НАТО ТРУПЕ У УКРАЈИНИ СУ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Оштре реакције на пруке из Париза

Хоће ли НАТО слати своје војнике на украјинско тло да се директно сукобљавају с руским војницима? Улази ли рат у Украјини тако у нову, много опаснију фазу по цео континент и читаву планету? Јесмо ли то на прагу трећег светског рата?

НАТО ТРУПЕ У УКРАЈИНИ СУ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Оштре реакције на пруке из Париза

Фото: Профимедиа

Сва ова питања постављају се после изненађујуће поруке француског председника Емануела Макрона изречене након састанка шефова држава или влада савезника Украјине намењеног консолидацији већ обећане помоћи, која упућује на то да ће Украјинцима можда бити послато и људство.  

- Данас не постоји консензус о слању копнених трупа на званичан, прихваћен и одобрен начин. Али, у динамици ништа не треба да буде искључено. Учиниц́емо све што је потребно да Русија не победи у овом рату – поручио је Макрон.

Француски шеф државе је додао да су многи који данас кажу "никад", говорили пре две године "никад" и за тенкове, авионе и пројектиле дугог домета, а да су касније могли да констатују шест до 12 месеци закашњења у помагању Украјини, што је био предмет разговора на састанку.

- Све је могуће, ако је корисно, да остваримо наш циљ – закључио је Макрон.

Непосредно пре њега, на ову могућност први је упозорио словачки премијер Роберт Фицо.

- Не могу ни да замислим. На територији Украјине биц́е војници из земаља чланица НАТО. Знам шта ц́е тамо да раде, али то је поверљива информација па је зато нећу пренети – казао је Фицо, оценивши да је париски састанак "борбени скуп" и да постоји намера да се само "настави крвопролиће".

Порука о слању трупа би на неки начин требало да буде претња савезника Москви да после две године рата у Украјини неће напустити ову земљу и да ће можда убацити у следећу брзину уколико то буде било потребно, имајући у виду да само слање оружја, очигледно, није донело превагу Украјинцима. Али, Макрон је, за сада, остао усамљен у овој идеји.

Јуче је одмах реаговао немачки канцелар Олаф Шолц, који је претходно одбио и слање пројектила дугог домета "Таурус", иако здушно подржава Кијев у односу на Москву.

- Неће бити трупа на земљи, ниједан војник неће бити послат ни из европских земаља, ни од стране НАТО, на украјинско тло – био је категоричан Шолц, чиме је практично показао да постоје оштре поделе у односу на ово питање између две водеће земље ЕУ.

Лондон је потврдио да у Украјини већ има мали број особља које пружа подршку украјинским снагама, али да нема планове за распоређивање великог броја британских трупа у овој земљи. И званичници Шпаније, Италије, Мађарске, Пољске и Чешке су изјавили да не планирају слање трупа у Украјину.

- Став Мађарске је јасан и чврст, нисмо спремни да у Украјину пошаљемо ни оружје ни трупе - саопштио је министар спољних послова Петер Сијарто.

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је да тај војни савез не планира да пошаље борбене трупе у Украјину иако чланице Алијансе пружају подршку без преседана Кијеву.

Није требало дуго чекати ни на реакцију из Москве.

- То апсолутно не би било у интересу тих земаља. Тога треба да буду свесни – био је јасан портпарол Кремља Димитри Песков, примећујући и да у Европи не постоји консензус по питању слања војске.

Песков је, међутим, саму чињеницу да се разговара о могућности слања одређених контигената у Украјину из земаља НАТО назвао "веома важним новим елементном".

Аналитичари су разматрали и какву би улогу могли да имају савезнички војници у Украјини, ако икада тамо буду послати. Углавном се закључује да не би били пешадинци и "топовско месо", већ, можда, неке врсте специјалних снага или ратни саветници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности