АБРАМСИ ЛАКА МЕТА ЗА РУСКИ КОРНЕТ: Предстојећа сезона киша и блата у Украјини учиниће амерички тенк рањивијим (ВИДЕО)
ОДЛОЖЕНА испорука америчких тенкова М1А1 Абрамс украјинској војсци може изазвати више проблема него што је очигледно.
На први поглед, ништа страшно, могли бисте помислити. Али у стварности, ово је веома велики проблем који се не помиње. Неколико недеља касније значи улазак у јесен у Украјини којој претходе јесење кише. Украјинско блато, познато и као украјинска црна земља, било је један од разлога што је украјинска пролећна офанзива прерасла у летњу.
Па, опет је оно доба године када ће борбеним возилимаа бити отежано кретање. А Украјина је у неповољном положају – њене трупе ће морати да нападну, односно да се крећу, док ће се Руси бранити, односно заузети одбрамбене позиције.
СТВАР ИМИЏА
Хајде да погледамо политичку страну питања – Русија је већ уништила први тенк који је енглески испоручио Украјини, Челинџер 2. У ствари, руска војска је постала прва у историји која је уништила енглески тенк Челинџер 2.
То несумњиво утиче на имиџ британске борбене опреме. До сада је Челинџер 2 био познат управо по овој чињеници. Руски извори чак тврде да је други Челенџер 2 уништен од стране противтенковског ракетног система Корнет из прошлог века.
Ово уништавање опреме коју је испоручио Запад у Украјини је симболично. То доказује да нема недодирљивог оружја и да било шта руско или украјинско може бити понижено, без обзира на рекламне поруке и патриотска размишљања и коментаре једног дела друштва. Све гори на исти начин – и руски оклоп, и немачки, и британски, и амерички оклоп.
Већ се спекулише да је уништени тенк Челенџер 2 разлог зашто су САД повећале време обуке украјинских тенковских посада. На овај начин, САД се надају да неће морати да шаљу Абрамса у Украјину и да трпе исто понижење од стране активних руских медија. С друге стране, надолазеће украјинско блато може се користити и као разлог за могуће „поновно одлагање“ испоруке америчких тенкова. Али зашто је блато застрашујуће за М1 Абрамс?
ТРАКЦИЈА И УПРАВЉИВОСТ
Тенкови Абрамс М1 су дизајнирани да раде у различитим временским условима, укључујући кишу и блатњав терен. Иако јаке кише и украјинско блато могу представљати неке изазове, мало је вероватно да ће у потпуности спречити тенкове да се крећу.
Тенкови су опремљени снажним моторима и напредним системима вешања који им омогућавају кретање кроз тежак терен. Међутим, перформансе тенка могу бити погођене у одређеној мери.
Блато може смањити вучу и отежати тенковима брзо и ефикасно маневрисање. Ово такође може повећати ризик од заглављивања или муља, што захтева додатно време и труд за извлачење тенка. Стога, иако тенкови и даље могу да раде у таквим условима, њихове борбене перформансе могу бити донекле угрожене.
АБРАМС ИМА ПРОТИВМЕРЕ ПРОТИВ КИШЕ/БЛАТА
Да би ублажили ефекте кише и блата, тенкови Абрамс М1 су опремљени функцијама које побољшавају њихову мобилност. Тенкови имају широке гусенице који своју тежину шире на већу површину, смањујући вероватноћу да потону у меко тло.
Поред тога, тенкови имају висок размак од тла, што им омогућава да пролазе кроз блатњав терен без заглављивања. Тенкови такође имају систем самочишћења за своје гусенице који помаже у спречавању нагомилавања блата и одржавању вучне силе.
Ове карактеристике дизајна омогућавају тенковима да наставе да се крећу чак и у тешким временским условима, иако њихова брзина и агилност могу бити мало смањени. Али управо агилност и смањена брзина биће проблем за украјинске посаде Абрамса. Када су ове статистике потцењене, тенкови постају лаке мете.
ЛОШЕ ВРЕМЕ ЋЕ УТИЦАТИ НА ПРЕЦИЗНОСТ
Утицај кише и блата на борбене перформансе тенкова Абрамс М1 превазилази само мобилност. Тенкови се ослањају на напредне системе навођења и сензоре за прецизно гађање циљева и процену бојног поља.
