ВЕТЕРАН ХЛАДНОГ РАТА ДОБАР И У 21. ВЕКУ: Т-55 се поново масовно појављује на бојном пољу Украјине! (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

15. 01. 2024. у 06:35

ТЕНК Т-55 на пољима Украјине појавио се марта 2023. године. Тада су интернет преплавили били снимци тенкова који су напрасно подигнути из сибирских депоа, наложени на железничке композиције и послати на исток Украјине.

ВЕТЕРАН ХЛАДНОГ РАТА ДОБАР И У 21. ВЕКУ: Т-55 се поново масовно појављује на бојном пољу Украјине! (ВИДЕО)

Тенк са Кошара / Фото принтскрин

Било је разних теорија о употреби овог ветерана насталог у ери Хладног рата који је после Миг-21 и аутоматске пушке “калашњиков” постао симбол Совјетске армије.

Први снимци употребе указивали су да су ову тенкови употребљени као даљински управљиве платформе које су јуришале на положаје украјинске војске, где би експлодирали. То се сазнало сасвим случајно на основу снимка из дрона у тренутку када је тенк Т-55 налетео гусеницом на противтенковску мину. Уследила је стравична експлозија.

Међутим Т-55 је добио сасвим нову улогу. Уместо као класично оружје за ватрену подршку пешадије постао је самоходно артиљеријско оружје. Наиме, Русија располаже у својим складишним арсеналима великим бројем граната калибра 100 мм.

Наиме, једнице ДНР и ЛНР користе ове тенкове са унапред скривених ватрених положаја. Тенковски топ Д-10-Т2С идеалан је за гађање оклопних циљева једноделном гранатом. Борбени комплет је 43 гранате. Ови тенкови пружају индиректну ватрену подршку, сличну артиљерији, а не директну офанзивну на бојном пољу.

То је натерало да поједини посматрачи почну размишљати о чему се ради. Да ли Русија нема више модерне опреме или разлог употребе Т-55 лежи у томе да се модернија опрема чува за озбиљније акције, док се у фази изнуривања и рата исцрпљивања користи стара техника.

Оно што је интересантно јесте да је подигнута сва борбена техника из совјетског времена - противтенковски топ рапира МТ-12, тенкови Т-55 који користе гранату калибра 100 мм и Т-62 са топом калибра 115 мм, затим оклопни транспортери фамилије БТР-60, 70, БРДМ-2, лансирни мостови ТММ-3.

ЗАШТО БАШ ТОП Д-10-Т2С?

Основно наоружање тенка Т-55 је прерађени бродски топ калибра 100 мм који је на Т-55 познат под ознаком Д-10-Т2С изолучене цеви, са гасном комором на устима и хоризонтално клинастим затварачем са могућношћу пуњења са десне стране. Тенк има борбени комплет од 43 једноделне граната у обичној верзији, док је у командировој верзији број граната мањих за 6 због уградње додатног командног радио-уређаја Р-112. Топ и спрегнути митраљез су стабилизовани вертикално и хоризонтално брзина гађања је 4-7 метака у минути.

Борбени комплет чине следеће гранате: поткалибарне које на удаљености од 1.000 м пробијау 185 мм хомогеног челичног оклопа, кумулативне гранате за пробијање 380 мм хомогеног челичног оклопа. Гранате су распоређене у целом тенку десно од возача 18 комада, у бункеру између борбеног и мото-трансмисионог одељња 12 комада, у куполи 7 комада, затим два лево и четири на бочној плочи борбеног одељења.

Иако се тенк сматра застарелим, он је и даље присутан у армијама чак 70 земаља света и у 21. веку. Иако западни аналитичари сматрају тенк застерелим он је свакако бољи него оклопна возила са запада која су донирана Украјини, а која не издржавају поготке гранате калибра 30 мм.

У односу на њих Т-55 има много бољу заштиту, која се повећава са додавањем ЕРА-1 коцки као додатне оклопне заштите. То му омогућава да издржи поготке малокалибарског оружја и делова артиљеријских граната. Дебљина оклопа на предњој страни је 100 мм и 80 мм на боковима. Иако ова оклопна заштита није довољна против калибара 125 мм и 120 мм руског и НАТО калибра.

Фото принтскрин youtube RT murad gazdijev

Од додатног наоружања тенк има спрегнути митраљез ПКТ 7,62 мм. Борбени комплет је 2.250 метака сложених у девет кутија са по 250 метака. У верзијама од Т-55 уграђен је ПВО митраљез ДШК калибра 12,7 мм. Муниција је исто спакована по 200 метака у пет муницијских кутија са паковањем од 50 метака.

Нишанџија тенка има телескопску нишанску справу ТШБ-32, ИЦ дурбин ТПН-1 који служе за осматрање и нишањење. Тенк поседује и справе за посредно гађање на даљинама до 15.000 м. ИЦ уређаје поседује командир и возач, а послужилац само дневни перископ. Командирова турела омогућава помоћу перископа ТПКУ-2Б сматрање у кругу од 360 степени.

Купола на тенку Т-55 је ливена, овалног облика и ниског профила: Дебљина челика креће се од 100 до 120 мм. Тело тенка састављено је од варених челичних плоча различитих дебљина. Тенк има малу масу од свега 36 тона у њега је угађен дизел мотор јачине 427кW В-55 који има 12 цилиндара и смештен је уз задњем делу тенка. Сви тенкови имају уређај механичке полуге за управљање тенком.

Од помоћних уређаја Т-55 је први совјетски тенк у који је уграђена била колективна НХБ заштита која омогућава само херметизацију тенка, односно стварања натпристика и додатну херметизацију од продора радијације, и хемијско-биолошког оружја.

Фото: Принтсцреен

Систем нуклеарне заштите реагује на радијацију и активира се аутоматски.

Тенк поседује и аутоматски противпожарни уређај са распоређеним млазницама у целом тенку. Тенк може да произведе димну завесу убацивањем погонске смеше у загрејани издувни колектор одакле излази густ облак дима.

Од специјалних уређаја на тенк је могуће монтирати тенковски дозер и чистач мина са дисковима или плугом. Овај тенк налази се у наоружању великог броја земаља света, посебно у Азији и Африци, а словеначку модернизацију користи и украјинска војска.

(ТВ Фронт)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом