ШАМАР ЗЕЛЕНСКОМ И ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У БРИСЕЛУ: Једна од највећих чланица ЕУ поставила услов Кијеву за војну помоћ

Марко Колашинац
Марко Колашинац

11. 01. 2024. у 10:56 >> 10:57

МОЖЕ се очекивати да ће у наредним недељама порасти број сличних изјава европских политичара.

ШАМАР ЗЕЛЕНСКОМ И ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У БРИСЕЛУ: Једна од највећих чланица ЕУ поставила услов Кијеву за војну помоћ

Фото АП

Говорећи пред италијанским парламентом, италијански министар одбране Гвидо Крозето рекао је да би убудуће војну помоћ Украјини требало везати са „споразумом о преговорима“.

Крозетова порука о „стратегији на два колосека” – наставку финансирања војне помоћи уз мировне преговоре – најозбиљнија је званична промена става до сада важног политичара из три највеће чланице ЕУ, који заправо дефинишу преовлађујуће тонове заједничке политике ЕУ.

- Морамо бити реални, не можемо да занемаримо војну ситуацију на терену. Време нам говори да треба имати ефикасну дипломатску акцију - рекао је Крозето, иначе бивши председник Савеза италијанских одбрамбено-безбедносних компанија, тј. бизнисмен који је у политику ушао као демохришћанин, да промени низ партија и италијанских политичких покрета.

Foto: EPA-EFE/YVES HERMAN

После инвазије на Украјину, био је, уз актуелну италијанску премијерку Ђорђу Мелони, један од најгласнијих у подршци Володимиру Зеленском и критиковању Владимира Путина.

Тешко да неко може да каже да је „руски играч“.

Потез Крозета је, објективно гледано, очекиван. Било је само питање времена када ће се неко важан из политичког врха већих чланица ЕУ одлучити да учини важан корак напред и емитује поруку о потреби да се заустави гомилање људских жртава и разарања.

Фајненшел тајмс умереним тоном описује контекст његове изјаве, иако је у суштини реч о сензационалном преокрету.

Фото Танјуг/АП

– Италија је дуго себе доживљавала као мост између Русије и Западне Европе, с обзиром на снажне односе Комунистичке партије Италије са Совјетским Савезом током Хладног рата. Када је Москва 2022. покренула инвазију на Украјину у пуном обиму, многи су се плашили да би Рим могао да се покаже као слаба карика, посебно након неочекиваног пада владе бившег премијера Мариа Драгија, догађаја за који су многи Италијани сумњали у руске руке. Али Ђорђа Мелони, десничарска премијерка која је наследила Драгија, оштро је осудила руску агресију и подржала Зеленског, председника Украјине. Крозето је истакао да његов позив на дипломатију и преговоре не одражава слабљење подршке Рима Кијеву или његову решеност да постигне „праведан мир“ и упозорио да би напуштање Украјине имало велике последице по европску безбедност – пише Фајненшел тајмс.

Може се очекивати да ће у наредним недељама порасти број сличних изјава европских политичара.

БОНУС ВИДЕО

(Јутарњи лист)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза