ДРОНОВИ ПРОМЕНИЛИ СУКОБ У УКРАЈИНИ: Нема блицкригова, само споро и уз велике губитке напредовање по пољима и градовима (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

05. 11. 2023. у 18:45

НАКОН што је украјинска контраофанзива пропала, западни аналитичари оценили су да Украјинци једноставно нису способни за брзе, велике блицкригове које су очекивали.

ДРОНОВИ ПРОМЕНИЛИ СУКОБ У УКРАЈИНИ: Нема блицкригова, само споро и уз велике губитке напредовање по пољима и градовима (ВИДЕО)

Фото телеграм rybar

Са друге стране, војници у првим редовима кажу да је напредна технологија дронова претворила Украјину у "рат хиљаду посекотина".

НАТО доктрине (контра)офанзива предвиђају комбиноване маневре тенкова и пешадије који пробијају непријатељске линије уз подршку артиљерије и из ваздуха. Постићи тај ниво координације је озбиљан подухват, а украјинске снаге састављене су од недавно мобилисаних цивила који су имали свега неколико недеља обуке. Руси су се, са друге стране, месецима припремали за напад поставивши бетонске препреке, ровове и минска поља.

Украјински покушаји НАТО офанзиве неславно су се завршили, због чега је Кијев променио тактику и пребацио се на мање јединице и мањи број возила у покушају да "освоји" неколико метара територије. Многи аналитичари сматрају да је комбиновани напад могао да "упали", само да су Украјинци били професионалнији.

Ветерани, ипак, упозоравају да су дани масовних напада са оклопним возилима прошлост јер обе стране користе дронове (јефтине) који могу да уоче возило (врло скупо) и униште га, пише консултант за одбрамбене технологије Дејвид Хамблинг за портал 1945 (19fortyfive.com).

Други проблем украјинске контраофанзиве је што Кијев нема ефикасну морнарицу. Једина фрегата коју имају је на поправци, а Руси имају потпуну контролу над Црним морем коју Украјина покушава да поврати бродовима-дроновима, пловилима налик на џет-ски опремљеним експлозивом којим се даљински управља. Кијев има и против-бродске пројектиле којима може да гађа пловила која избегну дронове.

Слична ситуација је и у ваздуху. Русија је убрзала производњу пројектила, а користи и иранске дронове-камиказе са којима украјинска ПВО не може да се избори. Кијев покушава да искористи исту тактику против Москве, са половичним резултатима.

У сва три поља: на копну, мору и у ваздуху, нови фактор је присуство великог броја јефтиних дронова. Они ће постајати све способнији и аутономнији како технологија буде напредовала. Убрзава се производња беспилотних летелица, како тактичких модела за копнени рат, тако и верзија дугог домета за стратешке циљеве. Производња више дронова и наношење довољног броја малих посекотина може одредити победника, наводи 1945.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности