РУСИЈА СТВАРА МОЋНУ „КРИЛАТУ ПЕШАДИЈУ“: Ударну песницу чиниће Ка-52, Ми-28 и тенкови (ВИДЕО)
ОЧЕКУЈЕ се да ће десантне трупе руске војске добити значајна појачања у виду хеликоптера и тенкова.
Ову одлуку, како су извори у Министарству одбране земље саопштили издању „Известија“, обележило је формирање нових дивизија армијске авијације у оквиру Ваздухопловства и повећан број тенковских јединица.
„Плаве беретке“, једна од неколико ознака руских ваздушно-десантних снага, биће опремљене флотом од Ка-52, Ми-28 и најсавременијих хеликоптера Ми-8АМТШ-ВН. Поред тога, број тенкова у њиховим редовима ће се значајно повећати. Важно је напоменути да је ово стратешко унапређење у великој мери обликовано поукама извученим из руске војне операције у Украјини, како би се повећала ефикасност њене такозване „крилате пешадије“.
НОВЕ МОГУЋНОСТИ
Ваздухопловство ће видети додавање нових јединица војног ваздухопловства, заједно са порастом тенковских јединица. Ваздухопловство ће бити допуњено јуришним хеликоптерима Ка-52 и Ми-28, који су показали своју ефикасност током специјалне операције у Украјини. Штавише, падобранци ће бити надограђени најновијим јуришним транспортним хеликоптерима Ми-8АМТШ-ВН.
Извори подсећају на првобитне планове стварања бригаде у потпуности са армијском авијацијом у оквиру Ваздушно-десантних снага, пре настанка Северног војног округа. Ови планови, некада напуштени, сада се поново разматрају.
У претходној дискусији за „Известија“, генерал-пуковник Андреј Сердјуков, командант Ваздушно-десантних снага, признао је да уз употребу хеликоптера војне авијације, ваздушно-десантне јединице могу ефикасно да се боре против високо мобилних формација потенцијалног непријатеља, „у различитим физичким и географским окружењима”, независно од доступности мреже аеродрома.
Он је даље навео да коришћење војне авијације значајно смањује вероватноћу да ће искрцавање трупа бити гађано непријатељском ватром, повећава брзину кретања и шири опсег искрцавања бораца на жељену локацију.
Пуковник Валериј Јурјев, председник Савеза руских падобранаца, открио је за Известија експерименталну нову формацију која се користи током вежби пре операције. Објашњава: „Спремљене су хеликоптерске јединице, сличне онима које је планирано да се упознају са особљем. Маневарска и ватрена моћ падобранаца је значајно повећана као резултат ових вежби. Идеја о овој формацији је обећавајућа.”
Пуковник је констатовао и стварну употребу десантних јединица, наводећи да се оне углавном не користе по намени – за слетање у позадину непријатеља, по мишљењу војног стручњака.
Осврћући се на специјалну операцију у Украјини, приметио је: „Тактички десант у Гостомелу је наш прави елемент. Тренутно су Ваздушно-десантне снаге распоређене као моторизоване јединице. Тенкови су њихова примарна ватрена моћ која гарантује резултате. Јуриш на непријатељске тврђаве наоружане само митраљезом је неизводљив.”
Виктор Мураховски, војни експерт, сматра да је време за јачање Ваздушно-десантних снага и поделио је ту перспективу са Известијама, укључујући лекције научене из Северног војног округа.
Он је навео: „Повећана је производња разних хеликоптера Ка-52, Ми-28 и Ми-8, као и тенкова. Ови хеликоптери би омогућили падобранцима да изводе ефикасне операције слетања на малим дубинама. Тенкови, заједно са тешким борбеним возилима пешадије и артиљеријом, остају једна од критичних снага у копненим операцијама за помоћ падобранцима у пробијању припремљене одбране и достизању дубине тактичког слетања. Даље, артиљерија Ваздушно-десантних снага и Копнене војске добијају нове аутоматизоване системе за управљање ватром. Ово ће омогућити још ефикасније нападе на циљ. Сва ова технологија, заједно, побољшаће способности Ваздушно-десантних снага.”
СТРАШАН ПРИДОШЛИЦА
Релативно нови додатак на ваздухопловној сцени, хеликоптер Ми-8АМТШ-ВН треба да набаве падобранци. Ово је уследило након потписивања уговора о набавци првих десет јединица на Војном форуму 2019.
