ПРОПАЛА ДЕФИНИЦИЈА СИЛОВАЊА: Државе чланице ЕУ нису успеле да се договоре око тога шта тачно представља насилни сексуални акт

ДА ли је француски председник Емануел Макрон заиста против тога да се силовање кажњава европским законима?

ПРОПАЛА ДЕФИНИЦИЈА СИЛОВАЊА: Државе чланице ЕУ нису успеле да се договоре око тога шта тачно представља насилни сексуални акт

Фото: Горан Чворовић

Интернет се у Француској усијао тим поводом, а све је почело после недавног објављивања поста на друштвеним мрежама левичарског европосланика из ове земље Рафаела Гликсмана.

- Европски скандал: Емануел Макрон је управо успео да искључи дефиницију и криминализацију силовања из европског закона о насиљу над женама. То је срамота за нашу земљу, Француску, и пораз за женска права у Европи – написао је Гликсман и изазвао буру реаговања.

Да ли су учесници на друштвеним мрежама, и сам Гликсман, лоше интерпретирали шта се заиста догодило, тема је која ових дана заокупља француску јавност. Неки су, чак, ишли дотле истичући да за званични Париз "силовање више није злочин."

Гликсманов пост лајкован је више од 400.000 пута. И он није био једини у оваквим коментарима.

- Да ли мислите да је секс без пристанка силовање? За Макрона, није. Са својим савезником Виктором Орбаном, торпедовао је европски текст за борбу против насиља над женама уклањањем заједничке дефиниције силовања. Макрон на страни агресора, у Француској као и Европи – додала је Гликсманова колегиница и копредседница Уједињене европске левице у ЕП.

ДОГОВОР ИЛИ ИЗНЕНАЂЕЊЕ

Дефиниција силовања се тренутно разликује од земље до земље. Тако, на пример, једно од најстрожих, шведско право, сматра силовањем сваки сексуални акт за који није постојао експлицитни договор. Француски закон, на пример, силовањем сматра сексуалну пенетрацију или орално-генитални акт почињен над особом уз насиље, присилу, претњу или као изненађење.

Ове речи пренете су небројено пута преко друштвених мрежа, углавном уз коментаре којима се изражава индигнација. О чему се, заправо, ради?

Европски парламент и земље чланице ЕУ после дугог преговарања пронашле су пре неколико дана споразум за директиву против насиља које се чини над женама, а циљ је да се између осталог поведе заједничка борба против сакаћења гениталија, насилних венчања, несагласног приказивања интимних фотографија и ширења насиља преко мреже. Законодавство има за циљ да жртвама пружи бољу правну заштиту.

Из овог текста, на захтев више земаља, међу којима су биле Француска, Мађарска, али и Немачка, избачен је параграф који наводи да је силовање изостанак сагласности за сексуални чин. Објашњено је да је ово противљење искључиво правне природе.

Поменуте земље сматрају да, имајући у виду да ЕУ нема надлежност по овом питању, текст ризикује да га европско правосуђе одбије у случају жалбе. Сличну примедбу имала је и правна служба Европског савета. С друге стране, за ову дефиницију биле су земље као што су Белгија, Грчка, Италија, Луксембург, Шпанија или Шведска.

Многобројне невладине организације, попут "Хјуман Рајтс Воча" или "Амнести Интернешенала" протестовале су због тога што су се одређене државе противиле хармонизовању заједничке европске дефиниције силовања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник