ВОДА У ТУНЕЛИМА РИЗИК ЗА ТАОЦЕ: Најава да би у борби против Хамаса Израел користио и плављење подземних ходника отворила питања
ПЛАН израелских власти да поплаве део Хамасовових тунела испод Појаса Газе као вид бробе против палестинске милитантне групе запањио је светску јавност јер се под земљом и даље, како се сматра, налази 138 талаца. Међу њима је, претпоставља се, и наш држављанин Алон Охел. Према сведочењу ослобођених Израелаца који су током недавног примрија између зараћених страна коначно дочекали да буду у загрљају најмилијих, чланови Хамаса држали су их управо у тунелима, чак пет спратова испод земље без светла, лекова и са минималном количином хране. У каквом стању се налазе преостали заробљеници и даље је непознаница, али је бригу породица за њихов живот појачао податак да Израелци разматрају да на овај начин притисну палестинску групу.
Мрежа Хамасових тунела пружа се стотинама километара испод Газе и њихово је главно упориште. Помиње се и да се поједини простру и на дубини до 30 метара.
Плављење тунела морском водом није немогуће, тврде стручњаци.
- Израел би могао да пумпа хиљаде галона морске воде у лавиринтску мрежу тунела испод Газе у покушају да избаци борце Хамаса. То се може урадити, и да, радило би - рекао је за "Скај Њуз" војни аналитичар професор Мајкл Кларк.
Ако одлучи да "одврне вентил" Израел се осим што ризикује животе талаца чију локацију Хамас држи у тајности, могао би да се суочи и да другим великим проблемом.
- Плављењем тунела израелска војска могла да би да загади токове који помажу у водоснабдевању Газе. То би био део еколошког вандализма за који свет не би захвалио Израелу - тврди професор Кларк.
Он, међутим, сматра и да Израел можда уопште нема намеру да поплави тунеле ускоро:
- Пустити да прича изађе на видело може бити део психолошког ратовања тако да натера сваког становника Газе у тунелима да изађе напоље. Да их избаце из тунела речима, а не водом.
И палестински завничници сагласни су да би потапање тунела довело до колапса инфраструктуре. А док се борбе настављају да брује у Појасу Газе са фокусом на њен јужни део, нових назнака о ослобађању преосталих талаца из Хамасових руку нема. Израелски премијер Бењамин Натанијаху породицама заробљених рекао је да тренутно не постоји могућност да се сви таоци врате кући. С друге стране, Хамас је поручио да неће бити преговора или размене талаца док не престане израелска агресија на Појас Газе.
Нетанијаху је, такође, изјавио је да ће израелска војска морати да задржи безбедносну контролу над Појасом Газе дуго након завршетка рата против Хамаса. Он је на конференцији за медије рекао да ће Газа морати да остане демилитаризована, као и да то може да обезбеди само израелска војска.
- Ниједна међународна сила не може да буде одговорна за то. Нисам спреман да затворим очи и прихватим било који други договор - поручио је он.
А док израелски званичници говоре о тешкој етапи која је пред њима од уласка копнених снага на југ енклаве, из САД поручују да ће тренутна фаза израелске операције у Гази трајати неколико недеља пре него што Израел пређе, вероватно до јануара, на стратегију нижег интензитета која би уско циљала одређене припаднике и лидере Хамаса. Бела кућа је, како преноси Си-Ен-Ен, забринута због нових акција израелске војске. Неименовани високи амерички званичник потврдио је за америчку ТВ да су САД у тешким разговорима упозориле израелске власти да Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) не смеју и на југу Појаса Газе да понове разорну тактику коју су користиле на северу енклаве и да морају да учине више како би се спречиле цивилне жртве.
САД су, такође, предочиле Израелу да се глобално јавно мњење све више окреће против њихове копнене операције у којој су страдале хиљаде цивила и указале су да се брзо троши време које имају за наставак своје војне операције у садашњој форми и уз међународну подршку која рапидно слаби. Амерички министар одбране Лојд Остин је упозорио да би "тактичка победа могла да се претвори у стратешки пораз уколико Израел не буде учинио више на спречавању цивилних жртава", иако се, како истиче, америчка помоћ Израелу не доводи у питање.
Истовремено, ИДФ су објавиле да су откриле једно од највећих складишта оружја током копнене операције у северном делу Појаса Газе. Војска је навела да се складиште са ПВО системима, ракетама дугог домета, експлозивима и дроновима наводно налази у близини здравствене установе и школе, као и да је део оружја уништен, а остатак пренет у Израел због даље истраге, пренео је "Тајмс оф Израел".
Министарство одбране Израела јуче је примило 200. теретни авион са војном опремом за ИДФ. Више од 10.000 тона војне опреме испоручено је Израелу од почетка рата, укључујући оклопна возила, оружје, личну заштитну опрему, медицински материјал и муницију, наводи се у саопштењу, пренео је Би-Би-Си.
- Напоре да се набави опрема предводи Мисија за набавку САД при Министарству - додају у саопштењу.
Хуманитарна криза у Гази се погоршава. Са продужетком оружаних борби све више становника Газе гладује, упозориле су УН. Светски програм за храну истакао је да је дистрибуција помоћи сада готово немогућа и да наставак сукоба угрожава животе хуманитарних радника.
Агенција УН за палестинске избеглице (УНРВА) тврди да је више од 600.000 људи под наредбом за евакуацију у јужном делу Појаса Газе, од којих је скоро половина већ била приморана да напусти своје домове раније. Директор УНРВА Филип Лазарини на "Иксу" је написао да "они немају где да оду". Министарство здравља у Гази саопштило је да је за 24 сата у центру Газе убијено 73 Палестинаца, а да је 123 повређених одведено у болницу.
Ердоган неће тампон зону у Гази
ТУРСКА одбацује планове о успостављању "тампон зоне" у Појасу Газе, после завршетка борби у тој палестинској енклави, изјавио је јуче турски председник Реџеп Тајип Ердоган. Он је новинарима рекао да је такав план, који је прошле недеље Израел доставио Турској и неким арапским државама, "непоштен према Палестинцима", пренео је "Ројтерс". "О будућности Газе после рата одлучиваће Палестинци", рекао је Ердоган, понављајући да Израел мора да врати територије које је окупирао.
Не желе да оду из Кан Јуниса
СТАНОВНИЦИ Кан Јуниса кажу да је ситуација у овом граду страшна. Калил Ахмад Абу Сулаим (60) испричао је за британски јавни сервис да се преселио у различите делове Кан Јуниса у настојању да пронађе безбедније место, али да није размишљао о покушају да побегне из града упркос бомбардовању. "Прошле ноћи нисмо могли да спавамо, а чак ни у овом тренутку не знамо где да идемо. Били смо расељени 55 дана. Желим да останем у Кан Јунису док ме овде не убију. Чак и ако покушају да ме натерају, нећу отићи. Чак и ако то значи да се суочим са смрћу", каже он. И Мухамед (76), који је у Кан Јунис стигао недавно након што су му бомбардовали кућу, не жели да напусти град. "Ситуацију у Кан Јунису је веома тешка, али је много боља од града Газе у којем смо се сваки сат суочавали са смрћу". Не желим поново да будем расељен, али моја жена ми стално говори 'Ајде да идемо одавде', а ја јој кажем да нећу. Нећу се ни померати", наводи он.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)