БЕСЕДА КИЈЕВУ МРСИ КОНЦЕ: Украјински официри признали ко су им најопаснији противници са друге стране фронта

Бранко Влаховић, Од сталног дописника - Москва

23. 10. 2023. у 17:11

СУДЕЋИ по писању западних и неких украјинских медија, најопаснији руски генерал на источном фронту је био генерал Сергеј Суровикин који је додуше кратко ко­мандовао руским снагама.

БЕСЕДА КИЈЕВУ МРСИ КОНЦЕ:  Украјински официри признали ко су им најопаснији противници са друге стране фронта

Фото Profimedia

Он је генерал са богатом ратном биографијом од Сирије до Кавказа, али га сада највише памте по томе што је организовао руску одбрану коју укра­јинска војска од маја није успела да пробије.

Али у Кијеву имају другачију "ранг-листу". На питање новинара "Украјинске правде" шеф украјинских војних оба­вештајаца генерал Кирил Буданов је без размишља­ња рекао да је за њих нај­опаснији - Сергеј Беседа. Реч је о генералу Сергеју Орестовичу Беседи (69) који руководи Петом слу­жбом руске Федералне службе безбедности.

Оцена Буданова је тим више занимљива јер су о генералу Беседи колале приче да је ухапшен због тога што Путину није дао пре почетка ратне опера­ције тачне информације о политичкој ситуацији у Украјини. Он је био навод­но задужен и за форми­рање политичке подршке Кремљу у Украјини.

Један број новинарских истраживача је тврдио да се он у марту 2022. нала­зио у кућном притвору, а затим и у затвору у Лефор­тову. Истражни комитет Русије то никада није потврдио. Руска Федерална служба безбедности у та­квим случајевима понавља исту реченицу - "да се не баве демантовањем гласи­на". Беседа је наставио да руководи службом и како каже генерал Кирил Буда­нов "прави велике пробле­ме Украјинцима".

Генерал Сергеј Орестович Беседа је десна рука директора ФСБ Александра Бортникова, Фото Архива

Зна се да Беседа руко­води од 2009. службом у оквиру ФСБ која ради у иностранству и њени мно­ги сарад­ници су у руским ам­басадама итрговин­с к и м представништвима као са­ветници. Раније је генерал Беседа руководио департ­маном оперативне инфор­мације у саставу те службе.

У Украјини причају да се 2014. генерал Беседа нала­зио у Кијеву како би про­ценио безбедност тамо­шње руске амбасаде. Он је касније доспео на списак персоналних санкција ЕУ.

Говорило се да је Пета служба при ФСБ једина управа која је формирана на Лубјанци у време кад је Путин био директор ФСБ. У то време, 1998. године, то је била мала управа која се наводно бавила врбова­њем странаца на терито­рији Русије. Касније се та управа знатно проширила. Ако је веровати тим ру­ским новинарима генерал Беседа је био један од Путинових блиских генерала на Лубјанци где се налази руководство ФСБ, наслед­ник некадашњег КГБ.

Кирил Буданов, Фото Архива

Генерал Беседа је почео каријеру у Управи контрао­бавештајних операција. Он је био заменик Валентина Клименка, начелника оде­ла који се бавио супротста­вљању операцијама ЦИА у Москви. Касније се управа којом је руководио проши­рила на рад у бившим со­вјетским републикама.

У причама око генерала Беседе највише се говорило да је он имао задатак да организује и обезбеди финансирање промосковске опозици­је у Украјини. Један број сајтова објавио је причу руског новинара Андре­ја Солдатова који се бави писањем о руским поли­цијским службама. Он је један од коаутора књиге о емигрантима и агентима у иностранству.

Углавном су у то време и страни и домаћи новинари цитира­ли текстове Андреја Сол­датова против кога су ру­ске службе у марту 2022. објавиле потерницу.

У тим текстовима о ге­нералу Беседи има доста нелогичности. Њега на неки начин оптужују да је био информатор неким агентима ЦИА, а истовре­мено се истиче да је њего­ва служба била задужена и за контакте са страним службама, међу осталима и са америчким.

Такође се набраја у ко­јим је све бившим совјет­ским републикама био примећен Беседа.

