ИЗВАНРЕДНИ СУ-35 И МиГ-31 ДОБИЛИ ОПАСНОГ КОНКУРЕНТА: Кинески медији хвале руског ловца-бомбардера, посебну улогу ће имати ове зиме

П. З. С. /eurasiantimes.com

29. 09. 2023. у 20:00 >> 00:41

ЛОВАЦ-бомбардер Су-34 Fullback руских Ваздушно-космичких снага (ВКС) је у центру пажње због редовног бомбардовања украјинских положаја, а стручњаци предвиђају да ће тај авион задати муке украјинским снагама док се последње спремају за још једну зиму.

ИЗВАНРЕДНИ СУ-35 И МиГ-31 ДОБИЛИ ОПАСНОГ КОНКУРЕНТА: Кинески медији хвале руског ловца-бомбардера, посебну улогу ће имати ове зиме

Фото: Профимедиа

За извођење ваздушних напада и копнених удара на Украјину, ВКС је широко распоредио своје најсавременије ратне авионе. Бројне победе у борби посебно су приписане руским авионима попут Су-35, Су-34 и МиГ-31. На пример, украјински пилоти су приметили да је Су-35 њихов „највећи непријатељ“.

Као прво, авион МиГ-31К је познат по испаљивању хиперсоничних пројектила Кинжал, које је Русија пројектовала као непобедиво оружје. Иако су украјинске снаге тврдиле да су пресреле ово супер оружје, неколико њих је наводно погодило своје одређене циљеве.
Опремљени својим моћним ракетама ваздух-ваздух Вимпел Р-37М дугог домета, МиГ-31 Foxhound су били хваљени због летења у патролама на великим висинама и обарања неколико украјинских борбених авиона који нису могли да се носе са висином и дометом ових руских пресретачи.

Међутим, бомбардери Су-34 су недавно били у центру пажње упркос фантастичним перформансама које су показали други руски авиони. ВКС је распоредио двомоторне, двоседе, ловце-бомбардере/јуришне авионе средњег домета за извођење удара ваздух-земља и бомбардовања украјинских снага.

Су-34 придодат Централном војном округу Русије недавно је погодио командне и осматрачке пунктове, контролне пунктове за управљање дроновима и борбена оклопна возила украјинских снага на Краснолиманском правцу.

Чини се да свет са све више пажње прати руску летелицу. Колумниста кинеског националног радија (ЦНР) Сонг Бо је у недавном чланку рекао да ће се притисак на Украјину повећати зими сада када су руски бомбардери Су-34 опремљени крстарећим ракетама дугог домета.

-Су-34 постаје први ловац-бомбардер на свету који може да лансира стратешку муницију, рекао је он. Новинар је такође цитирао војног посматрача Шао Јонглинга, који је тврдио да „комбинација“ Су-34 са крстарећим пројектилима повећава капацитет Русије за нападе великог домета и побољшава њену способност да прецизније погађа циљеве.

-Кораци које предузима Русија имају за циљ да повећају притисак на противваздушну одбрану непријатеља. Москва би могла да повећа интензитет напада на инфраструктуру непријатеља у јесен и зиму, рекао је Шао Јонглин. Експерт је приметио да ће се безбедносна ситуација за Украјину погоршати ако Су-34 ове зиме добије задатак да испаљује ракете дугог домета на украјинске циљеве.

Прошле зиме, Русија је покренула огроман напад ракетама и дроном на енергетску инфраструктуру Украјине, што је довело до несташице грејања и воде широм земље. Тај потез, који је имао за циљ да ограничи ратне способности Кијева, прерастао је у граничну хуманитарну кризу у хладној европској зими.

Су-34, који је распоређен дуж линија фронта, Москва је наоружала до зуба, остављајући утисак да ће летелици бити поверене додатне улоге јер 19-месечни рат “одбија” да се заврши. Изгледа да Су-34 постаје прави украјински непријатељ, засењујући ловце Су-35 и МиГ-31.

Фото: ЕПА


БОМБАРДЕРИ СУ-34 СУ НАОРУЖАНИ ДО ЗУБА

Примедбе објављене у кинеској публикацији долазе неколико дана након што је најновији Су-34М Fullback наводно опремљен крстарећим ракетама дугог домета (ЛРЦМ). Раније овог месеца, руски медији су приметили да су ове ракете већ испаљене у такозвану „зону специјалне војне операције“ унутар Украјине.

Верује се да ће овај развој узнемирити земље НАТО-а које се граниче са Украјином и повећати ризик да се нађу под ударому случају да се рат прелије. Неименовани извор рекао је руским медијима: „Су-34 као носиоци система крстарећих ракета могу бити потребни, на пример, у случају сукоба са земљама НАТО-а за извршавање стратешких задатака“.

Међутим, то такође доводи огромну земљу Украјину и њену целокупну енергетску инфраструктуру у већи ризик да буду погођени крстарећом ракетом испаљеном из руског ваздушног простора.

Руски војни експерт који није желео да буде именован рекао је за EurAsian Times: „Наравно, Украјина ове зиме има бољу западну противваздушну одбрану него прошле године, али она је далеко и малобројна, тако да је мало вероватно да ће ракетни удари бити потпуно неефикасни. Државни медији или руско Министарство одбране (РуМоД) нису прецизирали које су крстареће ракете интегрисане у Су-34.

Не само то, што је било апсолутно изненађење, Су-34 Fullback је био опремљен хиперсоничном ракетом Кинжал, коју је такође наводно испалио на мету унутар Украјине.

Пре тога искључиво су ловачки авиони-пресретачи МиГ-31К носили овај хиперсонични пројектил. Отуда је такав развој заинтригирао Запад. Такође је оставио утисак да ће употреба Кинжала вероватно порасти у Украјини.

Ветеран индијског ваздухопловства и војни експерт Вијаиндер К. Тхакур је рекао: „МиГ-31К су дубоке модификације. Вероватно имају још “пуно живота”. Најзначајнија предност могућности лансирања Кинжала са Су-34 за Русију биће изненађење. Украјина је (од стране Запада) упозорена када полети МиГ-31К са Кинжалом!

Ако крстареће ракете дугог домета и хиперсонично оружје нису били довољни, РуМоД је недавно објавио снимак Су-34 наоружаног са 2 ФАБ500М62 бомбе са комплетима за једрење, наводно у мисији напада на командне и осматрачке пунктове, оклопна возила и контролу тачке за дронове Оружаних снага Украјине.

ВКС је такође, како се извештава, распоредио борбени бомбардер Су-34 Fullback да баци своје прве УМПЦ ФАБ-1500 М54 високоексплозивне фрагментационе бомбе на мету. После месеци покушаја и грешака, бомба је прецизно погодила мету у тесту спроведеном пре неколико недеља.

Тврдње друштвених медија сугеришу да би ловац у почетку могао да носи три бомбе УМПЦ ФАБ-1500 М54, са капацитетом који се повећава на још најмање две. Су-34 је могао да лансира три бомбе истовремено или једну по једну, све усмерене на различите циљеве.

Поред све ове смртоносне муниције, авион је добио и нову заштиту од непријатељске опреме за електронско ратовање, укључујући заштиту од система за електронско ратовање стране производње, за употребу у зони специјалних војних операција. Комбиновање комплекса електронске противмере Хибини са активним станицама за ометање САП-14 и САП-518 обезбеђује поуздану заштиту Су-34 од противваздушне одбране.

Ово је изазвало хиперболичне тврдње да Су-34 могу нестати са непријатељских радарских екрана.

Су-34 су претрпели многе тешкоће, углавном у ваздуху, али углавном зато што је то најкоришћенији ратни авион у руском инвентару. Пре фебруара 2022, Русија је имала 130 Су-34М у флоти, према Royal United Services Institute (РУСИ).

Русија је изгубила најмање 20 Су-34 од почетка сукоба, према холандској организацији за праћење отвореног кода Oryx. Стварни број је вероватно већи јер укључује само авионе за које има визуелну потврду приликом бројања губитака.

На спремност флоте су наводно утицале операције високог темпа и притисци на руски ланац снабдевања због строгих санкција. Дакле, логично је да ВКС наоружава летелицу најсмртоноснијим оружјем у свом арсеналу које не би нужно изложило авион украјинској противваздушној одбрани.

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати