'ПРЕГОВОРИ РУСИЈИ У ИНАТ: Зашто је ЕУ отворила врата чланства Украјини и Молдавији
Европска комисија је дала зелено светло за почетак преговора за чланство са Украјином и Молдавијом.То се уклапа у политику ЕУ да ове две земље приближи својој сфери утицаја, после избијања рата у Украјини. Истовремено, Грузија је добила статус земље кандидата за чланство.
- Ово је историјски дан – поручила је председница ЕК Урсула фон дер Лајен.
Следећа етапа је да се о одлуци ЕК изјасне земље чланице, на Европском савету који ће бити одржан у децембру у Бриселу.
- Украјинци дубоко реформишу своју земљу и припремају се за приступање, чак и док воде егзистенцијални рат. Данас је Комисија препоручила да Савет отвори приступне преговоре са Украјином – истакла је фон дер Лајен, нагласивши да ова земља "наставља да се суочава са огромним тешкоћама и трагедијом коју је изазвао агресорски рат Русије."
Украјински председник Владимир Зеленски је поздравио одлуку из Брисела, истакавши да његова земља треба да уђе у ЕУ и да Украјинци то заслужују.
- Ово је снажан и историјски корак који утире пут ка јачој ЕУ са Украјином као њеном чланицом. Захваљујем се ЕУ и лично Фон дер Лајеновој на подршци на нашем путу ка ЕУ. Украјина наставља свој реформски пут и с нестрпљењем ишчекује одлуку Европског савета у децембру – поручио је Зеленски.
Евидентно је да је пре свега реч о политчкој одлуци, у тренутку док Западни Балкан већ дуги низ година чека да буде признат напредак који су земље нашег региона, укључујући и Србију, до сада учиниле на путу ка чланству у ЕУ. То је начин и да ЕУ покаже да није запоставила Украјину, услед избијања новог конфликта на Блиском истоку.
ЕУ је у јуну прошле године одобрила статус кандидата Украјини и Молдавији, што се пре свега посматра као симболични гест у односу на руску инвазију. Да би били започети преговори, што је сада одобрено, Украјини је било постављено неколико захтева, међу којима су били и борба против коурпције и правосудна реформа. Исто је важило и за Молдавију, која је, по речима Фон дер Лајенове, предузела значајне реформе "упркос константним напорима усмереним ка дестабилизацији демократије у овој земљи."
Додељивање статуса кандидата обрадовало је и званични Тбилиси.
- Радујем се са грузијским народом и поздрављам позитивну одлуку Европске комисије – поручила је председница ове државе Саломе Зурабишвили.
Као и Украјина и Молдавија, и Грузија ће морати да започне процес опсежних реформи, поручили су из Брисела.
БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА СА ЗАДРШКОМ
Европска комисија се позитивно изразила и по питању почетка преговора са Босном и Херцеговином, али је дефинитивна одлука орочена до марта следеће године, уз обавезу да испуни раније постављених 14 кључних приоритета.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)