KOЧЕ ШИРЕЊЕ И НАТО И УНИЈЕ: Анкара и Будимпешта не одоборавају одлуке Европске комисије

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

11. 11. 2023. у 07:00

ДВЕ чланице НАТО, Турска и Мађарска, које још нису дале зелено светло за ширење Алијансе на Финску и Шведску, сада изражавају озбиљне критике и због најава из Европске уније да отвори преговоре са, ратом захваћеном, Украјином.

KOЧЕ ШИРЕЊЕ И НАТО И УНИЈЕ: Анкара и Будимпешта не одоборавају одлуке Европске комисије

Фото: Профимедиа

Турска је критиковала годишњи извештај Европске комисије (ЕК) о проширењу као "неправедан и пристрасан", пошто је у њему Анкара, која је деценијама чекала чланство, оптужена да назадује на пољу демократских стандарда. Мађарски премијер Виктор Орбан сигнализира да би Будимпешта, која је чланица и Алијансе и Уније, могла да представљати препреку за амбиције Кијева у ЕУ.

Турски МИП сматра да је извештај ЕУ "забрињавајући за будућност целог континента". Орбан, чија је влада одбила да пошаље Кијеву оружје за рат, каже да "Украјина ни у ком смислу није спремна за преговоре о приступању Унији".

- Став Мађарске је јасан, преговори не треба да почну - категоричан је он.

ЕУ је критиковала и став Турске о сукобу између Израела и Газе, оптужујући је за "реторику подршке терористичкој групи Хамас" и што нису осудили смртоносни напад милитаната на Израел. Турски МИП је оптужио Комисију ЕУ за лицемерје.

- ЕУ је на погрешној страни историје, суочена са масакром који подсећа на таму средњег века - саопштило је министарство у Анкари. - ЕУ мора да запамти да политике засноване на универзалним вредностима, међународном праву и хуманитарним принципима не могу бити ограничене на Украјину, већ се морају спроводити универзално, укључујући и Блиски исток.

Европски парламент је 2019. године гласао за прекид преговора о приступању с Турском, док је председница ЕК Урсула фон дер Лајен сада изјавила је да Кијев "дубоко реформише земљу, чак и усред сукоба са Москвом", те да је предузео "више од 90 одсто неопходних корака" за чланство.

Препрека

Лидери ЕУ требало би у децембру да одлуче о формалном позиву Кијеву. За такву одлуку потребна је једногласна подршка чланица, али се Мађарска, како је наговестио Орбан, са тим не слаже.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину