ПОГЛЕДАЈТЕ - УНИШТЕНА ДВА ХИМАРС-А? Руско министарство одбране тврди да је погодило два америчка ВБР система (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 01. 2024. у 06:45

РУСКО Министарство одбране [РуМоД] је тврдило да је уништило три ракетна система за вишеструко лансирање [МЛРС], укључујући два ХИМАРС и један МЛРС Алдер у близини Селидова у Доњецкој Народној Републици и Глубокоје у области Харков 31. децембра 2024.

ПОГЛЕДАЈТЕ - УНИШТЕНА ДВА ХИМАРС-А? Руско министарство одбране тврди да је погодило два америчка ВБР система (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП

Првих ддана ове године, Телеграм канал Military Informant је поделио видео на којем се наводно приказује ХИМАРС који је управо испалио бараж, нападнут артиљеријским ракетама са касетном муницијом у близини Константиновке.

Видео приказује ударе подмуниције око лансера који сугеришу његово уништење. Међутим, истинитост снимка остаје упитна јер не пружа конкретан доказ наводног уништења.

Иако видео доказ неутрализације ХИМАРС-а није коначан, Русија је вероватно успела да погоди ХИМАРС пре него што је могао у потпуности да се повуче из зоне лансирања. Ово достигнуће је значајно с обзиром на потешкоће на које се обично сусрећу приликом покушаја напада на ХИМАРС.

Фото: Принтскрин МО Русије


ИЗАЗОВИ УНИШТЕЊА ХИМАРС-А

Оптимизован за брзо распоређивање и репозиционирање, ХИМАРС систем је ефикасно артиљеријско решење. Његово возило на точковима има једну капсулу у којој се налази шест ГМЛРС (Guided Multiple Launch Rocket System) пројектила, способних да погоде циљеве удаљене отприлике 90 км.

Супериорну прецизност система илуструју САТНАВ и ИНС вођене ракете. Они могу ефикасно да неутралишу циљеве високе вредности који се налазе 40 км иза линија, чак и када су распоређени са стратешке локације 50 км од линије фронта. Ово поставља систем безбедности ван домашаја већине руских камиказа дронова и МЛРС система.

Важно је признати да је време потребно да ХИМАРС лансира сву своју муницију класификовани параметар који се може разликовати. Фактори као што су варијанта ракете, редослед паљбе и оперативни протокол посаде директно утичу на то.

Међутим, извесно је да је укупно време потребно за испуштање свих ракета и накнадно премештање мање од комбинованог времена потребног ГМЛРС ракетама да стигну до циља, времена потребног радару за лоцирање оружја да обради путању ракета, време за преношење ХИМАРС координата на противбатеријски МЛРС, и време лета на ХИМАРС противбатеријске ракете. У једначини ратовања, ХИМАРС несумњиво има кључну предност.

Фото принтскрин твзвезда.ру


ТОРНАДО-С МЛРС

Торнадо-С МЛРС из Русије има импресивну способност лансирања 300 мм САТНАВ и ракета навођених ИНС-ом са или унитарним или касетним бојевим главама, у импресивном домету који прелази 100 км. Међутим, када је у питању испаљивање против батерија, док ове ракете Торнадо-С успеју да стигну до тачке лансирања, систем ХИМАРС би се већ склонио на сигурно.

Поставља се загонетно питање! Постоји видео на Military Informant ТЦ који демонстрира ракете које стижу на лансирну тачку пре него што ХИМАРС има прилику да се склони. Како је то могуће?

Уверљиво објашњење за ово би могло бити да су ракете против батерија лансиране пре доласка ракета ХИМАРС у циљну зону. Ова стратегија значајно скраћује време одзива и блокира пут за бекство ХИМАРС система.

Ово нас доводи до критичног питања – како су Руси успели да лоцирају прецизну тачку лансирања, без прибегавања радару за лоцирање оружја који израчунава општу тачку лансирања оцртавајући путању ракете?

