СПАВА НА ПОДУ И ЈЕДЕ УЖАСНУ ХРАНУ - "НЕ ЗНАМ ГДЕ ЋУ СЕ ПОРОДИТИ" Исповест труднице из Газе, она је само једна од 50.000

Новости онлајн

09. 11. 2023. у 08:27

КРВАВИ сукоб на Блиском истоку траје већ месец дана. Свет свакодневно обилазе слике и сведочења несрећних грађана Газе који лутају улицама енклаве, тражећи било какав заколон од непрестаног бомбардовања, више ни болнице нису сигурно место. Међу становницима Појаса Газе посебан проблем имају труднице, јер не знају где ће се породити. Са тим проблемом се суочава 50.000 будућих мајки. Тако је своју исповест започела Нор Хамад (24), нутрициониста у клиници у Деир ел Балаху, у централној Гази.

СПАВА НА ПОДУ И ЈЕДЕ УЖАСНУ ХРАНУ - НЕ ЗНАМ ГДЕ ЋУ СЕ ПОРОДИТИ Исповест труднице из Газе, она је само једна од 50.000

Фото: Принтскрин/Твитер/@DevraWiz

Дан пре почетка великог сукоба 6. октобра, направила је вечеру за себе и свог мужа. Пошто јој је термин у јануару, била је преокупирана планирањем, укључујући и уређивање спаваће собе. Међутим, само неколико сати касније, сви планови су постали узалудни - спаваћа соба више не постоји, јер је њихова кућа уништена у ваздушним нападима. Нор сада живи у сестриној кући са две спаваће собе у Кан Јунису, где спава на поду са још 25 чланова своје породице.

Узбуђено ишчекивање доласка бебе заменила је забринутост за безбедност, здравље нерођеног детета и размишљање како ће се породити у јеку рата.

- Немам појма где ћу родити своју ћерку и како ћу се бринути о њој без склоништа и одеће. Немам ништа - каже она. Нор је само једна од око 50.000 трудница у Гази које се суочавају са овом неизвесношћу.

Дечји фонд УН (Уницеф), Популациони фонд УН (УНФПА), Светска здравствена организација и друге агенције саопштиле су да, пошто је 14 од 35 болница и 46 од 72 здравствена центра уништено или више не функционише, 180 жена дневно рађа без адекватне неге, укључујући и порођај царским резом без лекова против болова. Такође, породиље су отпуштене само неколико сати након порођаја.

- Неке жене морају да се порађају у склоништима, у својим домовима, на улицама међу рушевинама или у претрпаним болницама, где се хигијена погоршава, па постоји опасност од инфекције или других медицинских компликација. Очекује се да ће се смртност мајки повећати, с обзиром на недостатак адекватне неге - наведено је.

- Док болнице остају без опреме због недостатка горива, лоше се пише и одељењима за новорођенчад. Ово спада у најтужније трагедије које лако могу да се спрече - каже председник групе за помоћ МедГлобал Захер Сахол.

Нор је била сведок свакодневног хаоса са којим се суочавају здравствени радници док је волонтирала у болници Насер у Гази.

- Пацијенти се збрињавају у болничким двориштима и ходницима. Операције се раде без стерилизације и анестезије. Уопште нисам спремна да се породим, јер болнице у овом тренутку не примају случајеве сличне мом због броја повреда - каже она. Лекари у болници су толико пребукирани да Нор није успела да оде на редовну контролу да провери да ли је све у реду са бебом.

У међувремену, Нор два или три пута недељно одлази до центра УН агенције за помоћ палестинским избеглицама (УНРВА) како би узела конзервисану храну и воду за пиће. Количина хране коју добије није ни приближно довољна за свих 25 чланова породице са којима тренутно станује. Такође, Нор брине и то да ће лоша исхрана и загађена или слана вода нашкодити њеном нерођеном детету, пише Гардијан.

-Једем неке намирнице са додатим конзервансима који штете мом здрављу и здрављу моје бебе. Ни моје здравствено, ни моје психичко стање није добро. Не могу да опишем степен своје патње. Сви наши снови су уништени. Надам се да ће се овај рат завршити и да ћу моћи да родим своју ћерку у миру - ​​каже она.

БОНУС ВИДЕО: ГАЗА ПОД БОМБАМА: Израел лансирао ракете - Велики ваздушни напад у току ноћи

(Мондо)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ПОБЕДИО АЛКАРАЗА: Новак у полуфиналу Аустралијан опена