УПАЉЕН ХИТАН АЛАРМ У НАТО-у: "Руси раде у три смене - ево колико времена имамо да спречимо рат"

Novosti online

05. 12. 2023. у 13:15

ДОК УКРАЈИНА трпи низ неуспеха у рату против Русије, а Европа и Сједињене Државе се боре да обезбеде нове пакете војне помоћи Кијеву, пажња је све више усмерена на претњу коју би Кремљ могао да представља НАТО-у ако се сукоб у Украјина потпуно „заледи“.

УПАЉЕН ХИТАН АЛАРМ У НАТО-у: Руси раде у три смене - ево колико времена имамо да спречимо рат

Foto: Profimedia

У заједљивом недавном извештају, утицајни немачки истраживачки центар Немачки савет за спољне послове тврдио је да војна алијанса мора бити спремна да се брани од руске офанзиве у року од шест до десет година.

Али Јацек Сиевиера, шеф Канцеларије за националну безбедност Пољске и високи званичник у кабинету председника Анджеја Дуде, верује да извештај вероватно потцењује хитност ситуације.

- Нажалост, ова анализа је у складу са студијама спроведеним у САД - рекао је он пољском католичком листу Наш ђењик, а преноси британски Тајмс.

- Међутим, по мом мишљењу, временски оквир који су представили немачки аналитичари је превише оптимистичан. Ако желимо да избегнемо рат, земље НАТО-а на источном крилу треба да усвоје краћи, трогодишњи временски хоризонт да се припреме за сукоб - упозорио је он.

- Ово је временски оквир у којем морамо да створимо способност на источном крилу која би дала јасан сигнал за одвраћање агресије. Индустрија оружја у Русији ради у три смене и може да обнови своје ресурсе у наредне три године - рекао је Сивијера.

Брига за балтичке земље

Откако је руски напад на Украјину у пуном обиму почео прошлог фебруара, руски председник Владимир Путин и неколико високих званичника његовог режима су више пута наговештавали могуће дугорочне планове за најисточније земље чланице НАТО-а. У том смислу, посебно је велика забринутост везана за три балтичке земље – Естонију, Летонију и Литванију – за које су све руске власти и владари с почетка 18. века сматрали да су део московске сфере утицаја и „блиског иностранства“ .

У мају је руски министар одбране Сергеј Шојгу рекао да ће режим изградити нове базе и 12 нових „јединица или дивизија“ у свом западном војном округу у близини источног крила НАТО-а, као одговор на потезе Финске и Шведске да се придруже НАТО савезу. Снажан украјински отпор је одложио те планове у догледној будућности, а огромна већина руских борбених снага је заглављена у рату на исцрпљивање.

Али многи аналитичари и високи званичници НАТО-а забринути су да западна војна алијанса има веома ограничен временски оквир да ојача своју одбрану, док Русија појачава своју војну индустријску производњу и гради машинерију за мобилизацију која би могла да одржи или повећа број војника у годинама које долазе.

У страственом говору на годишњој спољнополитичкој конференцији Корбер-Стифтунга у Берлину прошле недеље, Габријелијус Ландсбергис, министар спољних послова Литваније, рекао је да је Русија већ у рату са Западом и да је на путу да обнови своје војне капацитете дуж граница НАТО-а.

Кристијан Молинг и Торбен Шуц из Немачког савета за спољне односе у недавном извештају, на који се позива и Сиевиера, а о чему је раније писао Јутарњи лист, наводе да је алијанса у „трци са временом“ да би могла да се одбрани против руског напада који би могао уследити за, како су проценили, шест година.

У извештају се наводи да НАТО мора бити способан да води велики рат са Русијом у року од пет до девет година како би Москви ускратио сваку прилику да прошири свој рат против Украјине у конфронтацију са западним војним савезом.

Упозорење немачких аутора

Аутори су, између осталог, истакли и да НАТО ризикује да сустигне Русију, упркос погубном рату Москве у Украјини. Русија, како је наведено, „представља највећу и најхитнију претњу за земље НАТО“, а алијанса је, како су оценили, у трци са временом.

- Када се окончају интензивне борбе у Украјини, режиму у Москви ће можда требати само шест до десет година да обнови своје оружане снаге. У том временском оквиру, Немачка и НАТО морају да обезбеде својим оружаним снагама способност да одвраћају и, ако је потребно, да се боре против Русије. Тек тада ће бити у позицији да смање ризик од поновног рата у Европи - наводи се у извештају.

- Ако Москва успе да обучи своје оружане снаге после само шест година, НАТО ће бити све теже сустићи корак - додаје се.

У одвојеном упозорењу у понедељак, Бела кућа је саопштила да је остала без новца и скоро да нема времена за испоруку више оружја Украјини и позвала је Конгрес да одобри даље финансирање.

Упозорење је стигло у писму лидерима Конгреса, у којем се тврди да би неодобравање додатног финансирања једноставно „пребацило Украјину на бојно поље, не само да би угрозило добитке које је Украјина остварила, већ и повећало вероватноћу руских војних победа“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

ШТА РЕЋИ! НИЈЕ ВОЛЕЛА НОВАКА ЂОКОВИЋА, А САД... Реакција Ендијеве мајке све оставила у шоку (ФОТО)