КИНЖАЛИ И ИСКАНДЕРИ ДЕЈСТВОЛАЛИ ПО МЕТИ У БЛИЗИНИ КИЈЕВА: Погођено велико сладиште и производни погони

Novosti online

11. 11. 2023. у 17:23

ТОКОМ масовног ракетног удара, изведеног аеробалистичким ракетама Х-47М2 Кинжал и оперативно-тактичким балистичким ракетама 9М723-1 Искандер, погођено је велико складиште војне опреме и производну базу у граду Обухов, у Кијевској области.

КИНЖАЛИ И ИСКАНДЕРИ ДЕЈСТВОЛАЛИ ПО МЕТИ У БЛИЗИНИ КИЈЕВА: Погођено велико сладиште и производни погони

Фото: Профимедиа

Овај удар је имао значајан утицај на војну инфраструктуру у региону, наглашавајући ефикасност коришћеног оружја. Војна опрема и производни погони који се налазе у Обухову играли су кључну улогу у логистичкој подршци и снабдевању украјинских трупа, тврде бројни руски извори.

Употреба пројектила Кинжал и Искандер показује озбиљност намера и војних способности Руске Федерације које се користе у текућим операцијама. Ови системи наоружања су познати по својој високој прецизности и способности да погоде заштићене и утврђене циљеве.

И даље се утврђују детаљи о утицају удара, укључујући могућу штету и жртве. Међутим, раније се сазнало да је удар изведен и на место размештања ПВО система Патриот на аеродрому Бориспил.

ПРОИЗВОДЊА РАКЕТА КИНЖАЛ Х-47М2 У РУСИЈИ ПОВЕЋАНА ЧАК ПЕТ ПУТА?

Извештава да је Русија успела наводно да повећа производњу хиперсоничних ракета Х-47М2 Кинжал за чак пет пута.

Овај закључак доноси магазин Military Watch, на основу изјаве украјинског министра одбране Резникова, који је известио да Руска Федерација има најмање 80 Кинжала, док су у јануару ове године залихе ових ракета процењене на 50 јединица.

Украјински извори кажу да је Русија успела да повећа производњу ракета пет пута, производећи 10 Кинжала месечно. Пошто производне линије у Русији, посебно за ракете, раде са повећаном производњом током рата, производња више Кинжала остаје веома могућа, пише MW.

Часопис сугерише да је Руска Федерација успела да умножи производњу „Кинжала“ модернизацијом једне од линија за производњу ракета за комплекс Искандер.

МW је нагласио да Русија користи свој хиперсонични Х-47М2 ретко и само за уништавање високо вредних циљева. Као што знате, последњи међу оваквим циљевима био је амерички ракетни ПВО систем Патриот.

Х-47М2 КИНЖАЛ

Публикација такође напомиње да Руска Федерација може да повећа флоту авиона који носе ракете Х-47М2 „Кинжал“ МиГ-31К/И за прилично кратко време пуштањем у рад ускладиштених авиона.

Број МиГ-ова 31К такође би потенцијално могао брзо да порасте због руских огромних залиха од стотина МиГ-ова 31, од којих су многи служили само делић свог корисног века пре него што су стављени у складиште након завршетка Хладног рата, каже МW.

Часопис претпоставља да ће, упркос повећању производње хиперсоничних ракета, њихова употреба у зони украјинског сукоба остати веома ограничена. МW претпоставља да ће Русија направити залихе „Бодежа“ у случају директне конфронтације са НАТО-ом.

Кинжал је у суштини назив за ваздухопловно-ракетни хиперсонични комплекс 9-А-7660 (руски Х-47М2). Најпознатија комбинација система је МиГ-31 наоружан хиперсоничним ракетама 9-С-7760. Према руским изворима, ракетни комплекс је усавршена варијанта старијег Искандера 9К720.

Кинжал може дејствовати како по копненим циљевима, тако и по циљевима на води: носачима авиона, крстарицама, разарачима и фрегатама. Као носач ракетног система предивђен је и надзвучни ловац-пресретач Микојан МиГ-31/ односно Су-34.

-МиГ-31 је борбени авион из совјетске ере који је изабран као носач новог наоружања. Овај авион је одабран јер може да полети брже и да достигне веће висине од других млазњака, каже Иван Коновалов, директор развоја Фондације за промоцију технологија 21. века.

Како напомиње, просечна висина летења МиГ-31 је 25 километара. Са ове висине, млазњак је способан да погоди земљу и ваздушне циљеве удаљене и до 2.000 километара са „Кинжалом“.

-Главна карактеристика ове ракете је њена брзина и удаљеност са које се може гађати. Поједностављено речено, ниједан савремени ПВО систем није у стању да обори мете удаљене 2.000 километара, наводи експерт.

Према његовим речима, „Кинжал“ може да достигне брзину и од 10 маха (око 12.240 км/х) и недодирљив је за савремене противракетне системе.

-Да би противракетна одбрана оборила другу ракету на небу, мора да буде бржа од ње и да је пресретне на путањи лета. Ниједан постојећи систем противваздушне одбране није у стању да то учини, додаје он. „Кинжал“ није једина хиперсонична ракета која је испоручена војсци 2022. године.

МиГ-31 заједно са Кинжалом може се схватити као најопаснији ваздушни арсенал Руске Федерације. Oruzjeonline.com подсећа да је Москва више пута користила ову комбинацију за напад.

Од почетка рата, МиГ-31 наоружани Х-47М2 Кинжалима чим узлете, моментално активирају ваздушну опасност у целој Украјини собзиром да на ову врсту оружја нема адекватног одговора.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ ДО КРАЈА МЕСЕЦА! Не пропустите прилику за велику уштеду