ПАНЦИР С-1 ПУТУЈЕ У ПУСТИЊУ: Русија у сред санкција продала Саудијској Арабији ПВО систем (ВИДЕО)
ПРЕМА информацијама добијеним од италијанских медија РИД, Русија је успешно завршила продају и испоруку својих ваздушних система кратког домета Панцир-С1 Саудијској Арабији.
Овом трансакцијом, Саудијска Арабија постаје трећи купац из Персијског залива који је преузео овај систем, после УАЕ и Омана. Исти извори су открили проблеме у вези са плаћањем због искључења руских банака из међународног СВИФТ система. Ова ситуација је настала као резултат западних санкција као одговора на инвазију Русије на Украјину. Међутим, тачан број купљених система и њихове специфичне конфигурације остају неоткривени.
Систем о коме је реч, Панцир-С1, је проверен и поуздан избор. Недавна побољшања и модификације, посебно у његовим софтверским компонентама, учиниле су га значајно ефикасним у Украјини за ублажавање претњи од пројектила и ракета, наводи се у извештају РИД-а.
БЛИСКЕ ВЕЗЕ СА РУСИЈОМ
Став Саудијске Арабије о сукобу између Русије и Украјине је сложен и вишеструк, под утицајем низа геополитичких, економских и стратешких фактора. Примарни покретач ове сложености је дугогодишњи однос земље са Русијом, који карактерише узајамно поштовање и сарадња у различитим доменима, посебно у енергетском сектору.
Као два највећа светска произвођача нафте, Саудијска Арабија и Русија имају кључну улогу у одржавању стабилности на глобалним тржиштима нафте. Ове две нације често координирају кроз алијансу ОПЕК+ како би ефикасно регулисале своју политику производње нафте, обезбеђујући стабилизацију цена нафте. Сходно томе, усвајање ригидног става према Русији могло би потенцијално да угрози ово витално економско партнерство.
Још један фактор који доприноси оваквом ставу су геополитичка разматрања Саудијске Арабије. Краљевина настоји да диверзификује своје међународне односе, настојећи да смањи своју зависност од Сједињених Држава. Ова стратегија је довела до јачања веза са Русијом, између осталих земаља. Стога би стајање са САД против Русије у украјинском сукобу могло бити штетно за овај стратешки циљ.
Штавише, камен темељац спољне политике Саудијске Арабије увек је био неинтервенционизам. Земља преферира да задржи неутралност у међународним сукобима осим ако њена сопствена национална безбедност није директно угрожена. Ова политика је дубоко укорењена у принципима поштовања државног суверенитета и немешања у унутрашње ствари других земаља.
На крају, битно је нагласити да став Саудијске Арабије о украјинском сукобу не указује на било каква свеобухватна питања у њеним односима са САД. Упркос свом ставу по овом конкретном питању, Краљевина одржава снажне везе са САД у различитим секторима, посебно у одбрани и безбедности. Међутим, по овом изолованом питању, њени интереси и стратешка разматрања су ближе неутралном или неконфронтирајућем ставу.
О ПАНЦИР-С1
Панцир-С1, познат и као СА-22 Greyhound НАТО-а је ПВО систем кратог до средњег домета земља-ваздух са ракетним и противавионским артиљеријским оружјем произведеним у Русији.
Овај систем је дизајниран да заштити кључне војне и индустријске објекте и да повећа одбрамбене способности система противваздушне одбране дугог домета елиминацијом прецизно навођене муниције.
Техничке спецификације Панцир-С1 чине га импозантним системом наоружања. Опремљен је радаром и електро-оптичким системом који може да открије, прати и ангажује циљеве на дометима до 36 километара и висинама до 15 километара. Систем може да прати до 20 циљева истовремено и да гађа три од њих својим пројектилима. Поред тога, Панцир-С1 се може похвалити високим нивоом мобилности, способан да постигне брзину до 100 километара на сат на путевима.
КАКО ТО РАДИ?
Оперативни домет Панцир-С1 је прилично широк. Његових 12 вођених ракета земља-ваздух имају домет уништења до 20 километара за аеродинамичке циљеве и до 15 километара за балистичке циљеве. Две двоструке аутоматске пушке калибра 30 мм система су ефикасне до 4 километра у домету и до 3 километра у висини.
Наоружање Панцир-С1 састоји се од 12 вођених ракета земља-ваздух 57Е6 и два аутоматска топа 2А38М калибра 30 мм. Ракете су радио-командно навођене и опремљене су високоексплозивном фрагментационом бојевом главом, заједно са контактним и близинским осигурачима. Аутоматски топови су способни да испаљују до 2.500 метака у минути, пружајући густу бараж против надолазећих циљева.
Панцир-С1 функционише коришћењем радара за откривање и праћење надолазећих циљева. Када је мета откривена, системски систем за контролу ватре израчунава оптимално решење за паљбу. Подаци о мети се затим шаљу ракети непосредно пре лансирања. Након лансирања, ракета се води до циља помоћу радио командног навођења система. Бојева глава пројектила се затим детонира или контактом са метом или њеним близинским осигурачем.
bulgarianmilitary.com
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)