ВЕРСКИ ЛИДЕРИ "КУЈУ" МИР У УКРАЈИНИ: Дијалог је сада најпотребнији због рата Москве и Кијева

И. Станојевић

11. 09. 2023. у 14:51

ГЛОБАЛНИ центар верског дијалога различитих конфесија из света, од минуле недеље до сутра је немачка престоница, Берлин. Скуп, који се одржава под мотом "Мир је могућ", отворили су немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер и његов колега из Гвинеје Бисао, Умаро ел Мохтар Сисоко Ембало. Стожер вишедневних разговора имама, патријарха, кардинала, рабина и других духовних вођа, је тражење одговора на питање: "Како можемо да живимо заједно упркос разликама?"

ВЕРСКИ ЛИДЕРИ КУЈУ МИР У УКРАЈИНИ: Дијалог је сада најпотребнији због рата Москве и Кијева

Foto: Shutterstock/canadastock

Организатор 37. мировне конференције је католичка заједница Сант Егидио, са седиштем у Риму. Немачки Дојче веле подсећа да је претходни састанак одржан у Немачкој 2017.године. "То је велики тренутак дијалога", оценио је, уочи скупа, Чезаре Зукони, генерални секретар Сант Егидија, који истиче да су "нам данас преко потребни дијалог, учење и разумевање разлика".

- Велики изазов нашег времена је како да живимо заједно у разликама, како да ојачамо дијалог и како да се усудимо на више мира у времену које је тако снажно обележено ратом - истакао је Зукони за немачки лист. - Ово се односи на Европу с обзиром на рат у Украјини, али подједнако важи и за многе ратове у свету на које људи иначе не обраћају пажњу. Рат у Сирији није окончан ни после 12 година, а оружани сукоби букте и на афричком континенту. Са пандемијом короне, схватили смо да смо сви у истом чамцу, да смо умрежени једни са другима у глобализованом свету. Али, управо зато, морамо да радимо заједно на миру.

Иако непозната ширем аудиторијуму, велику пажњу, као сведок актуелних догађаја из Авганистана, изазива Зохра Сараби. Организатори очекују да ће управо њен допринос бити и највећи. У Италији још одраније, сада и у Француској, организација је позната по томе што је, уз консултације са државним органима, довела на хиљаде људи, углавном сиријских породица са децом, из избегличких кампова на Блиском истоку у обе земље и помаже у њиховој интеграцији у ново друштво.

Подстицај годишњим мировним састанцима дао је папа Јован Павле Други, позвавши 1986. године, светске религије да им се придруже. Осим ратних сукоба, учесници се баве неједнакошћу у свету и растућим сиромаштвом.

Ове године планирано је да се представници различитих религија окупљају, после молитве, код Бранденбуршке капије, управо тамо где је Берлински зид некада стајао као симбол ненасилне поделе. Идеја је да религије покажу солидарност против сваког насиља, ма где се оно догађало.

Мировни споразум за Мозамбик

ИТАЛИЈАН Андреа Рикарди је, са пријатељима, у Риму 1968, као студент, основао "Сант Егидио" који сада броји око 60.000 чланова, у више од 70 земаља. Католички мировни покрет има за циљ политичко посредовање и у сукобима. Рикарди је 2009. године од немачког града Ахена добио Међународну награду Карло Велики, а највећи успех је мировни споразум за Мозамбик, чије је потписивање у седишту покрета у Риму, 1992. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)