УКРАЈИНСКО ПИЛЕ НА ФРАНЦУСКОГ ПЕТЛА: Слободан увоз прерађене перади из Украјине пореметило конкурентске односе у ЕУ
Сочни батак украјинске пилетине вреба западноевропског купца из рафова фрижидера супермаркета. Истовремено, произвођачи перади из Француске, Немачке и осталих чланица ЕУ мрште се и јадикују. Рат у Украјини донео је и колатералне штете које нису по вољи европским пољопривредницима.
Одлука Европске комисије да на годину дана, до следећег лета, продужи меру о укидању квота за украјинску пилетину, додатно је подгрејала страсти већ узбуркане либерализацијом тарифа на основу споразума о слободној трговини између ЕУ и Украјине из 2016. године.
Пре рата, на увоз украјинске перади била је утврђена квота од 90.000 тона годишње. Представници европских произвођача истичу да је увоз од лета прошле године до данас порастао на чак 220.000. Пре десетак година, Украјинци су у ЕУ извозили 40.000 тона пилетине, а сада имају ритам од 15 до 20 хиљада месечно.
Пољопривредни синдикати се жале да од тога највише користи има украјински милијардер Јуриј Косјук, у чијем је власништву група МХП регистрована на Кипру која извози пилетину, а не украјински грађани који се тренутно налазе у рату и због којих ЕУ тренутно чини разне уступке, укључујући и овај. Истиче се да на фармама ове фирме постоје узгајалишта са милион до два комада пилади.
После свега, не чуде коментари у овдашњој штампи попут онога да француски петао стрепи од украјинског пилета. Исти случај је и са јајима, па се овдашњи пољопривредници буне због нелојалне конкуренције, у свету у коме је конкурентност "свето писмо" у функционисању привреде. Страхују од великих губитака и погоршања ионако тешке економске ситуације у којој просечни европски сељак често једва саставља крај с крајем.
Проблем за лојалну конкуренцију из угла западноевропског пољопровредног произвођача налази се у чињеници да је набавна цена украјинске пилетине два до четири пута виша у односу на, на пример, француску. Европски пољопровредници разапети су између чињенице да треба помоћи земљи у рату и борбе за сопствено економско преживљавање.
И ЈАЈА ЗАМУТИЛА ВОДУ
Последњих месеци у ЕУ стиже и до 5.000 тона јаја месечно. Пре годину дана увозило се 3.000. И ту је цена много нижа од домаћих производа, па локални прозвођачи с правом страхују од снижења цена, од чега користи могу да имају потрошачи, али не и они који улажу у овај сектор.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)