Вероватан одговор лежи у крилцима ГМЛРС ракете. Сасвим је могуће да га је открио напредни руски извиђачки систем, који је одмах пренео тачне координате лансирања противбатеријском МЛРС-у.

Ако је тачно да је Русија развила способност да уочи крилца ГМЛРС ракете, ово би могло да буде значајна промена у игри која ће имати далекосежан утицај на стратешки правац Специјалне војне операције (СМО).

Фото CC BY SA 4.0 4 wikipedia Rimma Sadykova


СИСТЕМИ ЗА ИЗВИЂАЊЕ?

Руска војска се може похвалити са неколико напредних ваздушних технологија које су способне да открију лансирања ракета ХИМАРС и усмере противбатеријске системе ватре са земље. Овај импресиван технолошки арсенал укључује извиђачки авион Ту-214Р, дронове Орион МАЛЕ и на крају сателитску констелацију ЕКС Купол.

Авион Ту-214Р је ремек дело дизајна, пројектован за електронско и оптичко извиђање. Опремљен АЕСА конформним радаром и оптоелектронским системом високе резолуције, истиче се у идентификацији земаљских циљева.

Овај производ ригорозног инжењеринга пуштен је за употребу у СМО у септембру 2022. Иако је инвентар Русије је у почетку био ограничен, број расположивих авиона за распоређивање је врло лако могао да порасте.

Фото: Принтсцреен

Још једна значајна предност у руском арсеналу је дрон Орион МАЛЕ. Мајсторски у радарском и оптичком извиђању, дрон је стратешки сачуван од ваздушних напада тако што није коришћен у офанзивним операцијама које би га изложиле системима противваздушне одбране Украјине.

 


ВИДЕО СНИМАК

Постоји велика шанса да Русија сада поседује адекватан број дронова Ориона за 24-часовни надзор бојног поља. Ове беспилотне летелице могу да продру дубоко у украјинску територију, држећи се даље од домета украјинског ПВО система. Са издржљивошћу од 24 сата и радном висином од око 20.000 стопа, веома су ефикасни.

Коначно, руски ЕКС Купол систем раног упозорења о лансирању балистичке ракете вероватно поседује технолошку снагу да открије лансирање ГМЛРС ракете. Систем Купол тренутно се састоји од 6 сателита Тундра стационираних у високо елиптичним орбитама Молније и опремљених ултра-осетљивим ИРС сензорима.

Ова констелација, за коју се очекује да ће ускоро проширити своје редове са 3 до 4 додатна сателита, може се похвалити капацитетом да издржи 24-часовно праћење лансирања ракета, чиме се обезбеђује брз одговор батерија.

Прецизни механизми помоћу којих Русија идентификује лансирања ХИМАРС ГМЛРС остају мистерија. Међутим, кристално је јасно да је способност земље да открије ова лансирања прецизнија од било чега што би WLR могао да произведе, и да ће највероватније наставити да се побољшава.


НИШТА НИЈЕ ДОКАЗАНО БЕЗ СУМЊЕ

Упркос томе, неке препреке још увек постоје у процесу неутралисања напада на систем ХИМАРС, о чему сведоче и снимци из контрабатеријског оружја.

Један велики изазов лежи у ограниченој прецизности контрабатеријске ватре. Фузија САТНАВ-а и ИНС-а може дати прецизност од највише 10 метара, што је неадекватно за одређене падавине ХИМАРС-а. Употреба бојевих глава касетне муниције на ракетама такође не гарантује њено уништење.

За сигурно уништење, укључивање терминала за навођење на ракетама било би кључно. Иако се ова способност може манифестовати само на дуге стазе, растућа претња са којом се суочавају амерички ХИМАРС системи стационирани иза украјинских линија већ делује као значајна провера њихове употребе.

Ако се гласине о уништавању два америчка лансера ХИМАРС покажу тачним, то би могло сигнализирати још један злокобни знак могуће капитулације Украјине 2024.

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО: Ево ко су потенцијални ривали Србије у баражу Лиге нација