УКРАЈИНСКИ АНАЛИТИЧАРИ ТВРДЕ: Су-57 дејствује по положајима ВСУ (ВИДЕО)

РУСКЕ ваздухопловне снаге су распоредиле ловце нове генерације Су-57 за поновљене ударе на положаје украјинске војске у спорној области Луганска, наводи ЕРАДАР Телеграм канал који одржава блиске везе са украјинском војском.

УКРАЈИНСКИ АНАЛИТИЧАРИ ТВРДЕ: Су-57 дејствује по положајима ВСУ (ВИДЕО)

Фото принтскрин youtube military update


Веродостојност извештаја остаје неизвесна, а канал наглашава потешкоће у борби против руске авијације како би поновио позиве на убрзану испоруку ловаца Ф-16 из западних земаља – и на тај начин имао подстицај да се пренагласи опасност коју представља руска ваздушна снага.

Без обзира на то, о распоређивању Су-57 за такве операције се веома често извештава од раних недеља рата, при чему су способности флоте, домет распоређеног наоружања и величина једине ескадриле Ваздухопловних снага значајно порасли од фебруара 2022.

Пријављене улоге авиона су укључивале ударе, потискивање противваздушне одбране, подршку напорима електронског ратовања, па чак и ван визуелног домета борбе ваздух-ваздух.

Извештај британског министарства одбране у јануару 2023. потврдио је да су Су-57 „лансирали ракете великог домета ваздух-земља или ваздух-ваздух у Украјину” и да су то чинили „најмање од јуна 2022”. Британски конзервативни лист The Conversation је касније средином фебруара известио да су „руски МиГ-31 и Су-57 који користе хиперсоничну ракету великог домета Р-37М гађали украјинске авионе на удаљености од преко 200 километара од безбедности руског ваздушног простора“.

Улога руских ваздушних снага значајно је порасла пошто се украјинска противваздушна одбрана суочава са све критичнијим исцрпљивањем, са огромним совјетским арсеналом ракета земља-ваздух који је озбиљно нарушен током више од 18 месеци непријатељстава. Операције у Украјини учиниле су руско ваздухопловство једином службом на свету са искуством у раду ловаца пете генерације у борбама високог интензитета, при чему су амерички Ф-22 и Ф-35 били распоређени само за ударе на небрањене циљеве и то у три случаја. У израелској служби служе за борбе ваздух-ваздух кратког домета против дронова или крстарећих пројектила. Кинески Ј-20 никада није био распоређен за борбу због неукључености земље у борбене операције у иностранству.

Су-57 је имао значајне користи од распоређивања против велике државне војске са напредном противваздушном одбраном и релативно способном борбеном авијацијом, што је омогућило даље усавршавање дизајна и тактике за његово коришћење. Авиони нису распоређени за операције високог ризика, као што је пружање блиске ваздушне подршке, при чему се процењује да ће борбени ловци Су-34 коштати само једну четвртину мање за производњу на које се ослањају за такве операције. Са само десет Су-57 у употреби на почетку године, производња се наводно удвостручила 2023. године, што значи да се очекује да ће ове године бити испоручено 12 ловаца, чиме ће величина флоте бити 22 авиона.

Очекује се да ће ловци почети да чине окосницу Флоте тактичке борбене авијације руског ратног ваздухопловства 2030-их година, и док замењују ловце МиГ-29 и разне деривате ловца Су-27, такође се спекулише да ће авиони бити намењени за замену пресретача МиГ-31 и бомбардера Ту-22М због недостатак одрживих наследника из истих класа.

Интеграција нових ракета веома дугог домета ваздух-ваздух и крстарећих пројектила, које обично носе само пресретачи или бомбардери, била је кључна за омогућавање Су-57 да преузме улоге које су знатно веће од оних стандардних ловаца. Нове класе ракета омогућавају ловцу да гађа авионе и копнене циљеве на дометима који су далеко већи од оних у иностранству.

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза