ИНТЕРВЈУ Николај Плотников: Балкан је био, јесте и биће важна карика у светској политици, али и економији
КОЛЕКТИВНИ Запад, предвођен Америком, прогласио је за непријатеље све земље које не пристају да живе по правилима која су они прописали. Оно што покушавају да наметну целом свету је ћорсокак. Разумни људи ово схватају. Није узалуд још шест земаља одлучило да се придружи БРИКС. Зашто то не би размотрила и Србија? Економија ваше земље, а самим тим и ваши грађани, имаће само користи од тога. Рат на Блиском истоку није случајност, он се очекивао.
Овако актуелну ситуацију у свету, за "Новости", оцењује Николај Плотников, доктор политичких наука, начелник Центра за научне и аналитичке информације Института за оријенталистику Руске академије наука, иначе и генерал-мајор у резерви. Гостујући на Међународном сусрету интелектуалаца професор је у Београду на конференцији говорио о ситуацији на Блиском истоку и у северној Африци и утицају на Балкан.
*Да ли је решење за Србију приступање БРИКС и Евроазијској унији и да ли би због такве одлуке можда били санкционисани?
- Низ је нових изазова и претњи у 21. веку, од опадања ресурса и климатских промена, до нових болести са којима би се тешко избориле и тако велике земље као што су Русија и Кина. Није узалуд још шест земаља одлучило да се придружи БРИКС. Међу њима има јачих и богатијих држава у односу на вас. Не видим зашто Србија не би размотрила овај пут. Економија ваше земље и ваши грађани ог тога могу само да имају користи.
* Како видите Балкан у новом светском поретку?
- Балкан је био, јесте и биће важна карика у светској политици и економији. То је мост између Европе и држава глобалног југа. Вашим грађанима желим да Србија врати некадашњу величину, срећу и просперитет. Имам много пријатеља у Србији, Републици Српској, Црној Гори и препознајем их као родољубе, људе који желе да допринесу бољитку земље и народа.
* ЕУ и САД не крију да на Балкану воде диктаторску политику?
- Мислим да би требало да обрате пажњу на сопствене проблеме и да таквим диктаторским понашањем и политиком сами себи "копају гроб". Не знам за Балкан, али у Русији, због диктата Запада и притиска да живимо по њиховим правилима, антизападна осећања се само појачавају.
Преговори пре свега
A КОЈИ су могући кораци арапског света? - Генерални секретар Лиге арапских држава (ЛАС) Ахмед Абу ал-Геит посетио је 9. октобра Москву. Водио је преговоре са руским министром иностраних послова Сергејом Лавровом. У фокусу њихових преговора био је палестинско-израелски сукоб. Русија и Арапска лига позивају Израел и Палестину да прекину ватру и врате се за преговарачки сто.
* Украјина тренутно није у центру пажње, због Блиског истока. Како оцењујете судбину Зеленског и кијевског режима?
- Украјина је из глобалног информационог простора отишла "у позадину". Како кажу Арапи, Израел је омиљено дете Америке и њихов главни стратешки савезник на Блиском истоку. Вашингтон савршено разуме да ће ако Израел пропадне, однос снага на Блиском истоку бити измењен и то не у корист САД. О судбини Зеленског мора да одлучи народ Украјине. Он је већ ушао у историју као крвави комичар, на чијој савести су стотине хиљада уништених живота.
* Да ли је палестинско- -израелски рат био велико изненађење?
- Не, није. Сукоб је био неизбежан због авантуристичке политике актуелне израелске владе. Први пут у историји Израела, кабинет министара је постао стециште радикала. Укључује ултрарадикалне политичаре као што су Итамар Бен-Гвир и Безалел Смотрич. Својим провокативним акцијама против Палестинаца довели су до овог рата.
* Шта је суштина актуелног израелско- -палестинског сукоба?
- Од првог дана функционисања кабинета Бењамина Нетанијахуа Влада је почела да води агресивну политику насељавања на Западној обали. Стотине хиљада палестинских породица протерано је са земље на којој су живели вековима. Према званичним подацима, то је негде око четири милиона људи. На овим територијама се населило око 700.000 израелских досељеника. Бен-Гвир је почео да организује циљане провокације против треће најважније муслиманске светиње - џамије Ал-Акса, која се налази у Јерусалиму. У мају ове године организовао је посету џамији за ортодоксне Јевреје. Палестинци су ово схватили као смртну увреду.
* На Западу постоје тврдње да је напад Хамаса био рођендански поклон Путину.
- Ово је потпуна глупост. Запад је у последње време навикао да за све невоље и катаклизме на земаљској кугли криви руског председника и нашу земљу. Донедавно, Запад је за сва зла кривио Србе и под тим изговором почео да уништава Југославију као јединствену државу.
* Постоје покушаји да се за сукобе окриви и Иран. Колике су шансе за НАТО интервенцију против ове државе?
- Мало људи зна да Иран има компликовану историју односа са Хамасом. Иран је шиитски, док је Хамас сунитска организација. Милитанти Хамаса борили су се у Сирији против либанског Хезболаха, Иранаца и војске Башара ал Асада. Сада је јасно да Израел и САД намеравају да увуку Хезболах у ову конфронтацију. Техеран то одлично разуме и тешко да ће играти по плановима Тел Авива и Вашингтона.
* Какви би били исходи "удара" на Иран?
- Сада се цела војна машина НАТО бори против Русије. Мало је вероватно да Алијанса зна како да води исти дуги рат са Ираном. Блок није у стању да се супротстави великој, идеолошки мотивисаној иранској војсци, формацијама корпуса гарде Исламске револуције и иранској полицији Басиџ.
* Да ли све ово указује на могуће избијање трећег светског рата?
- Искрено говорећи, тренутно се Русија сама суочава са блоком од 51 земље у Украјини, који укључује САД, НАТО и њихове сателитске државе из азијско-пацифичког региона (Јапан, Јужна Кореја, Аустралија, Нови Зеланд). Свет све више клизи ка ситуацији у којој је могућ неконтролисани процес глобалне конфронтације. Неопходно је спречити светску катастрофу. Нажалост, сада је ситуација таква да су на челу држава колективног Запада неодговорни политичари.
* Има ли Русија предлоге?
- УН морају учинити све да преговарачки процес за смањење конфронтација у свету почне што пре. Руски председник је још 2020. године предложио одржавање састанка са лидерима нуклеарних сила како би се разговарало о смањењу тензија. Неопходно је одржати самит Руске Федерације, Кине, Француске, САД и Велике Британије, како би се пронашли заједнички одговори на савремене изазове и претње.
* Русија се уздржава од употребе нуклеарног оружја у Украјини, упркос многобројним провокацијама?
- Председник Русије је више пута изјавио да Руска Федерација не намерава да употреби нуклеарно оружје у Украјини. Наша земља има довољно конвенционалног наоружања, које још није коришћено на бојном пољу. Потребно је узети у обзир да у Украјини живи један нама сродан народ. Процедура употребе нуклеарног оружја детаљно је описана у војној доктрини. Русија је правна држава и деловаће у складу са Уставом и нормама међународног права.
* Да ли нуклеарна претња сада долази из Израела?
- Што се тиче Израела, подсетио бих на речи бивше премијерке ове земље Голде Меир: "Ми немамо нуклеарно оружје, ... ако треба, употребићемо га".
Са актуелном израелском владом, све је могуће.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)