АЛБАНИЈА ПРИХВАТА МИГРАНТЕ ИЗ ИТАЛИЈЕ: Шта значи Меморандум о разумевању премијерке Ђорђе Мелони и Едија Раме?

Milica Ostojić - Specijalno za Novosti RIM

08. 11. 2023. у 18:49

ПО Меморандуму о разумевању између Италије и Албаније, који су у Риму потписали италијански премијер Ђорђа Мелони и њен албански колега Еди Рама, у Албанији ће бити изграђена два италијанска сабирна центра за мигранте.

АЛБАНИЈА ПРИХВАТА МИГРАНТЕ ИЗ ИТАЛИЈЕ: Шта значи Меморандум о разумевању премијерке Ђорђе Мелони и Едија Раме?

Фото: Профимедиа

Треба да буду готови у пролеће 2024, са максималним капацитетом за 3.600 миграната које ће спасавати на мору италијанска морнарица и финансијска полиција. Само они са италијанских бродова, али не и оних невладиних организација, биће транспортовани у та два центра.

Центри ће бити саграђени на обали у луци Шенђин, у близини границе са Црном Гором, где ће се одвијати идентификација, што може да потраје максимално месец дана, а други је на 20 километара у Гјадеру. Ту где ће избеглице чекати азил, или изручење у земљу порекла.

Центре ће изградити Италија о свом трошку, док Албанија уступа територију.

У Италији ће остајати само трудне жене, деца и особе лошег здравља. Сматра се да ће кроз центре годишње проћи око 36.000 миграната. Центрима ће управљати Италија, а албанска страна ће надзирати све споља и изнутра.

Албански премијер је на конференцији за медије објаснио да заузврат Албанија не тражи новац, јер "када Италија зове Албанија је ту". Мелонијева је истакла да је "сарадња држава које нису чланице ЕУ одлучујућа у миграцијском протоку".

ЕУ протестује

НА брифингу Европске комисије портпаролка Анита Хипер прокоментарисала је да се "закони ЕУ о азилу примењују само на захтев поднет на територији државе чланице, а не и ван ње". Из ЕУ стиже препорука да "споразум мора да буде у складу са законом.

Мелонијева је такође подвукла да је тај споразум практично осмишљен током њеног августовског боравка у Албанији када је била гост Едија Раме, да се тако "исцртава нови оквир правне и политичке сарадње" и реч је о дугорочном споразуму ЕУ који има за циљ да одврати поласке миграната и трговину људским бићима као и да ублажи жариште Лампедузе. Тако се Албанија потврђује као пријатељска нација и упркос томе што још није чланица ЕУ понаша као да је њен део, а Италија је одувек била земља која се залагала за проширење ЕУ земљама Западног Балкана.

Рама је, подсећајући да Албанија чека да уђе у УЕ, навео да "овакав споразум не би био могућ са било којом другом земљом ЕУ". Реч је о новом моделу о каквом је Мелонијева већ разговарала са британским премијером Ришијем Сунаком, који разматра слање избеглица у Руанду, где би чекали провере. Италијанска опозиција протестује и тврди да је реч "о једној врсти италијанског Гвантанама".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

РОНАЛДО МОЖЕ ДА ДОЂЕ, АЛИ...: Жозе Морињо изненадио фудбалски свет коментаром о Кристијану (ВИДЕО)