СЦЕНЕ АПОКАЛИПСЕ У МАРОКУ: Сузе над рушевинама у Ал Хаузу
Даноноћна потрага за преживелима у Мароку се наставља. Често, нажалост, проналажењем беживотних тела после стравичног земљотреса који је у ноћи између петка и суботе погодио ову земљу Магреба.
Трагедија је погодила више од 18.000 породица у провинцији у Ал Хауз, где се налазио епицентар, и одакле потиче близу половина жртава. Људи су изгубили чланове породица, куће, покућство, све што су имали. Велика је радост када неког живог извуку. Радују се људи и када из хрпе камења ослободе понеку домаћу животињу, које су такође страдале, а овде, у неприступачном крајолику, представљају извор живота.
Шут и разбацано камење разгрћу дизалицама, пијуцима, најшчеће голим рукама. У селу Дузру, на пример, погинула су 22 житеља, од 500 колико их је ту живело. Свет је преко малих екрана обишла потресна слика Мохамеда, у сузама, становника овог места, који је у земљотресу изгубио два сина.
Прашњавим путевима југоисточно од Маракеша кроз беспућа црвене земље на висовима планине Атлас, ка насељима избрисаним са карте и одсеченим од света, помоћ тешко долази. Домаћим спасиоцима придружили су се ретки странци. Шпански дронови, тако, надлећу рушевине у месту Ижукак, док домаћи војници испод њих псима трагачима покушавају да уђу у траг живим бићима.
Цео свет се мобилисао. Али, мароканске власти су, за сада, асистенцију затражиле само од четири земље – Шпаније, Велике Британије, Уједињених арапских емирата и Катара. У Француској се повела велика полемика око тога због чега њихови спасиоци, за сада, нису добродошли у Мароку. Расправу је покушала да умири шефица дипломатије Катрин Колона, истичући да се ради о депласираној полемици и да је Мароко суверена земља, која сама одлучује чија помоћ јој је потребна.
- Треба поштовати њихову одлуку – поручила је Колона.
Ипак, то не објашњава став званичног Рабата. Мароко је, истичу овдашњи аналитичари, баш тако поступио као да је желео да покаже сопствену сувереност и спремност да реагује самостално у тешкој ситуацији. Француска је, истичу, спремна да прискочи исте секунде, али та секунда је, кажу овде, постала вечност, у ситуацији када је сваки тренутак битан у спасавању људских живота.
Чињеница је да постоје неспоразуми између Француске и Марока, не само на основи бившег колонијалног односа. Међу проблемима је и то што Француска не жели да се усклади с мароканским ставом око Западне Сахаре, на коју Рабат истиче сувереност, док је Шпанија ту знатно флексибилнија. Званични Париз је у последње време укинуо и педесет одсто виза грађанима Марока, што је изазвало велико негодовање. Посебну прашину подигла је летошња афера прислушкивања из правца Марока програмом "пегаз" француских новинара, званичника, политичара, и самог Макрона.
Кренуло је помирење, марокански Краљ Мохамед Шести и Макрон су разговарали протеклих седмица, припремала се и могућа посета француског председника Рабату, краљ је чак био у Паризу у тренутку потреса, одакле се хитно вратио у земљу. Али, до пуног отопљавања још није дошло.
С друге стране, повезаност народа је велика. Французи радо посећују Мароко, док огроман број Мароканаца живи у Француској, процењује се око 1,7 милиона од којих многи имају двојно држављанство. Међу њима има и познатих глумаца, политичара, спортиста. Око њих се ових дана организује помоћ, скупљају се храна, средства за хигијену, ћебад, лекови и шаљу у пострадалу земљу. Министарка спољних послова Катрин Колона пренела је да је Француска одвојила 5 милиона евра за невладине организације које делују на лицу места.
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)