КРЊИ НЕБЕСКИ ШТИТ НАД ЕВРОПОМ: Неслагање Париза и Берлина око ракетног кишобрана

Немачка испоручује Украјини своје ракетне системе кратког домета типа "ИРИС-Т" који имају двојаку улогу – једна је да помогну Кријеву у одбрани, а друга је да се конкретно испита њихово дејство у замишљеном тројаком "Европском небеском штиту" који би требало да "ракетним кишобраном" чува Запад у евентуалном сукобу с Русијом.

КРЊИ НЕБЕСКИ ШТИТ НАД ЕВРОПОМ: Неслагање Париза и Берлина око ракетног кишобрана

Фото: Shutterstock/Илустрацију

Али, цео пројекат показао је мањкавости, због којих му се нису прикључиле Француска, Италија и Пољска. С друге стране, уз Немачку се налазе још и Аустрија, Белгија, Бугарска, Данска, Естонија, Финска, Велика Британија, Летонија, Литванија, Холандија, Норвешка, Румунија, Словачка, Словенија, Чешка, Мађарска, Швајцарска и Шведска.

Немци су се у осмишљавању система ослонили на три технологије – своју, америчку и израелску. Француска управо то критикује. Шеф ове државе Емануел Макрон је поручио да све оно што долази са стране, а мисли се у овом случају на САД и Израел, чини европску одбрану мање аутономном, па самим тим и мање ефикасном.

"Небески штит" је осмишљен као заједнички систем одбране, јер ниједна земља не може да се брани сама наспрам нових опасности, како је то истакао немачки канцелар Олаф Шолц. То је, отприлике, једина заједничка тачка око овог пројекта где се слажу Берлин и Париз.

Систем који је осмислио Берлин заснован је на поменутим немачким ракетама кратког домента типа "ИРИС-Т", затим на америчким мисилима средњег домета "Патриот ПАЦ 3" који се већ користе у Европи и изралеским дугодометним ракетама "Стрела 3".

КАСНИ АВИОН

Иницијатива Берлина којом се бирају америчко и израелско оружје разлог је и кашњења других заједничких француско-немачких пројеката у области одбране, укључујући стварање ваздушног борбеног система СЦАФ с новом летилицом.

Паризу и Риму нарочито смета то што у овај штит није укључен њихов систем средњег домета "Мамба", уместо америчког "Патриота". У Берлину међутим истичу да су се определили за овај други који је већ оперативан. Французи су им одговорили да су Немци одабрали "индустријски приступ", а они стратешки и суверен. Истичу и да Немци на овај начин промовишу свој "ИРИС-Т".

Француска је, са своје стране, заједно са Белгијом, Естонијом, Мађарском и Кипром најавила заједничку куповину мисила земља-ваздух кратког домета типа "Мистрал", коју производи европски конструктор МБДА, чије се седиште налази у – Француској.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

КАД ИЗГУБИ ФИНАЛЕ СКОЧИО БИХ СА 60. СПРАТА: Тренер Данила Медведева ипак оптимиста, циља на нову велику титулу