ЦРНИ ДАНИ ЗА АФРИКУ: Шта је узрок "епидемије" државних удара на афричком континенту

ДРЖАВНИ удари у Малију, Буркини Фасо, Нигеру и Габону на први поглед нису исти. Ситуација у свакој од ових земаља је различита, а то се посебно односи на Габон. Али, једна паралела међу њима може да се повуче, а она је и најопаснија у овом тренутку: војне хунте су стекле утисак да лако могу да промене власт у било којој афричкој земљи и да се међународна заједница неће баш много мешати у то. Ту се крије главни подстрекач "домино" ефекта.

ЦРНИ ДАНИ ЗА АФРИКУ: Шта је узрок епидемије државних удара на афричком континенту

FOTO: Tanjug/AP

Права "епидемија" пучева захватила је у последње време "црни континент". У последње три године, шест земаља је прошло кроз овај изазов у централној и западној Африци и Сахелу, уз поменуте, још и Судан и Гвинеја.

И док су у Малију или Нигеру, на пример, палили француске заставе и тражили повлачење војника из ове бивше колонијалне силе, то се тренутно не догађа у Габону, где је због непотизма на удару недемократски режим који породично влада више од пола века.

Фото: Јутјуб/Guardian News

Габон

Чињеница је да многи пучисти траже раскид са системом "франсафрика" који подразумева специфичне везе Париза са мнгобројним афричким престоницама, што се пре свега огледа у економској сарадњи, као и у присуству мањег броја мировних трупа. Али, није све у томе.

Француска је деценијама одржавала привлилеговане односе са најразличитијим афричким режимима, штитећи сопствене привредне интересе и остварујући пресудан утицај на овом важном континенту за ток међународних односа. Сада се, међутим, појављују и други актери.

У Малију, на пример, пучисти су затражили помоћ Руса, јер су били незадовољни начином борбе против терориста, домаћих власти у спрези са француским снагама. Зато сада у Габону нема видљиве нетрпељивости према Паризу, јер су у првом плану богатство и нетрансаперентност Бонгових.

Француска тренутно у овој земљи има око 350 до 400 војника, али не жели да се меша, да не би изазвала пучисте, и да јој се не би поновио сценарио из Малија и Буркине Фасо, одакле је морала да повуче снаге. Потребно је много дипломатије да би се одиграла добитна комбинација. Уосталом, значајне француске базе, попут оне у Нигеру, нису спречиле припремање и извођење пуча.

Фото: Танјуг/АП

Сви, генерално, од Вашингтона до Париза, осуђују државне ударе као систем доласка на власт, али слабо реагују, а неки у свету из позадине чак прећутно и подржавају актуелну ситуацију, хватајући повољну позицију за ново дељење геополитичких карата. Тензије се, неминовно, шире и ван граница поменутих земаља. Цео континент је узаврео.

Извођење државних удара из различитих разлога многим актерима из позадине сада добро дође, у заузимању другачијих позиција на међународној сцени, кроз афричку призму. Интересе за Африку, поред Француске, значајно у последње време изражавају САД, Кина, Русија...

Прагматизам је ставка на коју практично сви рачунају. Много је, на крају, корисније сарађивати са новим режимима, него се замерати, окретати леђа и остати без дела колача у овом делу света богатом рудама и нафтом. Сада се, на неки начин, већ формира економски блок посттерористичког периода, иако с тероризмом још није све завршено.

С друге стране, аналитичари сматрају да војне хунте које долазе на власт пре свега желе да одбране сопствене интересе, а не да се жртвују у борби против милитантних исламиста или ради утврђивања демократије швајцарског типа. У том простору велике силе траже начин како ће даље да сарађују.

ТЕШКО ОСАМОСТАЉЕЊЕ

Француска у Африци настоји да је не примећују као доминантни фактор, док истовремено жели да задржи војне базе и могућност експлоатације привредних ресурса, у првом реду нафте. Та "слабост" и снага у исто време стварају код локалног становништва осећај амбивалентности, с јаким и свеприсутним актером који не може да им помогне. Желели би и да се, деценијама после ситцања независности, потпуно осамостале, али то је доста тешко с често корумпираним локалним режимима.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ НИЈЕ НАЈБОЉИ СВИХ ВРЕМЕНА! Стефанос Циципас забио нож у леђа Србину, ево и како (ВИДЕО)