АСАНЖА ХТЕЛА ДА УБИЈЕ ЦИА: Сви детаљи са првог дана саслушања поводом случаја оснивача "Викиликса"

А.Војиновић

21. 02. 2024. у 07:00

ОСНИВАЧ "Викиликса" Џулијан Асанж је изложен неоправданом мешању у слободу говора. Суди му се због политичких прекршаја. Разоткривао је озбиљан криминал. Гоне га због бављења уобичајеном новинарском праксом прибављања и објављивања поверљивих података, информација које су истините и од очигледног и важног јавног интереса.

АСАНЖА ХТЕЛА ДА УБИЈЕ ЦИА: Сви детаљи са првог дана саслушања поводом случаја оснивача Викиликса

Танјуг

Овим речима Асанжов адвокат Ед Фицџералд бранио је интересе свог клијента на рочишту у Вишем суду у Лондону, где је јуче почело дводневно саслушање поводом жалбе коју је Асанжов тим уложио на одлуку о изручењу у САД, где је оптужен за шпијунажу и где му прети казна од 175 година затвора. Америчко тужилаштво жели да се Асанжу суди у Америци по 18 тачака у две оптужнице, подигнуте због објављивања великог броја поверљивих америчких војних и дипломатских докумената на сајту "Викиликса". Иако је Асанж затражио да присуствује саслушању, јуче се, ипак, није појавио у лондонској судници јер се није осећао добро. Он се од 2019. налази у британском затвору Белмарш.

Током процеса који је оцењен као Асанжова последња битка пред могућу екстрадицију Сједињеним Државама, бранилац чувеног узбуњивача је истакао да је оптужница против његовог клијента политички мотивисана. Он је, такође, изнео узнемирујући податак да је Асанж, током скривања у Амбасади Еквадора у Лондону, био на мети америчке Централне обавештајне агенције (ЦИА) која је намеравала да га убије.

- Имамо и доказе за то. Ово мора да буде део Асанжовог случаја. Постоји реалан ризик од даљих вансудских поступака ЦИА и других агенција против њега - истакао је Фицџералд и тврди да споразум о екстрадицији између САД и Велике Британије јасно показује да осумњичени за злочин не може бити премештен из једне земље у другу ако су наводна недела политичке природе. - Злоупотреба процеса је тражити екстрадицију за политички преступ.

Затворено за ширу јавност

ЈУЧЕРАШЊЕ суђење није било отворено за ширу јавност, па је у судницу могао да уђе само ограничен број људи. То је изазвало револт код главног уредника "Викиликса" Кристина Храфнсона. - Ако овако практикујете отворену правду, онда немам много поверења у овај судски систем. Апсурдно је да новинари нису у стању да посматрају један од најважнијих случајева у савременом добу - рекао је он.

Други Асанжов бранилац Марк Самерс каже да су сви докази на првобитном саслушању за екстрадицију показали да је цурење информација о националној безбедности САД толико рутинско да, како истиче, постоји читав кадар новинара чије су каријере посвећене тој пракси. Нагласио је да нико никада није кривично гоњен због објављивања тих информација, а судијама је поставио питање зашто се због тога гони његов клијент.

Иако Асанж није био присутан на саслушању, у лондонски суд је стигла његова супруга Стела, која је дочекана овацијама. Она се, уочи почетка процеса, обратила окупљенима испред високог дома поручивши да је Џулијану потребна слобода. И раније је, у више наврата, упозоравала јавност да њен супруг неће преживети уколико буде изручен САД, јер је физички и психички веома слаб.

- Не знам шта можемо да очекујемо. Морају да знају да не могу да се извуку са овим. Свима нама је потребна истина. Не постоји могућност правичног суђења ако буде изручен САД. Он никада не би био сигуран. Случај који се води против Асанжа је признање САД да криминализују истраживачко новинарство. То је напад на истину и на право јавности да зна. Ова фарса мора да се заврши - изјавила је она, додавши да ће се обратити Европском суду за људска права уколико се расправа не заврши у корист Асанжа.

И Асанжов брат Габријел Шиптон је упзорио да је здравље чувеног узбуњивача "веома деликатно" и да "он у затвору Белмарш пролази кроз огромну патњу".

Подршка присталица

ИСПРЕД суда у Лондону јуче се окупило на стотине Асанжових присталица из целог света исказујући му подршку. Носили су транспаренте са порукама "Ослободите Џулијана Асанжа" и "Слобода штампе". Том Досон из Међународне федерације новинара је окупљенима рекао да би Асанжов одлазак у амерички затвор натерао новинаре широм света да двапут размисле пре него што објаве причу. Подршку Асанжу исказали су и окупљени испред Амбасаде САД у Бриселу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез