ЗАХАРОВА НОСИ МАСЛИНОВУ ГРАНЧИЦУ: Русија у мисији мирења Јерменије и Азербејџана
РУСИЈА предузима доследне кораке за решавање тешке хуманитарне ситуације у Нагорно-Карабаху, изјавила је данас портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Захарова је у саопштењу објављеном на сајту руског Министарства спољних послова додала да Русија очекује да ће, узимајући у обзир раније постигнути договор, „у блиској будућности, паралелно са Агдамском трасом, бити деблокиран и Лачински коридор, а да ће затим хуманитарна помоћ несметано стизати у регион у оба смера редовно“, преносе РИА Новости.
- Надамо се да ће на овај начин бити стабилизована хуманитарна ситуација у Нагорно-Карабаху и нормализован живот локалног становништва - рекла је Захарова.
Према њеним речима, то ће створити услове за покретање дијалога између Бакуа и Степанакерта и „наставак ритмичног рада на примени читавог комплекса трилатералних споразума на највишем нивоу за период 2020-2022. о нормализацији јерменско-азербејџанских односа“.
Раније данас, Министарство спољних послова Азербејџана саопштило је да је Баку пристао на истовремену употребу коридора Лачин и пута Агдам-Степанакерт уз посредовање Међународног комитета Црвеног крста. Азербејџански граничари су 23. априла 2023. успоставили контролни пункт на граници са Јерменијом на новом ауто-путу изграђеном након примирја 2020. да би се заобишло Лачин - на мосту преко реке Кхакари у области Сјуник у Јерменији.
У близини објекта налази се осматрачница руског мировног контингента. Раније, од децембра 2022. године, исти пут су блокирали азербејџански еколошки активисти – према њиховим речима, акција је била израз протеста против нелегалне експлоатације минералних налазишта у Карабаху. Појава контролног пункта у Бакуу објашњена је нелегалним коришћењем пута за Степанакерт од стране јерменске стране и безбедносним претњама.
Министарство спољних послова Јерменије оценило је успостављање контролног пункта грубим кршењем трилатералне изјаве лидера Јерменије, Руске Федерације и Азербејџана 2020. године. Јерменске власти скрећу пажњу и на чињеницу да је блокада коридора Лачин довела до хуманитарне катастрофе у Нагорно-Карабаху. Прошле године су Јереван и Баку, уз посредовање Русије, Сједињених Америчких Држава и Европске уније, започели разговоре о будућем мировном споразуму заснованом на резултатима непријатељстава у јесен 2020. и новембарском примирју које је уследило.
Јерменски премијер Никол Пашињан је крајем маја ове године рекао да је Јереван спреман да призна суверенитет Азербејџана у совјетским границама, односно заједно са Карабахом. Како је рекао азербејџански лидер Илхам Алијев, Азербејџан и Јерменија би могли да потпишу мировни споразум пре краја године ако Јереван не промени свој став.
БОНУС ВИДЕО: ДОСИЈЕ: Рат Јерменије и Азербејџана - визуелна реконструкција догађаја
Препоручујемо
ХИТ - СВИ ПРИЧАЈУ О АЛЕКСИНОЈ РЕАКЦИЈИ: Аврамовић добио неочекивано питање (ВИДЕО)
11. 09. 2023. у 20:08
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)