БРИСЕЛУ "КРАТКА" КАСА ЗА УКРАЈИНУ: После одлуке америчког конгреса да изостане помоћ Кијеву, ЕУ се нашла у небраном грожђу
Одлука америчког Конгреса да заледи финансијску помоћ Украјини, земљи која се налази у рату, довела је у врло незгодну ситуацију ЕУ која, једноставно, сама неће моћи да надокнади огромни недостатак.
- Америчка помоћ Украјини је од суштинског значаја и ЕУ не може да је замени – изјавио је недавно шеф европске дипломатије Жозеп Борељ.
Као што је познато, Вашингтон је одобрио процедуру која ће неколико недеља омогућити нормално функционисање финансија САД услед одбијања републиканаца да изгласају буџет за 2024. годину. Али у овој "резервној" варијанти нема места за ратну помоћ Украјини.
Вашингтон и Брисел су се трудили да до сада уравнотеже упућена средства Кијеву. Тако су САД до сада, од избијања рата, Украјини, прерачунато у евре, послале 28 милијарди буџетских средстава и 43 милијарде војне помоћи, што укупно износи 71 милијарду. С друге стране, ЕУ је преко земаља чланица и самостално упутила 33 милијарде буџетских дотација, уз 28 милијарди вредну потпору војне опреме и муниције, што износи 61 милијарду.
ЕУ би укупно могла да пошаље 120 милијарди. У међувремену је Џозеф Бајден од Конгреса затражио додатне 61,4 милијарде само за Украјину, од чега би 30 милијарди отпало на наоружање. Европа је за ову годину одрешила кесу у висини од 1,5 милијарди месечно, што износи 18 милијарди на годину. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен истиче да је Кијеву потребно од 3 до 4 милијарде само за основне потрепштине.
Сада би ова еквилибристика могла значајно да се промени. Европа, једноствано, није у стању да попуни толико велику празнину. Тим пре што су неке земље чланице ЕУ већ ставиле до знања да су достигле лимите могућег слања војних средстава из својих резерви ка Украјини. У супротном, била би угрожена њихова сопствена безбедност.
Словачка је, на пример, већ била заледила слање своје помоћи, у очекивању формирања нове владе на чије чело је недавно дошао Роберт Фицо, с коалицијом која се на западу сматра проруском. Мађарска је претходно већ била блокирала неке транше помоћи.
С друге стране, Немачка је управо најавила да ће следеће године удвостручити војну помоћ Кијеву, са 4 милијарде на 8. Француска помоћ до сада износи 3,2 милијарде.
Борељ истиче да ЕУ повећава помоћ Украјини. На столу је 50 милијарди распоређених на четири следеће године за економски и цивилни део, и 20 милијарди за војни. Али то није довољно.
У Кијеву и Бриселу се надају да ће САД наставити и даље да помажу Украјини, и поред тренутних тешкоћа. Јер, варијанта "Б", једноставно, не постоји.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)