ЈЕЗИВО ПРЕДВИЂАЊЕ МАКРОНА: Нови услов Хамаса значи да ће рат....
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон оценио је да израелски план да се заувек елиминише Хамас, носи ризик десетогодишњег рата, што се у француским медијима тумачи као одбацивање израелског плана о рату до потпуне елиминације Хамаса.

Фото: AP Photo/Laurent Cipriani
Говорећи на конференцији за новинаре на маргинама климатских преговора УН ЦОП28 у Дубаију, Макрон је указао да Израел ризикује да буде покретач деценијског рата, преноси портал БФМ ТВ.
- Шта значи потпуно уништење Хамаса и да ли неко мисли да је то могуће ? Ако мисли да јесте, то значи да ће рат трајати 10 година. Мислим да смо дошли до тачке на којој ће израелске власти морати прецизније да дефинишу свој циљ и жељено коначно стање ствари - рекао је Макрон.
Француски председник је у суботу отпутовао у Доху да се састане са катарским емиром Тамимом бин Хамадом Ал-Танијем, чија је влада играла централну улогу у дипломатским напорима да се оконча сукоб Израела и Хамаса.
Међутим, Макронов петочасовни боравак у Дохи догодио се непосредно након одласка израелских преговарача који су потврдили да је дошло до "застоја у преговорима" у вези са примирјем. Израел и Хамас су се узајамно оптуживали за кршење примирја, које је, док је трајало, омогућило ослобађање 80 израелских талаца у замену за 240 палестинских затвореника.
Макрон је рекао да сви признају право Израела да се брани, али у оквиру међународног права и поштовања хуманитарног права.
Према његовим речима, ово право на одбрану ни под којим околностима не може бити право да се напада и цивилно становништво.
- Када имамо безбедносни приступ где политички очај подстиче сву ову огорченост, ми не градимо сопствену безбедност на дужи рок - упозорио је Макрон, залажући се за "легитимно право палестинског народа да има државу".
БОНУС ВИДЕО: УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом
Препоручујемо

БЕГУНАЦ ИЗ ЗАТВОРА УХВАЋЕН ПОСЛЕ 40 ГОДИНА: Одала га једна информација (ФОТО)
МУШКАРАЦ који је побегао из затвора у Порторику пре скоро 40 година ухапшен је у Флориди, саопштила је полиција округа Ли.
09. 03. 2025. у 16:04

ВУЧИЋ ОТКРИО ВЕЗЕ УСАИД-А И ЦРТЕ: Организација "Да смрадови оду" добијала 190.000 евра, биће још много изненађења наредних дана
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обишао је у Ковину завршне радове на градском купалишту ''Шљункара'' и том приликом открио да је организација УСАИД плаћала 190 хиљада евра преко ЦРТЕ организацији која се зове "Да смрадови оду".
09. 03. 2025. у 11:56 >> 13:15

УМРЛА ПЕВАЧИЦИНА МАЈКА: Ко је била Хафа Карић и откуд јој арапско име, ретко у Србији?
ЈАВНОСТ је изненадила вест да је преминула једна од омиљених дама породице Карић, Хафа Карић.
09. 03. 2025. у 17:51
Коментари (0)