МАРОКО ОПЛАКУЈЕ ЖРТВЕ: Погинуло преко две хиљаде људи

Стравичан земљотрес погодио је Мароко. Последњи подаци говоре о 2012 погинулих и 2.059 повређених, од којих 1404 тешко. Али, то је само привремени биланс. Страхује се да је страдало много више људи.

МАРОКО ОПЛАКУЈЕ ЖРТВЕ: Погинуло преко две хиљаде људи

FOTO: Tanjug/AP

До померања тла дошло у 23.11, у петак увече. Епицентар се налазио у месту Игил, у провинцији Ал Хауз, седамдесетак километара југоисточно од познатог историјског града и великог туристичког центра Маракеша, у масиву Атласких планина. Потрес се снажно осетио и у Агадиру, као и у ширем епицентру, где се налази Казабланка. Тресло се и у престоници Рабату.

Регистрован је удар од 6,8 степени Рихтерове скале. Мароканске власти истичу да је реч о најјачем земљостресу у историји краљевства, од како се води ова врста евиденције. Највише су погођене провинције и места Ал Хауз, Маракеш, Уарзазат, Азилал, Шишауа и Тарудант.

Материјална штета је огромна, срушене су целе зграде, уз вриску окупљених грађана. Улице су засуте шутом и прашином. Завладала је велика паника. Пуцали су зидови, падале су ствари с полица, ломило се покућство. Многи, који су успели да побегну, ноћ су провели напољу. Неки су понели ћебад, други су спавали на голој земљи. Највећи део је ипак остао будан.

У Маракешу је срушен и део минарета на џамији на тргу Џема ел Фна у самом центру. У овом граду је пре свега страдао стари део, док међу модерним хотелским комплексима, према првим информацијама, није било рушења.

Француска информативна телевизија БФМТВ је с лица места пренела сведочење Жан-Батиста Гинеа, једног од многобројних Француза који живе у овој земљи и који станује у поменутом Таруданту. Французи су у Мароку, иначе, ннајбројнији међу странцима и има их преко педсесет хиљада. Каже да се људи боје понављања потреса, да не желе да се врате кућама и да спавају на улицама. Истиче да су пале зидине старог града, да су путеви прекинути, а аутомобили затрпани камењем. Наводи и изузетну солидарност грађана који пружају помоћ једни другима.

- Овде је и даље у живом сећању земљотрес из 1960. у Агадиру. Људи су у шоку – истакао је овај сведок стравичног догађаја.  

Многобројне телевизијске екипе преносе потресне сцене с лица места, док су се друштвене мреже усијале. Сирене су јуче парале небо проходним улицама. Приоритет је да се пронађу преживели под рушевинама. Посебно је тешко у руралним зонама на планинским узвишењима, где није густа насељеност, али где је приступ изузетно тежак. Биланс из овог дела се тек очекује. Центар за трансфузију крви у Маракешу упутио је позив свим грађанима да се масивно одазову.

Истовремено, одмах је на сцену ступила међународна солидарност. Шпанија и Француска, које имају историјске везе с овим делом света, одмах су понудиле помоћ. Нарендра Моди, премијер Индије, где се тренутно одржава самит Групе 20 најразвијенијих земаља и региона света, упутио је саучешће родбинама страдалих. На исти начин, изражавајући тугу због изгубљених живота, регаовао је и немачки канцелар Олаф Шолц. Европски шеф дипломатије Ђузеп Борељ је поручио да је ЕУ спремна да Мароку пружу сву врсту помоћи. Помоћ је понудила и Велика Британија.

Саучешће народу Марока изјавио је и председник Комисије Афричке уније Муса Факи Махамат. Подршку Турске "братском мароканском народу" упутио је и турски председник Ердоган. Саучешће "пријатељском народу Марока" изразио је руски председник Владимир Путин. Речи подршке проследио је и украјински шеф државе Владимир Зеленски. Француски председник Емануел Макрон је поручио да је дубоко погођен оним што се догодило.

- Француска је спремна да помогне – казао је.

Спасиоци из Монпељеа и Марсеља, града који је збратимљен с Маракешом, спремају се да крену пут Марока. Добро је што аеродром у Маракешу ради. Ангажовала се и многобројна заједница Мароканаца која живи у Француској. Хитну помоћ од пола милиона евра за тражење прежвелих под рушевинама најавила је председница париског региона Валери Пекрес.

Маракеш је велики туристички град. Многобројни гости из целог света су из страха са коферима побегли током ноћи до аеродрома и спавали на отвореном, чекајући да се што пре врате кућама.

САУЧЕШЋЕ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА

Председник Србије Александар Вучић изразио је јуче искрено саучешће поводом разорног земљотреса у Мароку и саопштио да је Србија спремна да, у оквиру својих могућности, пружи сваку врсту помоћи тој северноафричкој земљи.

"Изражавам искрено саучешће пријатељском Мароку, краљу Мухамеду ВИ, породицама погинулих, а повређенима у разорном земљотресу же лим брз опоравак", навео је председник Србије на платформи X ("Твитер"). "Уверен сам да ће власти Марока одлучно надвладати трагедију."

ТРУСНО ПОДРУЧЈЕ

Земљотрес се догодио у ризичном сеизмичном подручју. У земљотресу који се догодио 24. фебруар 2004. године у Ал Хосејми, на медитеранској обали, јачине 6,3 рихтера, на 400 километара североисточно од Рабата, погинуло је 628 људи. У ужасном сећању је остао потрес из 29. фебруара 1960. године, јачине 5,7 рихтера, који је уништио Агадир. Тада је погинуло више од 12 хиљада људи, трећина тадашњих житеља овог града.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Не могу да верују уз коју песму је Србин ушао у ринг у Тирани (ВИДЕО)