ПОЉСКИ ПРЕДСЕДНИК И ОТВОРЕНО НЕПРИЈАТЕЉСТВО ПРЕМА КИЈЕВУ: Нећемо испоручивати Украјини своје ново оружје - "Први ћу се противити"

Новости онлајн

22. 09. 2023. у 12:19

ПОЉСКА неће предавати Украјини своје ново наоружање купљено за одбрану земље, изјавио је пољски председник Анджеј Дуда за телевизију „ТВН24“.

ПОЉСКИ ПРЕДСЕДНИК И ОТВОРЕНО НЕПРИЈАТЕЉСТВО ПРЕМА КИЈЕВУ: Нећемо испоручивати Украјини своје ново оружје - Први ћу се противити

Фото: Shutterstock/Илустрација/AP Photo/Czarek Sokolowski/Википедија

- Нећемо предавати наше ново оружје, које сада купујемо за пољску војску за милијарде долара да бисмо ојачали безбедност Пољске, неком другом, било коме - рекао је председник.

- Бићу први који ће се противити предаји новог наоружања које сада добијамо из Јужне Кореје или Сједињених Америчких Држава, као што су нови системи „абрамс“, „патриот“ или „хајмарс“ - нагласио је он.

Истовремено је додао да је Пољска потписала уговоре са Украјином, укључујући и за испоруке хаубица „краб“.

- Морамо да испунимо овај уговор и стално га испуњавамо - рекао је он и додао да Пољска има и друге споразуме са Украјином у вези са муницијом и опремом за деминирање.

Дуда је објаснио да „како из Кореје и САД буде добијено ново оружје, из складишта ће се уклањати оружје које се тамо налази“. Према његовим проценама, могуће је да техника коју Пољска војска више не користи буде пребачена у Украјину.

Раније је пољски премијер Матеуш Моравјецки изјавио да је ова земља престала да испоручује оружје Украјини, пошто се сама активно наоружава. У одговору на ово, посланик Врховне раде Украјине Николај Књажицки рекао је да Пољска наставља да испоручује оружје Украјини. После тога је портпарол пољске владе Петр Милер саопштио да Пољска Кијеву испоручује оружје само у складу са раније постигнутим договорима.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: 

РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину