БАНДЕ ОТЕРАЛЕ ПРЕМИЈЕРА СА ВЛАСТИ: Успон и пад Аријела Хенрија, доскорашњег председника владе Хаитија

А.Војиновић

13. 03. 2024. у 07:00

ПОСЛЕ великог притиска банди које недељама распирују насиље на Хаитију премијер те карипске земље Аријел Хенри је јуче поднео оставку из Порторика, где се тренутно налази, пошто му бандити нису дозволили да се врати у земљу. У видео-обраћању доскорашњи председник Владе је поручио да се повлачи:

БАНДЕ ОТЕРАЛЕ ПРЕМИЈЕРА СА ВЛАСТИ: Успон и пад Аријела Хенрија, доскорашњег председника владе Хаитија

Танјуг

- Влада коју ја предводим поднеће оставку одмах после успостављања транзиционог савета. Желим да се захвалим народу Хаитија на прилици која ми је пружена. Молим све Хаићане да остану мирни и учине све што могу да се мир и стабилност врате што је брже могуће - поручио је грађанима Хенри.

Ситуација у једној од најсиромашнији држава у региону ескалирала је када су наоружани бандити упали у затвор у престоници Порт-о-Пренсу и ослободили скоро све притворенике. Од тада је на снази ванредно снање и полицијски час.

Хенријеву оставку дуго су захтевале криминалне групе предвођене вођом банде Џимијем Шеризијеом званим Роштиљ, који је упозорио да се земља "креће право ка грађанском рату". Банде су претходних месеци све више учршћивале власт на улицама главног града, да би после бекства из затвора скоро 4.000 затвореника, међу којима су и оптужени за убиство бившег председника Хаитија Жовенела Моиза 2021, забраниле Хенрију да се врати, блокиравши аеродром.

Хенри, по професији неурохирург, на челу владе Хаитија био од атентата на председника Моиза. Након постављења нови премијер је обећао да ће успоставити ред и одржати нове председничке изборе „што је пре могуће“. На високој функцији је опстајао упркос притисцима јавности да се одрже избори и легитимно изабере нови председник владе, али до њих, у међувремену, ипак, није дошло, што је довело до све већег незадовољства код грађана. Он је неодржавање избора правдао тиме да претходно у земљи мора да се створи безбедност.

До оставке премијера Хенрија дошло је пошто су се регионални лидери састали у понедељак на Јамајци да разговарају о политичкој транзицији на Хаитију. Карипска заједница је на састанку договорила да се успостави прелазно веће за постављање темеља за нове изборе на Хаитију.

- Господин Хенри је изразио жељу да се врати на Хаити, али безбедносна ситуација мора да се поправи пре него што то буде у могућности - саопштиле су САД које су у биле на преговорима у Кингстону.

Бивши министар избора на Хаитију Матијас Пјер описао је ситуацију као "веома несигурну".

- Полиција је слаба, а више од 40 полицијских станица је уништено. Војска је веома ограничена и није опремљена. Чланови банди заузимају већи део центра Порт-о-Пренса и неке владине штабове. Врло брзо ће људи остати без хране, лекова и медицинске подршке. Банде се сада залажу да буду део сваког новог споразума о подели власти, с тим да је такво политичко решење немогуће без подршке међународних оружаних снага - рекао је он за британски јавни сервис.

Америчка безбедносна мисија

САД ће донирати 300 милиона долара мултинационалној безбедносној мисији на Хаитију коју предводи Кенија, изјавио је амерички државни секретар Ентони Блинкен на крају састанка карипских држава. "Министарство одбране САД удвостручује одобрену подршку мисији са 100 милиона долара на 200 милиона долара. И тиме укупна подршка САД износи 300 милиона долара", рекао је Блинкен, најавивши још 33 милиона долара за додатну хуманитарну помоћ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину