КАТАСТРОФУ ИЗАЗВАО ЧОВЕК? Експерти у Либији тврде да се страшна несрећа могла спречити (ФОТО/ ВИДЕО)

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

16. 09. 2023. у 06:30

ДОК незамисливо расте број жртава у Либији и већ је премашио 11.000, експерти истражују шта је пресудило да катастрофа буде толико страшна.

КАТАСТРОФУ ИЗАЗВАО ЧОВЕК? Експерти у Либији тврде да се страшна несрећа могла спречити (ФОТО/ ВИДЕО)

FOTO: Tanjug/AP

УН су саопштиле да "је већина смртних случајева у наглим поплавама које су захватиле Либију могла бити избегнута", а ситуацију додатно отежава чињеница да се хуманитарни радници боре да испоруче кључну помоћ земљи која се гуши у политичким поделама. Град Дерна лежи на истоку земље који контролише међународно непризната влада. После побуне коју је подржао НАТО и збацивање Моамера ел Гадафија са власти 2011. године, јавне службе у земљи су се распале.

Подељена од 2014. године између две ривалске администрације, Либија се суочава са тешком борбом и кад су у питању велике природне катастрофе. Уситњена држава учинила ју је неспремном за поплаве, кажу стручњаци, и додају да то омета и испоруку хуманитарне помоћи. Две владе не слажу се чак ни у броју погинулих и несталих. Очајнички је потребна помоћ, али је и даље нејасно како ће бити испоручена и дистрибуирана због свега овога.

- За разлику од Марока, који је недавно претрпео страховит земљотрес са око 3.000 жртава, катастрофу у Либији исписује људска рука, која је умрљана крвљу страдалих у незапамћеним поплавама - оцењује Анас ел Гомати, директор истраживачког центра Института Садек у Триполију. - Систем је преоптерећен, није радио ни пре ове катастрофе. Проблем надилази политичке поделе, али источној влади недостаје спремност за реаговање у ванредним околностима.

Дан пре но што је дошло до катастрофе, канцеларија источног либијског премијера Осаме Хамада издала је, додуше, упозорење грађанима Дерне и околних градова уочи очекиваних временских услова. МУП у Триполију је, такође, издао упозорење три дана унапред. На томе се и завршило.

 

- Либија, чак и када јој приђете из њених најнапреднијих градова, као што су Триполи или Бенгази, није опремљена, што се сада и доказало - истиче Џалел Харчауи, сарадник специјализован за Либију на Краљевском институту за уједињене услуге у Лондону. - Трагедија је утолико већа јер су поплаве погодиле најзапуштенију општину Дерна.

Осим тога, од 1997. године ниједан градски план није сачињен, па су и неовлашћена насеља око бране такође утицала на проток воде. Расте забринутост да је стање брана одиграло улогу. Светски медији подсећају да су обе бране које су пукле биле потпуно запуштене, јер се на њима од 1970. године ништа није поправљало, нити се редовно одржавало.

Узбуна

ИНЖЕЊЕР урбанистичког планирања који је радио у Либији више од четири деценије рекао је за Би-Би-Си да "бране нису морале да се сруше, само да је функционисао механизам за ослобађање воде од екстремних падавина". Ни чињеница да је од 1942. године Дерну погодило пет поплава, нажалост, није зазвонила за узбуну.

БОНУС ВИДЕО - СМРТОНОСНИ ТАЈФУН ПОГОДИО ЈУЖНУ КИНУ: Драматичне последице

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ОПАСНОСТИ СУ СВЕ ВЕЋЕ Путин проговорио о трећем светском рату - Ми видимо шта ради наш противник