ГВОЗДЕНУ ДАМУ ЧЕКАЈУ ТРЕЋЕ ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ: Ајфелова кула данас слави 135. рођендан
МОЖЕТЕ да снимате широки план Ајфелове куле, али улицу ипак морате да пређете на пешачком прелазу – учтиво али одлучно поручује полицајац који заједно са својим колегиницама ових дна бди над Гвозденом дамом, симболом Париза и читаве Француске. Времена су тешка, терористичка опасност вреба са свих страна.
Тачно на данашњи дан, ремек-дело Гистава Ајфела слави 135. рођендан. Торањ је за то време био сведок многим историјским догађајима, пропратио два светска рата, али је, са висине од 324 метра која је касније због антена порасла на 330, надгледао и чак два олимпијска дефилеа. Требало би, овога лета, да посведочи и трећем.
Као и увек, живо је и раздрагано испред високе гвоздене чипке којом се диче Парижани. Туристима из целог света неизаобилазна је тачка. Позирања за друштвене мреже и личну успомену не престају. С напућеним уснама или онако, природно. Сви језици света чују се око Марсових поља, као да се, баш ту, урушила Вавилонска кула.
СЛОНИЦА МЕРИ
Поводом 135 година, на првом спрату Ајфелове куле постављена је изложба фотографија о необичним догађајима и рекордима који једним делом на неки начин праве везу и са предстојећим ОИ. Изложбу прате и селекција књига с инспирацијом коју је конструкција Гистава Ајфела увек представљала за уметнике. На изложеним фотографијама могу између осталог да се виде и еквилибристичке тачке без заштитних сајли, а овековечен је и први скок 1987. године Новозеланђанина Алена Џона Хакета који је измислио бацање у понор с еластичном траком, популарни банxи. Можда је, ипак, највећу сензацију изазвала слоница Мери, доајенка циркуса "Буљоне", која се, са својих 85 година живота, 1948. године прилично лако попела степеницама на први спрат куле.
Мост који под ногама Ајфелове куле спаја две обале Сене тренутно је у реконструкцији. Париз се дотерује пред олимпијску смотру. На тротоарима, то не омета шибицаре, с неким тешким, далеким акцентом.
- Ту је нема, овде није, куглица где се крије – занео се у бизнис маркатни бркајлија док га гомила као случајних пролазника подстрекује у лову на лаковерну муштерију.
Мало даље, Сенегалци и остали ловци на срећну звезду продају Ајфелове минијтатуре које ће се закачити за кључеве белосветских брава. Портретиста из Молдавије перфектном прецизношћу потеза привлачи несуђене моделе. Под мостом, пролазе туристички бродови с којих наједном креће рафал фотографске паљбе.
Годишње овај споменик обиђе чак седам милиона људи. Витка времешна дама најпосећенија је знаменитост на свету за коју се плаћа улазница. Три четвртине су странци. Редови почињу још пред стакленом заштитом која је постављена пре неколико година. Вреди бити стрпљив. Одозго се види да је Земља округла. После просидбе, на самом врху је попијено много чаша шампањца. Понете су одавде успомене за цео живот.
Када је закључана, разочарању због улудо протраћених километара нема краја. Тако су, на жаљење планетарне туристичке војске, прошлог месеца рад на неколико дана обуставили запослени који су протестовали због финансијског управљања овим спомеником. Од градских власти су тражили да боље одржавају Ајфелову конструкцију и ефикасније је заштите од рђе. Поучени искуством урођеног бунтовништва Француза, многи страхују од нових штрајкова, како се Олимпијске игре буду приближавале.
Александар Гистав Ајфел Беникхаузен је Ајфелову кулу, као што је познато, изградио за Велику светску изложбу која је одржана у Паризу 1889. године. Отворена је за посетиоце 31. марта. Требало је да остане изложена само шест месеци, а постала је светски познат симбол читаве земље. Основа је изграђена за пет месеци, а склапана је 21 месец. Била је тада највиша грађевина на свету. Тешка 10.100 тона, садржи 18.038 металних делова и два и по милиона шрафова. До врха на трећем спрату води 1.665 степеника. Ентузијасти добре кондиције могу да ступе само на 674 басамка - 327 на првом спрату и 347 на другом - док је пењање на трећи, из безбедносних разлога, дозвољено само лифтом који, иначе, за утеху мање покретљивима, креће још из приземља.
Током трајања Светске изложбе 1889. Ајфелову кулу је посетило 1.953.122 људи, односно, у просеку, око 12.000 дневно. Првих дана, док лифтови још нису радили, пешке се свакога дана до 2. спрата пело и по 30.000 људи. Био је то фантастичан успех.
Те 1889, када су први задивљени посетиоци крочили на Ајфелову кулу, пре 135 година, слављена је стогодишњица велике француске револуције, у Паризу су основани Друга интернационала и утврђен је Празник рада, извршен је атентат на председника Садија Карноа, док је француска компанија за изградњу Панамског канала доживела банкрот због чега је уштеђевину изгубило 85.000 малих штедиша, после чега је уследила серија самоубистава. Те године извршена је и прва кремација у Француској. Отада је протекло много воде Сеном.
СРБИЈА ПРВИ ГОСТ
Србија је била једна од земаља које су учествовале на Великој светској изложби 1889. поводом које је подигнута Ајфелова кула. Уз нашу земљу званично су учествовали још и Андора, Аргентина, Боливија, Чиле, Костарика, Домниканска Република, Еквадор, САД, Грчка, Гватемала, Хаити, Хаваји, Хондурас, Јапан, Мароко, Мексико, Монако, Никарагва, Норвешка, Парагвај, Персија, Сен Мартен, Салвадор, Сијам, Јужноафричка република, Швајцарска, Уругвај, Венецуела, Британски Доминиони, Нови Зеланд, Тасманија и Викторија.
Свашта се, за то време, догађало и са Ајфеловом кулом. Пели су се уз њене стрме конструкције смели планинари, скакали с врха падобранци, али и понеки самоубица. На Ајфеловој кули постоји и ресторан за интмине тренутке, могло је и да се клиза на леду, а овде се с времена на време организују и изложбе.
Недавно је у комшилуку добила и ефемерну мању двојницу. Гасила је славна кула своја светла у знак жалости због разних светских трагедија и весело светлуцала о радосним догађајима. Антена на врху Ајфела пресрела је поруке Мата Хари која је због тога погубљена. Хитлер је безуспешно намеравао да је истопи када су му пресушиле ливнице за топове. Један варалица је двадесетих година прошлог века продавао као старо гвожђе.
Делови Ајфелове куле, преостали од реновирања, који се чувају на тајној локацији, биће уграђени у медаље које ће се додељивати на предстојећим Олимпијским играма чије ће се отварање овог лета одигравати дуж Сене, у подножју славног торња.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)