Јака киша и блатњави услови могу утицати на рад ових система. Киша може да утиче на оптику и сензоре, смањујући видљивост и потенцијално утичући на погађање циља. Прскање блата на спољашњој страни тенка такође може ометати видљивост и отежати посади да уочи и нападне непријатељске претње.
Стога, иако тенкови и даље могу да раде у таквим условима, њихова способност да ефикасно нападају мете и одржавају свест о ситуацији може бити угрожена.
ПОДРШКА ПРОТИВ ЛОШЕГ ВРЕМЕНА
Поред тога, одржавање и логистика тенкова Абрамс М1 могу бити изазовнији у кишним и блатњавим окружењима. Блато се може накупити на спољашњости и компонентама тенкова, који захтевају чешће чишћење и одржавање.
Тенкови такође могу захтевати додатне ресурсе и опрему за операције извлачења ако се заглаве или имобилишу. Ови фактори могу повећати логистички терет и потенцијално ограничити борбену готовост тенкова.
Због тога је важно да војне снаге размотре услове животне средине и планирају у складу са тим како би осигурале ефикасно распоређивање и одржавање тенкова у таквим срединама.
ЗАШТО КОРНЕТ АТГМ?
Противтенковска вођена ракета Корнет [АТГМ] је систем наоружања руске производње дизајниран за уништавање оклопних возила. То је ласерски вођена ракета која се може лансирати са различитих платформи, укључујући земаљске лансере, возила и хеликоптере.
Ракета је опремљена бојевом главом са тандем пуњењем, која се састоји од два експлозивна пуњења. Прво пуњење је дизајнирано да пробије оклоп возила, док је друго пуњење намењено да детонира унутар возила, узрокујући максималну штету. Корнет АТГМ се производи од касних 1990-их и још увек је у употреби у разним земљама широм света.
Корнет АТГМ функционише коришћењем полуаутоматског система за навођење од команде до линије вида [САЦЛОС]. То значи да оператер мора држати нишане ракете на мети до удара (најновије варијанте Корнет-ЕМ су по систему испали и заборави).
Ракета се лансира из цеви, а када је у лету, оператер користи џојстик да усмери ракету ка циљу. Систем за навођење пројектила прима команде од оператера преко ласера која повезује лансер са пројектилом. Ово омогућава оператеру да изврши прилагођавање путање лета пројектила, обезбеђујући прецизно циљање.
ПРОИЗВЕДЕН ЈОШ 1990-ИХ
АТГМ Корнет је први пут произведен крајем 1990-их од стране руске компаније КБП Инструмент Дизајн Биро. Развијен је као наследник раније ракете АТ-5 Spandrel. Од свог увођења, Корнет је стекао популарност и извозио се у бројне земље, укључујући Алжир, Иран, Сирију и Саудијску Арабију. Такође је коришћен у разним сукобима, као што су грађански рат у Сирији и грађански рат у Јемену.
Корнет АТГМ носи бојеву главу са тандем пуњењем, која се састоји од два експлозивна пуњења. Прво пуњење је прекурсорско пуњење које неутралише реактивни оклоп возила, ако је присутан. Друго пуњење је главна бојева глава, која је дизајнирана да пробије оклоп возила и изазове значајну штету.
Бојева глава ракете је способна да пробије до 1.200 милиметара ваљаног хомогеног оклопа [РХА], што га чини ефикасном против широког спектра оклопних возила, укључујући главне борбене тенкове.
КОРНЕТ АТГМ ПРОТИВ ОКЛОПА
АТГМ Корнет је био успешан у разним сукобима и показао је своју ефикасност против оклопних возила. Пријављено је да је успешно уништио тенкове и друге оклопне циљеве, укључујући и оне опремљене реактивним оклопом.
Висока способност продирања и прецизност пројектила чине га огромним оружјем против оклопних претњи. Његов успех у борби довео је до његовог широког усвајања од стране различитих оружаних снага и побуњеничких група.
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА: Високопрецизна снајперска пушка Астарта представљена на форуму Армија-2023
Препоручујемо
УКРАЈИНА СВАКИМ ДАНОМ СВЕ СЛАБИЈА: Вашингтону није важно колико Украјинаца гине
14. 09. 2023. у 22:30
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (2)