УКРАЈИНСКА ТАКТИКА ХАМАСА ЗАУСТАВИЛА ОКЛОП ИДФ: Совјетски РПГ против Меркаве Мк4 - Израелски тенкови у пламену (ВИДЕО)
НА 50. годишњицу рата Јом Кипур [6. до 25. октобра 1973.], Хамас је започео нападе на Израел.
Видео-снимак уништења израелске Меркаве привлачи све већу пажњу стручњака из војне индустрије. Израелски тенк Меркава Мк4 уништен је ударом изнад главе и ватром. Аутор снимка тврди да је пројектил бачен дроном, тактика коју смо први пут видели да користе украјинске оружане снаге против руских оклопних возила, из совјетског доба РПГ-7ВР, који се заправо и даље производи у данашњој Русији.
Бар до тог тренутка, баш као и британски тенкови Челинџер, израелска Меркава, која је позната по веома добрим перформансама, имала је имиџ тешко уништивог.
Овакво мишљење није случајно, јер је Меркава опремљена једном од најбољих заштита – системом активне заштите Трофи [АПС] (Trophi). Управо такав видео као што је онај који је подељен могао би да буде разлог да израелски дизајнери убудуће ажурирају Трофи АПС како би укључили РПГ ракетни напад одозго, који у принципу није намењен за такав правац напада.
Трофи је софистицирани систем активне заштите [АПС] развијен искључиво за војску. Његова кључна функција је заштита возила од широког спектра претњи као што су противтенковске вођене ракете [АТГМ], гранате на ракетни погон [РПГ], противтенковске ракете и високоексплозивна противтенковска [ХЕАТ] зрна.
Механика система Трофи укључује лансирање минималног броја експлозивно формираних пројектила. Ови пројектили неутралишу долазеће претње пре него што ударе у возило. Нудећи додатну заштиту постојећем оклопу лаких и тешко оклопних борбених возила, побољшава њихове одбрамбене способности.
ПРЕКО 1.000 СИСТЕМА КОРИСТИ ТРОФИ
Систем је производ Rafael Advanced Defense Systems Ltd. у Израелу и опремљен је на преко 1.000 система, укључујући све водеће израелске копнене борбене платформе [Меркава Марк 3 & 4 и Намер АПЦ], амерички Абрамс М1А1/2, и тестиран је на оклопним возилима Страјкер и борбеним возилима Бредли [БФВ].
Кључ за успех Трофеја је његова вештина у супротстављању мноштву противтенковских претњи, заједно са потенцијалом да брзо прати непријатељске локације. Ова двострука функционалност опрема чланове посаде и борбене формације критичном свешћу о ситуацији, што последично помаже у одржавању преживљавања и маневрисања у свим врстама борбених сценарија.
РАКЕТА ПГ-7ВР
Једнако убедљива је и ПГ-7ВР, противтенковска ракета напуњена Тандем ХЕАТ [High Explosive Antitank] пуњењем у облику. Он наоружава РПГ оператера способношћу да стратешко погађа бројне циљеве, од тенкова и лаких оклопних возила до армиранобетонских и циглених конструкција, помажући у неутрализацији непријатељских снага чак и када су скривене у зградама или тврђавама. Оно што ову ракету чини мудрим избором је њена исплативост и импресивна пенетрациона и деструктивна способност.
Са калибром од 105 мм, када се лансира из противоклопног система, ПГ-7ВР је најефикаснији на удаљености од 200 метара. Ракета показује различите могућности продора, укључујући хомогени оклоп [под ЕРА] на 0,6 м, циглу на 2 м, армирани бетон на 1,5 м, и трупце и земљу на значајних 3,7 м.
„УКРАЈИНСКА ТАКТИКА“
Извори са Блиског истока кажу да је то други тенк Меркава уништен од почетка напада Хамаса. Многи коментари на друштвеним мрежама скрећу пажњу управо на „буџетску украјинску тактику“ која се користи против израелских копнених борбених возила.
-Због тога модерне војске Запада морају да моле за консултације са украјинском војском јер знају шта је прави рат и како се то ради са дроном од 15 долара и ручном бомбом на њему, стоји у једном од коментара.
Међутим, можда је један од најефикаснијих коментара на Твитер налогу следећи: „То је било неизбежно. Украјинска тактика је показала своју ефикасност и инспирисаће генерацију техногерилаца. Сваки нови МБТ пројекат који нема уграђени ометач или систем активног пресретања може ићи право у канту за смеће."
„РАКЕТНИ РАТ“ 2021
У мају 2021. тензије су порасле док се Израел припремао да пошаље копнене трупе и оклопна возила у Газу, што је подстакло међународне позиве на мир.
Газа је тестирала израелски систем противваздушне одбране, Гвоздена купола, са баражом пројектила. Ракетни удари стигли су и из Сирије и Либана. Хамас се ослањао на своје ракете Касам.
Израелски одбрамбени систем Гвоздена купола пресрео је 90% пројектила. Они су се супротставили опсежним ваздушним нападима, оштетивши Хамасову подземну мрежу у Гази.
До краја сукоба, Израел је известио да је убио 120 Хамаса и преко 20 припадника Исламског џихада. Укупан број палестинских жртава био је 232, укључујући 65 малолетника. Неизвесно је да ли овај број укључује наводне смртне случајеве Хамаса.
БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом
Препоручујемо
ВОЛСТРИТ ЏОРНАЛ ТВРДИ: Напад на Израел договорен у Бејруту, састанци трајали месецима
09. 10. 2023. у 21:00
РАТ У БРОЈКАМА: Са каквим снагама располажу Израел, Хамас и (можда) Хезболах
09. 10. 2023. у 18:00
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)