Његова служба се није бавила кла­сичном шпијунажом, већ подршком покремљанских и х канди­д а т а на тамошњим изборима. Њега неки страни сајтови називају десном руком директора ФСБ Александра Бортникова. Сајт "Грузија онлајн" је писао како је он учествовао у дестабилиза­цији ситуације у Грузији уочи рата 2008. Наводно да је Беседа учествовао у разради плана смене Ми­хаила Сакашвилија. Чак се спомиње и сума од 30 милиона долара коју је на­водно Москва дала грузиј­ским опозиционарима.

Александар Сирски, Валериј Герасимов, Валериј Залужни, Фото Архива/ TASS

У Украјини говоре да је генерал Беседа дола­зио у Кијев за време дешавања на Мајдану у фебруару 2014. Та­дашњи руководилац Службе безбедности Украјине Валентин Наливајченко је хипо­тетички говорио како је "оружје могло бити дове­зено из Русије и да је 30 специјалаца ФСБ који су пуцали на демонстранте могло доћи из Русије". Наравно да то све звучи неозбиљно кад се зна да су снајперисти који су имали задатак да убијају људе и изазову велике немире стигли из Грузије.

Тачно је да су две недеље после почетка специјалне војне операције у Укра­јини у Москви су почеле да колају приче о томе да је ухапшен генерал Бесе­да, јер је наводно његова служба дала Путину по­грешне информације о по­литичкој ситуацији у Укра­јини и прогнозирала је брз успех вој­не опе­раци­је. На осно­ву тих гласина и својих са­знања "Вашингтон пост" је писао да је извештај који је направила служба којом је руководио генерал Беседа стварао тај оптимизам да ће, "руску армију у Кије­ву дочекати са цвећем".

По тим причама Беседи­на служба је припремала људе који су требало да замене Зеленског и његово руководство. У стварности се догодило сасвим друго - руске војнике нису дочека­ли са цвећем, већ су им се супротставили и блицкриг је пропао.

Јесу ли генерал Беседа и његов заменик Болух из департмана оперативне информације били у кућ­ном притвору, можда се сазна једног дана. А они који су прошле године ши­рили ту причу говорили су да су осим што су направи­ли слабу информацију та­кође ненаменски трошили новац службе којом су ру­ководили.

На руским сајтовима су се појавиле информације и о томе како је старији син генерал Беседе Алек­сандар прилично имућан човек и да је био шеф кабинета Дмитрију Рогозину док је он био на челу Роскосмо­са и пре тога потпредсед­ник руске владе.

Командант украјинске војске Валериј Залужни сматра да је најспособнији руски генерал - начелник Генералштаба Валериј Ге­расимов. У интервјуу који је дао "Тајмсу" Залужни је признао да је као официр порастао на руској војној доктрини и у свом каби­нету чува све књиге руског генерала Герасимова. Уз­гред речено, Герасимов је старији од Залужног 17 година.

Генерал Залужни је на челу оружаних сна­га Украјине од 2021. Он је завршио На­ционалну академију одбране Украјине, а звање генерал-мајора је био добио у августу 2017. За ралику од пред­седника Зеленског који није веровао да ће доћи до рата са Русијом, генерал Залужни је тврдио да је то питање само времена.

На почетку рата са обе стране било је оних ко­ји су потцењивали знање руководећег војног кадра. Међутим, што је више време пролазило новина­ри су постављали логич­но питање - па ако су они тако слаби, што их брзо не победимо. Највиши војни руководиоци знају да са обе стране руководе акцијама добро образова­ни генерали и виши офи­цирски кадар. Због тога се могло чути од украјинских официра на фронту да на западним полигонима од инструктора из земаља НАТО нису имали шта да науче.

Сирски рођен у Русији

ДРУГИ украјински генерал који се најчеће спомиње је Александар Сирски. Тај генерал-пуковник украјинске војске који сада руководи украјинских источним фронтом рођен је у Русији у Владимирској области. Завршио је Московско више командно училште. Касније је са најбољим оценама завршио Академију оружаних снага Украјине. Он је Орден хероја добио од председника Зеленског за одбрану Кијева у фебруару 2022.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: Две на страни Путина, две жестоко против Руса

НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"

СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.

22. 11. 2024. у 09:14

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: Они су тотални кретени, рекао после повика да је Француска одговорна за крвопролиће

СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"

"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".

22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17

Коментари (0)

БИЛО ЈЕ ТУЖНО, ФАЛИЛИ СУ ЂОКОВИЋ И ФЕДЕРЕР: Ферер проговорио о Надаловом опроштају