НОВИ СВЕМИРСКИ ТРИЈУМФ НАЈМНОГОЉУДНИЈЕ ЗЕМЉЕ СВЕТА: Индијска сонда стигла на коначно одредиште

Татјана Марковић

08. 01. 2024. у 00:09

ПРВА индијска мисија за посматрање Сунца стигла је на своје коначно одредиште, до тачке у свемиру одакле ће моћи непрекидно да посматра Сунце.

НОВИ СВЕМИРСКИ ТРИЈУМФ НАЈМНОГОЉУДНИЈЕ ЗЕМЉЕ СВЕТА: Индијска сонда стигла на коначно одредиште

Фото: ЕПА

Летелица Адитја-Л1 је путовала четири месеца од полетања 2. септембра 2023, преноси Би-Би-Си. Индијска свемирска истраживачка организација (ИСРО) лансирала је Адитју-Л1 само неколико дана након што је Индија ушла у историју поставши прва земља која је успешно приземљила сонду близу јужног пола Месеца, а тек четврта, после САД, СССР и Кине, којој је уопште успело да спусти летелицу на лунарну површину.

Премијер најмногољудније земље света Нарендра Моди рекао је да је мисија значајан и изузетан подвиг.

- То је сведочанство изузетне посвећености наших научника у реализацији једне од најкомплекснијих и најсложенијих свемирских мисија - написао је Моди на платформи X (Твитер).

Прва индијска свемирска мисија за проучавање највећег објекта Сунчевог система названа је по Сурији - хиндуистичком богу Сунца, који је такође познат као Адитја. Л1 означава Лагранжову тачку 1, тачно место између Сунца и Земље где је летелица сада стигла.

Према Европској свемирској агенцији, Лагранжова тачка је место где се гравитационе силе два велика објекта, као што су Сунце и Земља, међусобно поништавају, омогућавајући летелици да "лебди". Л1 се налази 1,5 милиона километара од Земље, што је један одсто удаљености Земља-Сунце.

Опсерваторија тешка 1.480 килограма има седам инструмената, а четири су посвећена директном посматрању соларне активности. Два уређаја су рендгенски спектометри који служе за проучавање соларних бакљи, један је коронаграф који ће стално снимати Сунце и један служи за мерење радијације. Од преостала три уређаја, два служе за проучавање Сунчевих ветрова, а један је магнетометар који мери магнетно поље. Адитја-Л1 кошта 45 милиона долара и на њој се ради већ 15 година.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера