У ЗАТВОР МЕ СТРПАЛИ ДА ОМЕТУ СУСРЕТ ПУТИНА И ТРАМПА: Исповест Марије Бутине, посланице Думе, о привођењу у Хелсинкију

Наташа Јовановић

10. 12. 2023. у 16:30

САМИТ у Хелсинки­ју 2018. могао је да остане упамћен као прворазредни политички догађај на којем су два светска лидера, Доналд Трамп и Владимир Пу­тин показали отвореност за дијалог, да истога да­на није спектакуларно ухапшена руска држа­вљанка Марија Бутина, приведена под сумњом да делује као агент руске Владе.

У ЗАТВОР МЕ СТРПАЛИ ДА ОМЕТУ СУСРЕТ ПУТИНА И ТРАМПА: Исповест Марије Бутине, посланице Думе, о привођењу у Хелсинкију

Фото Приватна архива

Америчка штампа узаврело је извештавала о тајним активностима руске активисткиње дубо­ко инфилтриране у аме­ричке политиче кругове, док је Кремљ тврдио да је позадина овог скандала покушај минимизирања позитивног ефекта са­станка два председника. Бутина се у разговору за "Новости" присећа свог боравка у САД и тренутка када је сазнала да је руски шпијун. У затвору је про­вела око годину и по да би по повратку у Русију почела да се бави поли­тиком. Сада је посланик руске Думе.

За Вашингтон руски шпијун високог ранга, за Москву недужно утамничени држављанин Русије чији случај је разголитио америчку дубоку државу. Где је истина?

- Како у таквим случа­јевима кажу, "истина је у очима посматрача". Али у овом случају, причу везану за мој притвор у потпуности су измисли­ли Американци, а истину, по обичају, прилагодили својим потребама. Земља која себе сматра хегемо­ном и супериорном у од­носу на друге, у мери да је чак спремна да згази и Бога, диктира правила и категорише људе по свом нахођењу. Проглашена сам високорангираним руским шпијуном, али нису могли да докажу ниједно дело и на крају, уместо 15 година, одле­жала сам само 15 месеци. Мислите ли да би им про­макао и један зарез у до­казивању да сам шпијун?

Да ли сте могли да претпоставите да ће се студијско путовање у Америку завршити скандалом међународних размера?

- Такав сценарио сигур­но нисам могла ни да за­мислим, а да сам ухапше­на на дан првог сусрета Путина и Трамп сазнала сам у затвору. Сећам се да су моји адвокати пита­ли ФБИ да ли је ово слу­чајност. Поставили су пи­тање инсинуирајући да је разлог мог хапшења био покушај дискредитације преговора Трампа и Пу­тина, на којима је Трамп био прилично наклоњен идеји обновљања односа са Русијом. Преговори су прекинути због инфор­мативне позадине хап­шења недужног руског држављанина, а са стране америчке јавности - страшног и злог Путиновог шпијуна - што је ометало дијалог лидера две свет­ске силе.

У којој мери се правила политичке игре разликују и Америци и Русији?

- Никада нисам улазила у високе политичке круго­ве. Напросто, живела сам живот у складу са својим интересовањима. А то зна­чи да је за мене као особу са три дипломе, која поти­че из учитељске породице, приоритет био одбрана магистарског рада. Кому­ницирала сам са људима који су представљали ин­телектуалну елиту у САД и то су ми касније припи­сали као покушај утицаја на изборе, што је потпуни апсурд. Правила политич­ке игре у Америци и Руси­ји се радикално разликују. Америка целом свету себе представља као земљу ко­ја је "образац слободе", у којој сваки појединац мо­же да се оствари, слобод­но изражава и креће.

Ја сам се тога држала и, као што видите, завршила сам у затвору.

Шта се дешавало иза затворених врата и како је изгледао боравак у америчком затвору?

- Испричати како изгле­да боравак у америчком затвору је тешко. Зато сам написала књигу "Затворски дневник" и она је преведе­на и на српски језик. У њој сам испричала најинтимније детаље везане за бо­равак у затвору. У тренут­ку када сам писала нисам имала идеју да ће то бити публиковано већ сам једно­ставно радила оно што ми је деда завештао - да водим породичну хронику. Али, испоставило се да ће када сам пуштена на слободу, ови записи постати књига и то поучна. Писала сам о свом болу да нико и никада не би прошао кроз исто.

Оптужба да сте уговарали састанке Путина и Трампа у америчкој јавности је третирана као преступ највишег реда. Зашто је ово једини савез који никада не би смео да заживи?

- Никада нисам уго­варала састанак између двојице председника. Подсећам да се њихов сусрет догодио у Хелсин­кију 15. јула 2018. на дан мог хапшења. Залажем се за народну дипломатију и сматрам да људи треба да буду пријатељи у оквиру, на пример, студентских размена. Нама, вама Ср­бима и генерално право­славнима, важан је на­родни дијалог, он је увек стабилнији од дијалога политичара чије се пози­ције мењају, док су ставо­ви и мишљења обичних људи много постојанији.

Како из перспективе неког ко је добро упознат са нијансама америчке политике тумачите интерес Вашингтона за рат у Украјини?

- Вашингтон није за­интересован за Украјину. Вашингтон је заинтересо­ван за пројекат "анти-Ру­сије". Колике су размере њихове нетрпељивости према нама спознала сам када сам се једног дана, веома срећна, враћала са универзитета. Тога дана је лансиран сателит. За мене, дете одгајано у до­брим совјетским тради­цијама, то је био симбол да ће човечанство ко­начно открити истину о безграничном свемиру. У САД је овај дан обележен као дан који би требало да проведеш сакривен испод стола. Радије су стварали мит о руској претњи.

Шта је то у природи Руса што просечан Американац никада неће разумети?

- Пријатељство и прав­дољубивост. Американци разумеју законе и пра­вила. Чак и када је реч о обећању датом Горбачову да неће ширити НАТО, они кажу: "Па, са обећа­њима никад не знаш, али сам документ не постоји". Разумеју само па­пир. У Русији, за Русе, за православне хришћане, правда је понекад изнад закона. Између тих по­гледа постоји бесконачан јаз. Стога нас вероватно никада неће разумети, а можда ни ми нећемо њих.

Учествовали сте у хуманитарним акцијама усмереним на помоћ СВО. У којој мери руски народ стоји иза своје војске?

- Руски народ непоко­лебљиво подржава своју војску. То одговорно твр­дим јер видим на примеру руских региона. Посла­ник сам Кировске области и сви заједно, умрежено, радимо, сакупљамо ком­плете прве помоћи, све друго што треба. Док су мушкарци на фронту, ми радимо у Комитету поро­дица војника Отаџбине. Са супругама и мајкама војника заједно одгајамо децу, организујемо пра­знике и помажемо им у тешким временима. То је оно што се назива оп­штом подршком.

Сусрет са Наваљним који борави у казненој колонији изазвала је немалу пажњу светске јавности. Какав утисак сте стекли о овом борцу против Путинове власти?

- Наваљни се жалио и покушао да дискредитује институцију друштвених активиста који су отишли да провере услове у при­твору. Рекао им је да је све у реду, а када су отишли, преко својих адвоката на њихове адресе упутио је веома увредљиве речи. Отишла сам да се уверим како је заиста тамо и чо­века који се жалио да не може да хода затекла сам како шета по павиљо­ну, вређа и одаје утисак здраве и агресивне особе. Притом, њему је пружена сва медицинска по­моћ, али то није оно што је он желео. Да ли сте се запитали зашто на сним­ку моје посете Наваљном он не постоји? Зато што је забранио да поставим снимак са њим јер ме је пре тога називао речима које нису биле увредљиве само за мене.

Вређао је моју породицу, родите­ље... Утисак је да је то зао и хладан човек који не ма­ри за људе. Поштеди нас Господе таквих лидера.

Новинари платили цех

A Бавили сте се и темом прогона руских новинара у земљама постсовјет­ског простора. Колико је њих платило цену своје привржености Русији?

- Тешко је рећи колико је руских новинара платило за лојалност Русији. Али, прибалтичке земље су усвојиле посебне законе за оне чији се ставови поклапају са размишљањима Русије. За ово сада постоји кривична казна. Стога, на жалост, морам рећи да таквих људи има много, а вероватно ће их бити још више. Помажемо колико можемо. Генерално, мислим да треба да напусте те земље. Морамо да развијамо нашу мајку Русију и овде, поред наших сународника, градимо срећно друштво.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ЕВО КАКО ДО КАРАТА ЗА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Црвена звезда послала обевештење пред меч са Партизаном