НЕ ГОНИМО АСАНЖА ЗБОГ ПОЛИТИКЕ: После изношења аргумената америчких тужилаца, одлука о изручењу САД оснивача "Викиликса" на чекању

А.Војиновић

22. 02. 2024. у 11:42

ОПТУЖБА за шпијунажу против оснивача "Викиликса" Џулијана Асанжа је заснована на владавини права и доказима. Ово кривично гоњење је можда досад невиђено, али оно што је он урадио је без преседана. Асанж је неселективно и свесно објавио имена појединаца који су служили као извор информација за САД, што представља објективну основу за његово кривично гоњење. Управо ове кључне чињенице разликују Асанжову позицију од "Њујорк тајмса" и других медија. Он је зато окривљен, а не због својих политичких ставова.

НЕ ГОНИМО АСАНЖА ЗБОГ ПОЛИТИКЕ: После изношења аргумената америчких тужилаца, одлука о изручењу САД оснивача Викиликса на чекању

Танјуг

Ово је јуче, другог и последњег дана саслушања у Вишем суду у Лондону поводом могуће екстрадиције чувеног узбуњивача у САД где му прети казна од 175 година затвора поводом оптужби за шпијунажу, поручила адвокат Клер Добин, која заступа интересе САД у случају против Асанжа. Аустралијанац због погоршаног здравственог стања ни јуче није био у британској судници нити је расправу пратио путем видео-везе.

Добинова је износећи аргументе судијама лондонског Вишег суда истакла да је Асанж оштетио америчке безбедносне и обавештајне службе и створио озбиљан и непосредан ризик објављивањем поверљивих докумената, који би, како је навела, могли да нашкоде и доведу до произвољног затварања невиних људи.

- Постоје људи који су морали да напусте своје домове, да побегну из своје земље, јер су идентификовани у државним дипломатским депешама, други су изгубили посао, имовина им је замрзнута или нестала, иако се не може доказати да је њихов нестанак последица тога што су именовани. Међу погођенима су били појединци у Етиопији, Кини, Ирану и Сирији. Материјал који је Асанж објавио не привлачи никакав јавни интерес - рекла је Добинова, пише "Гардијан".

Она је, такође, тврдила да Асанж није само објавио податке које је добио на "Викиликсу", већ да је охрабрио Челси Менинг, бившу обавештајну аналитичарку америчке војске, да хакује компјутере америчке владе да би узела поверљиве податке и да је тако отишао даље од позиције новинара који прикупља информације. Америчка страна, насупрот браниоцима оснивача "Викиликса", која тражи пролонгирање расправе поводом могућег изручења у САД, где би о његовој судбини одлучивали тамошњи тужиоци, суду је поручила да је Асанжов случај неспоран и да га не би требало пролонгирати. Такође, тврде и да је Асанжово понашање доследно, а више пута погрешно представљено.

САД траже изручење Асанжа због одавања тајних војних досијеа 2010. и 2011. године. Врховни суд Уједињеног Краљевства одлучио је раније да Асанж буде изручен, одбацујући тврдње да би због лошег менталног здравља могао да изврши самоубиство у америчком затвору. Асанжов портал "Викиликс" објавио је 2010. године видео-снимак америчке војске на ком се види како, у нападу хеликоптерима "апач" у Багдаду 2007. године, гину десетине људи, међу којима и два новинара Ројтерса. Након тога објављене су хиљаде тајних поверљивих докумената и дипломатских извештаја у којима САД критикују светске вође, од руског лидера Владимира Путина до чланова саудијске краљевске породице.

Плато испред суда у Лондону и јуче је био пун Асанжових присталица који су држали транспаренте са натписима "Постоји само једна одлука, нема изручења", "Ослободите Џулијана Асанжа!" и "Не изручујте Асанжа!".

Ако Асанж добије случај, биће одржано ново жалбено рочиште да би се поново размотрило питање изручења у САД. У случају да изгуби, Асанжу као последња опција остаје да се обрати Европском суду за људска права у Стразбуру.

Супруга: Патетичан случај

СУПРУГА Џулијана Асанжа, Стела, и јуче је дошла у Виши суд у Лондону да пружи подршку супругу. Она је окупљенима поручила да је амерички случај против њеног мужа "патетичан и заснован на лажима", додавши да "оно што они покушавају да аргументују је да државне тајне надмашују откривање државних злочина". Стела је поручила да "они желе некажњивост, не желе да буду под надзором, а новинарство им стоји на путу" и истакла да "морају признати да криминализују новинарство и истину, да су лажови, криминалци и прогоне новинара који их је разоткрио".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ОСТВАРИЛИ СМО ЦИЉ, ПОБЕДИЛИ СМО: Филип Петрушев задовољан после победе над Данцима