ИСПРЕД АМЕРИКЕ И ПАКИСТАН У ЕКСКЛУЗИВНОМ КЛУБУ ЗЕМАЉА: После стелт ловаца, ПАФ тврди да има хиперсоничне ракете (ВИДЕО)
ТО је технологија оружја коју америчка војска још увек покушава да уведе у свој арсенал. Али пакистанско ваздухопловство (ПАФ) тврди да га има.
Хиперсоничне ракете су појачане млазим моторима велике снаге. Могућност лансирања високо маневарског оружја хиперсоничним брзинама даје предност свакој земљи јер може избећи било који систем противваздушне одбране који се тренутно користи. Дакле, потраживање је интригантно, пошто се Пакистан бори са растућим дугом.
ПАФ је ове недеље тврдио да су његове борбене способности добиле подстицај увођењем нове технологије као што су хиперсоничне ракете.
Експерт индијског ваздухопловства, који је желео да остане анониман, рекао је да тврдње да је ракета „хиперсонична“ могу бити „обмањујуће“, јер скоро све балистичке ракете постижу хиперсоничне брзине у неком тренутку током лета.
Истичући своју снагу због „иницијативе за трансформацију модернизације“, ПАФ је у саопштењу навео: „Набавка борбених авиона Ј-10Ц, беспилотних ваздушних система, модерних платформи за електронско ратовање, повећање снага, најсавременији системи интегрисане противваздушне одбране, платформе за ваздушну мобилност, висока до средња противваздушна одбрана (ХИМАД) и способности хиперсоничних ракета невиђеним темпом су ојачале ратне способности ПАФ-а.”
Тврдња је дошла у тренутку када је ПАФ затечен како дрема, а иранске балистичке ракете ушле су у његов ваздушни простор неоткривене и непресретнуте да би погодиле циљеве на пакистанском тлу.
Ово је било слично инциденту када је индијска аутохтона суперсонична крстарећа ракета БрахМос случајно испаљена и слетела у ненасељену област Пакистана. Ракета, која се често рекламира као индијска „БрахМастра“ (крајње небеско оружје), успела је да избегне пакистанске радаре. Пакистан је тврдио да је пратио лансирање "суперсоничног пројектила" из Сирсе, базе ваздушних снага у северној Индији. Али упркос наводном праћењу, Пакистан није могао да пресретне пројектил.
Пре тога, 26. фебруара 2019. године, 16 борбених авиона Мираже индијског ваздухопловства (ИАФ) прешло је границу између две земље са нуклеарним оружјем на висини од 30.000 стопа и ударило у камп Џаиш-е-Мохамед у Балакоту. Индијски борбени авиони су потом кренули кући и слетели назад неповређени и без отпора.
Дакле, тврдња ПАФ-а се сматра хвалисањем. Иако је вероватно да би Кина, уплетена у повремене војне сукобе са Индијом, могла да обезбеди Пакистану високотехнолошко оружје како би одржао притисак на њиховог заједничког супарника.
Тимоти Рајт, војни аналитичар Међународног института за стратешке студије, рекао је за Дефенс њуз (Defence News) да је хиперсонична ракета на коју Пакистан спомиње вероватно била ЦМ-400АКГ (YJ-12), коју је земља купила пре пет година за свој ЈФ -17 Тандер млазњак. Издање услуге укључивало је видео са пројектилом ЦМ-400АКГ.
ЦМ-400АКГ наводно може да маневрише у последњим секундама лета, помажући му да избегне одбрану непријатеља. Достиже пет пута већу брзину од звука, тврде медији.
Тврдња коју одбрамбени стручњаци прихватају са малом задршком. „Према произвођачу пројектила (Aviation Industry Corporation of China), ЦМ-400АКГ може да путује хиперсоничним (маха више од 5) брзинама“, рекао је он за Дефенс Њуз. -Међутим, није било независне процене ове тврдње. Пакистан је купио 60 ЦМ-400АКГ по укупној цени од 100 милиона долара. Набавка је трансформисала ЈФ-17 у моћне убице бродова.
ЦМ-400АКГ је, несумњиво, главно пакистанско оруђе за подривање индијске противваздушне одбране и производи се у Кини. То је првенствено противбродска ракета. Наведени домет ове ракете је између 100 и 240 километара. Такође, за разлику од других противбродских ракета, прати високу балистичку путању лета.
ДА ЛИ СУ ХИПЕРСОНИЧНЕ РАКЕТЕ НЕПОБЕДИВЕ?
Хиперзвучне ракете можда нису ултимативно непобедиво оружје, како се хвале Кина и Русија. Барем се чини да амерички одбрамбени естаблишмент верује у то.
Хиперсоничне ракете су ново смртоносно оружје у арсеналу Русије и Кине за пројектовање њихове моћи. Рат Украјине и Русије, међутим, разбио је мит који пропагира Русија да су хиперсоничне ракете непобедиве.
Руска хиперсонична ракета дугог домета Х-47 Кинжал дуго је изазивала страх и дивљење међу противницима земље. Фактор страха је био усклађен са изненађењем и весељем које је уследило након наводног обарања Кинжала од стране недавно испорученог система ПВО Патриот у мају 2023.
Кина се такође борила да уништи америчку групу носача авиона својом најновијом хиперсоничном балистичком ракетом дугог домета ДонгФенг-27, како би сигнализирала долазак своје стратегије „Плавог змаја” у Индо-Пацифику.
Пекинг се прилично хвалио својим програмом хиперсоничног наоружања и већ га је користио да ускрати приступ подручју САД. Међутим, амерички програми хиперсоничног оружја заостају због недостатка плана, технолошких недостатака и уверења да су балистичке ракете боља и исплатива опклада против противника.
Америчка војска, морнарица и ваздухопловство имају сопствени програм развоја ненуклеарних хиперсоничних пројектила за развој оружја које лети пет пута брже од брзине звука и проводе већину свог лета у Земљиној атмосфери.
Индија такође ради на хиперсоничној технологији и направила је аеротунел за тестирање у Хајдерабаду. Извршио је први успешан тест потпуно аутохтоног демонстрационог возила хиперсоничне технологије покретаног ваздушним скрам-џет мотором (air-breathing scramjet engine) (ваздух снабдева млазни погон). Индијско Министарство одбране објавило је то 7. септембра 2020.
(eurasiantimes.com/Риту Шарма)
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (2)