Овај модел хеликоптера је широко опремљен за разноврсну употребу, може се похвалити широким борбеним и слетним могућностима. Дакле, чини га идеалним за специјалне снаге и ваздушно-десантне јединице. Његова унапређена модификација мотора такође га поставља изнад својих претходника, омогућавајући поуздану употребу 24 сата дневно и независно од временских услова.
Хеликоптер Ми-8АМТШ-ВН доноси импресиван арсенал погодан за ваздушне и копнене циљеве. Његово спољно ослањање може да прими два митраљеза калибра 12,7 мм, невођене ракетне јединице и контејнере за топове.
Значајна карактеристика авиона је његов напредни систем надзора и навођења. Ово такође подржава употребу Атака противтенковских пројектила и ваздушних бомби.
Прилагођавање ширине наоружања у вези са додељеним задацима проширује опсег циљева хеликоптера. Може се ефикасно борити против копнене опреме, оклопних возила и других хеликоптера.
Друга поуздана имена на терену су хеликоптери Ка-52 и Ми-28, оба опремљена за борбе против оклопних возила и људства на бојном пољу. Ка-52 алигатоир, такође познат као „радни коњ“, поноси се отпорношћу и поузданошћу, а опремљен је топом од 30 мм, невођеним противавионским пројектилима, противтенковским пројектилима Whirlwind (Вихр, Вихор), ваздушним бомбама и другим оружјем.
Ми-28НМ се истиче као хеликоптер за све временске прилике. Представљајући врхунску ефикасност, унапређује возила претходне генерације. Претходни захтев за везом Ми-24 за решавање проблема сада је заобиђен уз помоћ само неколико машина.
Хеликоптери Војне авијације Ка-52М и Ми-28НМ сада су опремљени новим „производом 305“, лаком вишенаменском вођеном ракетом. Оба ова хеликоптера су показала импресивну синхронизацију у операцијама о чему сведочи СВО (Русија назива СВО „специјалном војном операцијом“ рат у Украјини).
ТЕШКЕ, АЛИ СУПЕР МОБИЛНЕ
У годинама које су претходиле настанку Северног војног округа, доносиоци одлука у оружаним снагама су се определили за нову стратегију за коришћење својих „плавих беретки“. Ваздушно-јуришне јединице, теже од претходно ангажованих ваздушно-десантних дивизија, добиле су нови живот, опремљене арсеналом тенкова, артиљерије и беспилотних летелица [УАВ].
Напредујући до 2021. године, пионирски батаљони су почели да се материјализују у редовима Ваздушно-десантних снага. Према новом модусу операнди, очекује се да ваздушно-десантне трупе изађу из хеликоптера и одмах буду спремне за борбу.
У овом тренутку постоји концентрисан напор да се реформише руско ваздухопловство. Ово укључује поновну процену њиховог обима и стратегије примене, што је подухват значајног обима.
Током ере Совјетског Савеза, „плаве беретке“ су биле индоктриниране за масовне десантне операције на европским ратним позориштима. Мандат ваздушно-десантних дивизија и пукова био је да падобраном иду иза непријатељских линија. Њихова примарна мисија је да покрену брзе, али снажне нападе на кључне непријатељске циљеве, обуздавајући потенцијално појачање на линији фронта.
Међутим, „крилата пешадија“ совјетске ере имала је уочљив недостатак, недостатак тешког наоружања и опреме. Овај недостатак је опстао и у постсовјетском периоду, пошто су ваздушно-десантне јединице функционисале као квалификована лака пешадија у локализованим сукобима. Стратешки важне Ваздушно-десантне снаге су сада предвиђене за значајна појачања.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
ЗАПАДНИ МЕДИЈИ ХВАЛЕ РУСКЕ ДРОНОВЕ: Ефикасно откривају положаје украјинске војске
02. 10. 2023. у 15:47
БИВШИ АМЕРИЧКИ ОБАВЕШТАЈАЦ: Украјина би могла заувек да изгуби приступ Црном мору
01. 10. 2023. у 22:41
РАТ У УКРАЈИНИ: Нова група Ахматоваца иде на фронт; Британска флота неће штитити украјинско жито (ФОТО/ВИДЕО)
02. 10. 2023. у 07:07 >> 00:45
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)