ОМРАЖЕНОЈ ШЕФИЦИ ЕВРА ПАДА РЕЈТИНГ: Запослени у Европској централној банци незадовољни радом Кристин Лагард

Кристин Лагард проживљава тешке дане у Европској централној банци.

ОМРАЖЕНОЈ ШЕФИЦИ ЕВРА ПАДА РЕЈТИНГ: Запослени у Европској централној банци незадовољни радом Кристин Лагард

Кристин Лагард / Фото АП

На повратку из Давоса, сачекали су је резултати интерног истраживања запослених у овој институцији који показују да је већина (50,6 одсто) сматра лошом или чак веома лошом на тој престижној функцији.

Одмах се упалило црвено светло у администрацији институције која на обали Мајне у Франкфурту руководи евром. Тако лоша процена имиџа није могла да прође незапажено. Изнети су и примери да је њен претходник Марио Драги имао само 8,9 одсто негативног мишљења, а да га је истовремено три четвртине од око четири и по хиљаде запослених сматрало добрим или изузетним руководиоцем. Жан Клод Трише је пре тога 2011. побрао 64 одсто позитивног мишљења.

Пренети су и неки од коментара учесника анкете да је Марио Драги био ту за Европску централну банку, а да је ЕЦБ сада ту за Кристин Лагард. Бившу генералну директорку ММФ и некадашњу француску министарку критикују и да има "аутократске" манире, па чак и да користи средства банке да би побољшала слику о себи.

Више од половине испитаних сумња у капацитет ЕЦБ да под вођством Лагардове спусти инфлацију на циљаних 2 одсто до 2025. године. Чак 53,5 одсто сматра да она није одговарајућа особа за челну функцију у Банци, супротно мисли само 22,8 одсто, док се остатак није изјаснио.

Руководство Европске централне критикује начин на који је извршено испитивање. Истичу да је учествовало само 1.100 запослених, дакле мање од четвртине, а да су неки могли да одговарају и више пута. Наводи се и да је Кристин Лагард често присутна у медијима, у јавности и на форумима да би пронела реч ове институције и учинила је још видљивијом. То, очигледно, није уверило запослене који су одговарали на синдикална питања.

Све се догађа у клими незадовољства запослених због повишица које, из њиховог угла, нису довољне. Крајем прошле године најављен је пораст плата од 4,6 одсто до чега су дошли усаглашавањем са сличним међународним институцијама, док запослени истичу да су последње две године због инфлације, коју игром судбине контролише баш њихова фирма, изгубили 8,4 одсто куповне моћи.

Просечна плата у ЕЦБ за финансијског менаџера износи преко 70.000 евра годишње, а за старијег менаџера близу 100.000. Најнижа плата креће с основицом од 38.868 евра, док највиша достиже 303.324, на шта треба додати и многобројне друге надокнаде и повластице.

ПОНОСНИ

Руководство ЕЦБ је спровело сопствено испитивање с три хиљаде учесника у коме је прошле године 80 одсто запослених изјавило да је поносно што ради у овој институцији, а да 89 одсто верује у своју мисију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)