КЉУЧА У ПАЦИФИКУ - КИНЕЗИ И АМЕРИКАНЦИ СЕ ГЛЕДАЈУ ПРЕКО НИШАНА: Пекинг шаље нове носаче авиона у Тихи океан

Татјана Његомир

17. 03. 2024. у 15:23

ПОСТОЈИ страх да би Кина могла да крене у рат за Тајван, острво које сматра својом бесправно отцепљеном провинцијом.

КЉУЧА У ПАЦИФИКУ - КИНЕЗИ И АМЕРИКАНЦИ СЕ ГЛЕДАЈУ ПРЕКО НИШАНА: Пекинг шаље нове носаче авиона у Тихи океан

Фото U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 1st Class Michael Moriatis

У годишњем извештају у Народном конгресу кинески премијер Ли Кијанг поново је потврдио чврсту вољу Пекинга да „одлучно напредује у циљу поновног уједињења Кине“.

Сама изјава није нова. Међутим, реч „мирно“ недостајала је испред „поновног уједињења“. Тако је формулација из претходних година промењена.

Према Пекингу, потенцијална претња лежи у чињеници да Република Кина, како се званично назива Тајван, добија безбедносне гаранције од САД.

Пет америчких носача авиона тренутно се налази у Пацифику, јављају амерички медији.

Политичари у Кини недавно су често говорили о „миру и сигурности с обе стране мореуза“. Многи стручњаци постају уверени да више није реч само о Тајванском теснацу, већ о ширем подручју.

Како би заиста могао имати контролу у водама које присваја, Пекинг значајно оснажује своју тренутно ослабљену морнарицу.

Најјужнија тачка у Јужном кинеском мору удаљена је око 2.000 километара од копна. Пекинг жели да још више прошири свој простор деловања – својим носачима авиона.

Два носача авиона тренутно су у служби кинеске морнарице. Први, „Љаонинг“, назван по североисточној покрајини у којој је ратни брод реконструисан. Кина га је купила 1998. од Украјине преко посредника из Макаа за 20 милиона долара.

Бизнисмен који је посредовао је испрва тврдио да на њему жели да изгради плутајући хотел и казино. Године 2012. „Љаонинг“ је предат морнарици након што је реконструисан у носач авиона.

Други, „Шандонг“, такође је добио име по кинеској покрајини. Брод је домаћа копија „Љаонинга“ с мањим изменама и углавном крстари Јужним кинеским морем од 2019.

„Фуџијан“ је тренутно још у бродоградилишту у Шангају. Као и два претходника, има конвенционални погон. Очекује се да ће овај носач ући у употребу 2025. године.

Шпекулише се да је, осим „Фуџијана“, у изградњи и четврти носач авиона. „Нисам упознат с било каквим техничким потешкоћама с четвртим носачем авиона“, директно је потврдио гласине адмирал Јуан Хуажи новинару из Хонг Конга на маргинама Народног конгреса.

Највиши политички официр кинеске морнарице је неодређено одговорио на питање хоће ли носач већ бити опремљен нуклеарним погоном. „Обавестићемо јавност у догледно време.“

Међутим, брод, који би требало да има број трупа 19, још увек се не помиње у државним медијима.

Још два носача на нуклеарни погон?

Пре почетка Народног конгреса медији у Хонг Конгу и Тајвану једногласно су известили да су још два носача авиона на нуклеарни погон с бројевима трупа 20 и 21 положена – у исто време у два бродоградилишта.

Сваки, како дознају медији, има два реактора с текућим флуоридом који генеришу енергију нуклеарном фисијом.

„Кина жели јасно да покаже снажне амбиције да обрани своје воде модерном морнарицом“, каже Ванг Фенг, издавач листа на кинеском језику Цхина Тимес у Тајпеију, главном граду Тајвана.

Ово је, како каже, ефектна тактика одвраћања након низа смртоносних поморских инцидената са суседним земљама.

Адмирал Јуан остаје на званичном курсу: „Ми не градимо носаче авиона да бисмо се упоређивали с САД, а поготово не да бисмо водили ратове с САД. Желимо да их користимо за обрану нашег суверенитета и територијалног интегритета.“

За разлику од неких западних демократија, место у кинеском парламенту, Националном народном конгресу, није врућа, већ удобна столица. Овде се не постављају критичка питања.

Владин курс и цели државни врх аплаузом и клицањем добијају подршку готово 3.000 делегата. И овде, у Великој дворани народа, јасно се показује амбиција Кине да постане војна суперсила.

Фото: Схуттерстоцк/Илустрација

 

Пораст издвајања за војску

У овој години кинеска војна потрошња ће бити повећана за 7,2 одсто у поређењу с претходном годином, што је 215,5 милијарди евра.

А ако економија у текућој години оствари раст од пет одсто, ставка наоружања у буџету ће износити 1,2 посто БДП. Према Стокхолмском институту за мир СИПРИ, Кина је друга у свету по издвајањима за обрану, одмах иза САД.

Пре свега морнарица бива знатно појачана. Од краја Другог светског рата војне технологије су се драстично промениле, каже Чарлс Мартин-Шилдс из Немачког развојног института. С носачима авиона на нуклеарни погон, „модерна морнарица више није везана за острва где се пуни горивом како би контролисала огромни Пацифик“.

Један од разлога повећања војних напетости, верују стручњаци, јесте што ће према Кини критични Вилијам Лај Чинг преузети председничку дужност у Тајпеију у мају.

„У принципу, ни Кина ни САД нису заинтересоване за војни сукоб“, каже Хана Герс из Немачког друштва за спољне односе. „Мислим да су економске блокаде вероватније. Али исто тако знам да се расправља о свим могућим сценаријима“, каже Герс.

Кинески носачи авиона још увек крстаре у својим водама. Али адмирал Јуан већ ставља до знања да би кинеска морнарица ускоро могла кренути према удаљеним одредиштима. „За то су изграђени носачи авиона“, каже он.

Могући тест би била криза на Блиском истоку. Откако побуњеници у Јемену нападају цивилне бродове у Црвеном мору, пловидба комерцијалних бродова тамо је ограничена. „Трговачки путеви Црвеног мора стратешки су важни за снабдевање Кине енергијом“, каже Ванг.

Међутим, наглашава он, Народноослободилачка војска Кине још није у стању да изводи одбрамбене операције за поморску безбедност. Још један аргумент за наоружавање морнарице: „Реч је напослетку о државној безбедности“, каже Ванг.

(Дојче веле)

БОНУС ВИДЕО: ЕКСКЛУЗИВНО:Амерички редитељ Пол Кампф и продуцент Драган Ивановић гости подкаста Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАТЕЧЕН: Делије урадиле нешто што је мало ко очекивао