ЕВРОПА СЕ "ЛОМИ" И ПРЕКО ОРБАНА: Дијаметрално супротне стаове по многобројним питањима имају многе чланице ЕУ

Мађарска се ових дана нашла на тапету Европског парламента због познатог тврдог става њеног премијера Виктора Орбана према Украјини, али и услед различитог погледа према владавини права и Русији.

ЕВРОПА СЕ ЛОМИ И ПРЕКО ОРБАНА: Дијаметрално супротне стаове по многобројним питањима имају многе чланице ЕУ

Фото: Танјуг/АП

Није овај раскорак ништа ново, јер дијаметралне ставове по многим питањима унутар ЕУ већ више година уназад имају чланови тзв. Вишеградске групе у коју уз Мађарску спадају још и Чешка, Словачка и Пољска, а по вољи мењстрим политици нису ни ставови који стижу из Италије, понекад из Аустрије...

Поставља се питање шта ће се догодити када се бирократској сили из бриселског Берламона и Јустуса Липсијуса супротставе нове, још јаче европскептичне снаге, што се очекује после европских избора у јуну. Шта би тек могло да се догоди ако за председницу Француске једнога дана буде изабрана Марин Ле Пен чија је странка већ извојевала победу у овој земљи на претходним европским изборима, а то се, с још већом разликом, наговештава за предстојеће гласање. У ком правцу ће ићи Европа, ако Алтернатива за Немачку настави да буја овим ритмом?

Засад, ЕУ се показала као заједница која може да функционише искључиво по политички коректном принципу, али не и као отворена унија за другачије ставове и приступе. Орбану се жестоко замерило на томе што се противио почетку приступних преговора с Украјином, јер сматра да та земља још није спремна за овај корак, док Западни Балкан уједно већ дуги низ година чека да буде примљен. 

Истовремено, фински европосланик Петри Сарвама је почетком претходне седмице започео кампању и петицију да се Мађарској укине право гласа у Европском савету, уз објашњење да је то пут да се ЕУ бори против уцена, а и да се лакше помогне Украјини у овом тешком тренутку. Отворено писмо потписало је 120 од 705 чланова парламента, након што је Орбан блокирао ревизију буџета Уније у децембру која је укључивала слање 50 милијарди евра финансијске помоћи Украјини до 2027. године.

ЗАМЕШАТЕЉСТВО

Озбиљно замешатељсво по Кафкином рецепту могло би да настане после европских избора у другој половини ове године када међу посланике уђе садашњи председник Европског савета Шарл Мишел, а његово упражњено место, макар и привремено, по европским правилима, заузме лидер Мађарске Виктор Орбан који би тако, унутар институције за коју сматра да не ради добро, требало да води састанке на којима критикују њега самог.

- Писмо показује јасну спремност у парламенту да се покрене члан 7.2 уговора о Европској унији - навео је фински посланик Петри Сарвама.

Таква административна вратоломија је теоретски могућа, али у пракси тешко изводљива. Када би се то догодило, био би тако извучен још један камен из европског темеља.

Мађарска тражи да се најпре испоштују европске обавезе према њој и ослободе преостала залеђена средства која је ЕУ суспендовала у очекивању напретка у поштовању владавине права, односа према медијима, ЛГБТ популацији, академским слободама, праву на азил, условима јавних набавки, конфклиту интереса... Под таквим условима ЕУ покушава да опстане, чекајући каква ће јој судбина бити после јуна, када ће евроскептици тек нахрупити на врата Европског парламента.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

РОНАЛДО МОЖЕ ДА ДОЂЕ, АЛИ...: Жозе Морињо изненадио фудбалски свет коментаром о Кристијану (ВИДЕО)