ЗАРАТИЛИ У ЕУ ЗБОГ ВЕШТАЧКОГ МЕСА: Италија негодује због употребе синтетички направљене хране

САМО што је италијанска Влада најавила усвајање Закона о забрани производње и дистрибуције синтетичког меса, из седишта председника Серђа Матареле стиже најава о могућем неприхватању одлуке Владе и одбијање Закона.

ЗАРАТИЛИ У ЕУ ЗБОГ ВЕШТАЧКОГ МЕСА: Италија негодује због употребе синтетички направљене хране

Фото: Free Images Pixabay

Одлука ЕУ о производњи меса из лабораторије годи, међутим, грлу милијардера.

"Суверенитет припада народу", пише у италијанском Уставу, али то није у интересу ЕУ. Тако се из палате Квиринала не прихвата одлука коју су потписали, у име Владе, министри пољопривреде Франческо Лолобриђида и здравља Орацио Скилачи, за закон који забрањује производњу и промет меса на бази животињских ћелија репродукованих у биореакторима. Разлог за стопирање закона је ризик да се отворе прекршајне процедуре против Италије због сукоба са правилима ЕУ о конкуренцији.

Италија је, иначе, стигла до предлога Закона анализом која на прво место ставља "заштиту људског здравља и италијанског прехрамбеног богатства", јер "наука још није дала одговоре шта се догађа са људским здрављем на краћи или дужи период". И два милиона Италијана је у 3.000 општина потписало петицију да не жели синтетичко месо на трпези, а у прилог Закона који би га забранио.

Серђо Матарела, Фото АП

Председник Италије Серђо Матарела

Образложење је увек исто - спасти планету, јер је узгајивачи стоке загађују. Иако постоје необориви докази да то није баш тако, на то се не обазиру они чији је циљ само зарада. Већ су израчунали да ће до 2030. године да поделе 25 милијарди долара зараде.

Универзитет у Калифорнији је урадио у мају експерименте којима је показао како биорекатори који производе култивисано месо испуштају 25 пута више угљен-диоксида од узгајалишта стоке. Уз то, троше више енергије и воде што је управо лоше за човекову околину. Али, препирка између оних који подржавају и куде вештачко месо у Италији је стигла до институционалног сукоба Рима и ЕУ.

Окупљени око фондације Гејтса

"ПРОГРЕСИВНИ" на глобалном нивоу су 2022. године већ потрошили милијарду евра за истраживање о производњи "из епрувете". Тај део заговорника овакве хране веома је везан за амбијент око Фондације "Бил и Мелинда Гејтс". И Светска здравствена организација жели вештачко месо, по сваку цену.

Али, истинска утакмица је она пољопривредна. Мултинационалне компаније за прехрану желе, по сваку цену, да раздвоје производњу прехрамбених производа и пољопривредних активности. Остаје отворено питање противника синтетичког меса да ли је италијанском председнику Матарели неко испричао како истински стоје ствари у погледу те материје.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник