'ПРЕГОВОРИ РУСИЈИ У ИНАТ: Зашто је ЕУ отворила врата чланства Украјини и Молдавији
Европска комисија је дала зелено светло за почетак преговора за чланство са Украјином и Молдавијом.То се уклапа у политику ЕУ да ове две земље приближи својој сфери утицаја, после избијања рата у Украјини. Истовремено, Грузија је добила статус земље кандидата за чланство.
- Ово је историјски дан – поручила је председница ЕК Урсула фон дер Лајен.
Следећа етапа је да се о одлуци ЕК изјасне земље чланице, на Европском савету који ће бити одржан у децембру у Бриселу.
- Украјинци дубоко реформишу своју земљу и припремају се за приступање, чак и док воде егзистенцијални рат. Данас је Комисија препоручила да Савет отвори приступне преговоре са Украјином – истакла је фон дер Лајен, нагласивши да ова земља "наставља да се суочава са огромним тешкоћама и трагедијом коју је изазвао агресорски рат Русије."
Украјински председник Владимир Зеленски је поздравио одлуку из Брисела, истакавши да његова земља треба да уђе у ЕУ и да Украјинци то заслужују.
- Ово је снажан и историјски корак који утире пут ка јачој ЕУ са Украјином као њеном чланицом. Захваљујем се ЕУ и лично Фон дер Лајеновој на подршци на нашем путу ка ЕУ. Украјина наставља свој реформски пут и с нестрпљењем ишчекује одлуку Европског савета у децембру – поручио је Зеленски.
Евидентно је да је пре свега реч о политчкој одлуци, у тренутку док Западни Балкан већ дуги низ година чека да буде признат напредак који су земље нашег региона, укључујући и Србију, до сада учиниле на путу ка чланству у ЕУ. То је начин и да ЕУ покаже да није запоставила Украјину, услед избијања новог конфликта на Блиском истоку.
ЕУ је у јуну прошле године одобрила статус кандидата Украјини и Молдавији, што се пре свега посматра као симболични гест у односу на руску инвазију. Да би били започети преговори, што је сада одобрено, Украјини је било постављено неколико захтева, међу којима су били и борба против коурпције и правосудна реформа. Исто је важило и за Молдавију, која је, по речима Фон дер Лајенове, предузела значајне реформе "упркос константним напорима усмереним ка дестабилизацији демократије у овој земљи."
Додељивање статуса кандидата обрадовало је и званични Тбилиси.
- Радујем се са грузијским народом и поздрављам позитивну одлуку Европске комисије – поручила је председница ове државе Саломе Зурабишвили.
Као и Украјина и Молдавија, и Грузија ће морати да започне процес опсежних реформи, поручили су из Брисела.
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА СА ЗАДРШКОМ
Европска комисија се позитивно изразила и по питању почетка преговора са Босном и Херцеговином, али је дефинитивна одлука орочена до марта следеће године, уз обавезу да испуни раније постављених 14 кључних приоритета.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)