МУЛТИПОЛАРНОСТ ЈЕ НАША СТВАРНОСТ: Лидери Немачке, ЈАР и Ирана на Генералној скупштини Уједињених нација о важним променама
РЕФОРМА Савета безбедности Уједињених нација, мулитополарност, веће залагање за испуњење циљева зацртаних до 2030, укључујући смањење растућих неједнакости у свету, обележили су говоре већег броја учесника 78. заседања Генералне скупштине УН у Њујорку. Посебно је занимљиво да је немачки канцелар Олаф Шолц, лидер водеће европске економије, истакао да се савремени свет не врти око две велике силе, као у доба Хладног рата.
- Мултиполарност није нормативна категорија, већ опис данашње стварности - подвукао је Шолц, изразивши потребу да се повећа заступљеност УН како би се одразио мултиполарни свет, посебно у саставу Савета безбедности.
Он је указао и на потребу за реформисањем мултилатералних развојних банака, "у светлу дужничке кризе са којом се суочавају многе земље и потребе да се мобилишу ресурси за кључна глобална јавна добра, као што су климатске акције и очување биодиверзитета". Немачка ће у ове сврхе, најавио је, инвестирати 305 милиона евра у Светску банку, за коју се очекује да ће отворити преко две милијарде евра додатних зајмова.
И председник Јужноафричке Републике Сирил Рамафоса, који је недавно председавао самиту БРИКС у Јоханезбургу, подсетио је да је и овај велики састанак лидера економија у развоју потврдио да Савет безбедности УН мора да се реформише. Он је алармирао колеге у публици рекавши да, иако би сваки њихов напор требало да буде усмерен ка реализацији Агенде за одрживи развој 2030. године, фокус земаља чланица је поново скрајнут због рата. Он је позвао међународну заједницу да улаже у превенцију сукоба и изградњу мира.
- Не остављати никога иза себе - то је дужност коју сви имамо - рекао је он, алудирајући на обећање које је међународна заједница дала усвајањем Агенде за одрживи развој 2030. године.
Ирански председник Ебрахим Раиси, са Кураном у рукама, поручио је за говорницом у Њујорку да свет достиже критичну раскрсницу пошто, како је нагласио, нови поредак незападних држава жели да оствари ближе економске и политичке везе.
- Глобални пејзаж пролази кроз промену парадигме ка међународном поретку у настајању, на путањи која није реверзибилна. Како су се појавиле незападне силе, постоји колективна нада за нови и правичан светски поредак - рекао је.
Раиси је такође критиковао западне силе због, како је тврдио, отвореног покушаја подривања стабилности у региону, тврдећи да западне обавештајне агенције премештају терористе широм региона на "веома циљани начин".
На маргинама Генералне скуштине УН састали су се турски председник Реџеп Тајип Ердоган и израелски премијер Бенјамин Нетанјаху, који су разговарали о унапређењу сарадње две земље, као и скорим међусобним посетама.
Горући проблем климатске промене
КЛИМАТСКЕ промене тема су коју није могао да заобиђе скоро ниједан лидер у Њујорку означивши овај проблем као горући. Шолц је напоменуо да су много земље у развоју уз индустријски најразвијене државе постале велики доприносиоци глобалним емисијама. "Уместо да чекамо друге, сви заједно морамо да учинимо више да бисмо постигли париске климатске циљеве", рекао је Шолц. Рамафоса је истакао да се 17 светских климатских жаришта налази у Африци. "Африка је најмање одговорна за климатску штету која је проузрокована, али сноси највећи терет", рекао је он, позивајући светске лидере да убрзају декарбонизацију.
СТИГЛИ ПРВИ РЕЗУЛТАТИ, АЛИ И ДОЈАВЕ О БОМБАМА: Трамп убедљиво води у прве две државе
ОЧИ целог света упрте су у Америку, где ће бити изабран нови председник, али и чланови Конгреса. Камала Харис или Доналд Трамп, ко ће бити нови председник Сједињених Америчких Држава и утицати на политику целог света... Пратите америчке изборе уживо на порталу "Новости". Како тече изборни дан, као и прве резултате гласања, наши новинари пратиће из минута у минут, тако да обавезно останите уз наш портал.
05. 11. 2024. у 08:19 >> 01:01
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)