РУСИЈА НАТЕРАЛА ПЕНТАГОН ДА ОБАЦИ СИСТЕМ ВРЕДАН 20 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА: После шест година од покретања угашен напредни ФАРА пројекат (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 02. 2024. у 21:23

У РОКУ од шест година од покретања, америчка војска је одбацила програм будуће нападачко-извиђачке летелице (Future Attack Reconnaissance Aircraft ФАРА) за развој наоружаних извиђачких хеликоптера следеће генерације.

РУСИЈА НАТЕРАЛА ПЕНТАГОН ДА ОБАЦИ СИСТЕМ ВРЕДАН 20 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА: После шест година од покретања угашен напредни ФАРА пројекат (ВИДЕО)

Фото принтскрин youtube Локид Мартин

Најава напуштања програма, који је војску коштао 2 милијарде долара, објављена је 8. фебруара 2024. Начелник генералштаба армије генерал Ренди Џорџ рекао је: „На бојном пољу – посебно у Украјини – учимо да се ваздушно извиђање суштински променило.”

Он је даље објаснио: „Сензори и оружје постављени на разне беспилотне системе и у свемиру су свеприсутни, далекосежнији и јефтинији него икада раније.

Војска је најавила да ће повећати своје трошкове за летелице без посаде након „трезвене процене савременог бојишта“.

Одлука је донета упркос томе што је војска веома уверовавала у програм који је покренут још 2018. Два кандидата су била у борби за ФАРА уговор, Sikorsky’s Raider X и Bell’s 360 Invictus.

Предвиђено је да прототипови хеликоптера који су произвели Сикорски и Бел полете негде 2024. године док војска није променила све.

У изјави након објаве, Сикорски је тврдио да њихова летелица X2 коју је дизајнирао ФАРА програм пружа „брзину, домет и агилност којој ниједан други хеликоптер на свету не може да парира.

-Остајемо сигурни у авионе X2 за потребе америчких и међународних мисија сада и у будућности, саопштио је Сикорски. -Разочарани смо овом одлуком и сачекаћемо извештај америчке војске како бисмо боље разумели њен избор.

Најава је изненадила многе пошто су буџетски документи открили да служба наводно тражи додатних 5 милијарди долара за финансирање програма у наредних пет година. Неки су отишли толико далеко да кажу да је ово можда највеће одустајање од војног програма у последњих десет година.

Пре објаве, официри су обавестили малу групу новинара о образложењу укидања ФАРА-е: оно одражава природу битке у данашње време. Иако је неколико званичника америчких служби поновило да им је потребно да произведу летелице и беспилотне летелице за извиђање, као и за борбу, одлагање веома амбициозног и перспективног хеликоптера је било изненађење.

Рат у Украјини довео је до масовних губитака хеликоптера на обе стране. И руске и украјинске снаге су примениле тактику усредсређену на то да војни хеликоптери буду што безбеднији.

Такође, рат у Украјини је скренуо пажњу и на опасности и на корисност различитих класа дронова у борби. Чак и пре него што је Русија покренула своју инвазију у пуном обиму, војска је била жељна да набави разне напредне дронове, укључујући моделе који се лансирају из ваздуха који могу да функционишу као умрежени ројеви.

Пошто је њен главни противник Кина, веома добро брањена држава, било је размишљања о коришћењу јефтиних беспилотних летелица како би се исцрпиле њене А2/АД способности.
Генерал Команде за развој (будућност) војске Џејмс Рејни (James Rainey) изјавио је да иако је војсци и даље потребна способност слична ФАРА-и, служба нема намеру да започне још један пројекат замене хеликоптера Киова са посадом као што је то било у прошлости.

Уместо тога, она ће доделити ресурсе негде другде, посебно у домену без посаде, како би Киова омогућила да обавља функцију наоружаног извиђача који води друге јединице у зонама борбе.

ФАРА је тражила нови хеликоптер да замени АХ-64 Апаче који су додељени одређеним јединицама када је извиђачку летелицу OH-58D Kiowa Warrior повучен. Иронично, Апачи су такође били распоређени у том својству након година безуспешних покушаја да се добије директан наследник за ОХ-58Д.


ТРЕНУТАК СВОЂЕЊА РАЛУНА У АМЕРИЧКОЈ ВОЈСЦИ

Војска тренутно напуштање ФАРА-е назива Ребалансом инвестиција у ваздухопловству. Као део ове стратегије, служба каже да ће одложити производњу General Electric T901 турбомотора, развијеног у оквиру Програма побољшаних турбинских мотора (ИТЕП) и блиско повезаног са ФАРА-ом.

У ствари, с обзиром да ФАРА сада “лети кроз прозор”, интеграција турбомотора Т901с у помоћне хеликоптере УХ-60 Black Hawk и јуришне хеликоптере АХ-64 Apache, који су тренутно у употреби, биће примарни фокус америчке војске.

Фото принтскрин youtube Белл

У складу са својом новом стратегијом за авијацију, војска намерава да купи више УХ-60М од произвођача уместо да своје старије УХ-60 Black Hawk претвара у V конфигурацију.
Америчка војска је рекла да ће радити на томе да се бољи транспортни хеликоптери CH-47F Chinook Блок 2 коначно пусте у употребу. Према војсци, обе одлуке су биле мотивисане првенствено да ојачају повезане индустријске фондове за серије УХ-60 и ЦХ-47.

Поред тога, војска планира да распрода све своје преостале дронове RQ-11 Raven и RQ-7 Shadow. Заузврат, војска ће „повећати улагања у истраживање и развој како би проширила и убрзала извиђачке способности војске, укључујући будуће тактичке беспилотне ваздушне системе и лансиране ефекте“.

Упркос свему овоме, највећи преокрет се још увек може приписати отказивању ФАРА-е. Међутим, када је вест избила , неколико војних ентузијаста и посматрача је навијало за одлуку, позивајући на више резања или углова у области флоте са посадом у корист беспилотних платформи.

Други програм развоја хеликоптера под називом „Future Long Range Assault Aircraft“ је још увек на столу. Два кандидата на ФЛРАА такмичењу која су заменила хеликоптере Black Hawk били су Bell В-280 Valor са тилт-ротором и Sikorsky and Boeing Defiant X са коаксијалним ротором. Међутим, Bell V-280 Valor је изашао као победник у децембру 2022.
Наведена аквизиција би наводно била највећа куповина хеликоптера од стране службе у последњих 40 година.  (ФЛРАА има процењену вредност програма од 40 милијарди долара, док би ФАРА могла да вреди око 20 милијарди долара, набавка око 400 летелица само за армију САД)

eurasiantimes.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности