АМЕРИКА ПРОБИЛА БУЏЕТ ЗА ПОПРАВКУ НУКЛЕАРНЕ РАКЕТЕ ЗА 40 ОДСТО: Пентагон ради ревизију, активира се посебан закон

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 01. 2024. у 00:21

ИЗМЕНЕ на америчкој интерконтинеталној балистичкој ракети "минутеман III" превазишао је буџет од 96 милијарди долара, што подразумева ревизију Пентагона.

АМЕРИКА ПРОБИЛА БУЏЕТ ЗА ПОПРАВКУ НУКЛЕАРНЕ РАКЕТЕ ЗА 40 ОДСТО: Пентагон ради ревизију, активира се посебан закон

Foto: Printskrin

Како је Ројтерс пренео саопштење ваздухопловних снага САД, новац опредељен за програм нуклеарног арсенала у септембру 2020. године, појеле су инфлација и пандемија ковида-19.

Ваздухопловство је обавестило Конгрес да су промене попут прављења већих силоса и преласка на издржљивије материјале, такође повећале трошкове.

Процене трошкова пре пандемије сада су увећане за најмање 37 одсто и тренутно се процењују на више од 131 милијарде долара.

Међутим, даља улагања могла би да буду и већа до лета када се очекује да амерички министар одбране заврши ревизију.

Интерконтинентална балистичка ракета "минутеман III" посебно је скупа за замену.

Ради на чврсто гориво, која може да носи три до шест независно усмерених нуклеарних бојевих глава МК-12А. Максимални домет ове ракете је 13.000 километара.

Пробијање буџета покреће посебан закон из 1982. који захтева од Пентагона да формално оправда Конгресу важност програма у којем су трошкови набавке порасли за више од 25 одсто изнад норме, и да покаже да нема алтернативе.

Програм укључује и куповину камиона, командних зграда и 659 пројектила и назван је "Сентинел" и спроводи се у више фаза укључујући развој, дизајн и набавку.

Сједињене Америчке Државе у новембру 2023. тестирале су своју интерконтинеталну балистичку ракету "минутеман III" као одговор на недавне руске нуклеарне вежбе масовне одмазде, али испитивање је кренуло по злу. У питању је била трећа, завршна фаза.

(rt.rs)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину