ЦРНИ ДАНИ ЗА АФРИКУ: Шта је узрок "епидемије" државних удара на афричком континенту

ДРЖАВНИ удари у Малију, Буркини Фасо, Нигеру и Габону на први поглед нису исти. Ситуација у свакој од ових земаља је различита, а то се посебно односи на Габон. Али, једна паралела међу њима може да се повуче, а она је и најопаснија у овом тренутку: војне хунте су стекле утисак да лако могу да промене власт у било којој афричкој земљи и да се међународна заједница неће баш много мешати у то. Ту се крије главни подстрекач "домино" ефекта.

ЦРНИ ДАНИ ЗА АФРИКУ: Шта је узрок епидемије државних удара на афричком континенту

FOTO: Tanjug/AP

Права "епидемија" пучева захватила је у последње време "црни континент". У последње три године, шест земаља је прошло кроз овај изазов у централној и западној Африци и Сахелу, уз поменуте, још и Судан и Гвинеја.

И док су у Малију или Нигеру, на пример, палили француске заставе и тражили повлачење војника из ове бивше колонијалне силе, то се тренутно не догађа у Габону, где је због непотизма на удару недемократски режим који породично влада више од пола века.

Фото: Јутјуб/Guardian News

Габон

Чињеница је да многи пучисти траже раскид са системом "франсафрика" који подразумева специфичне везе Париза са мнгобројним афричким престоницама, што се пре свега огледа у економској сарадњи, као и у присуству мањег броја мировних трупа. Али, није све у томе.

Француска је деценијама одржавала привлилеговане односе са најразличитијим афричким режимима, штитећи сопствене привредне интересе и остварујући пресудан утицај на овом важном континенту за ток међународних односа. Сада се, међутим, појављују и други актери.

У Малију, на пример, пучисти су затражили помоћ Руса, јер су били незадовољни начином борбе против терориста, домаћих власти у спрези са француским снагама. Зато сада у Габону нема видљиве нетрпељивости према Паризу, јер су у првом плану богатство и нетрансаперентност Бонгових.

Француска тренутно у овој земљи има око 350 до 400 војника, али не жели да се меша, да не би изазвала пучисте, и да јој се не би поновио сценарио из Малија и Буркине Фасо, одакле је морала да повуче снаге. Потребно је много дипломатије да би се одиграла добитна комбинација. Уосталом, значајне француске базе, попут оне у Нигеру, нису спречиле припремање и извођење пуча.

Фото: Танјуг/АП

Сви, генерално, од Вашингтона до Париза, осуђују државне ударе као систем доласка на власт, али слабо реагују, а неки у свету из позадине чак прећутно и подржавају актуелну ситуацију, хватајући повољну позицију за ново дељење геополитичких карата. Тензије се, неминовно, шире и ван граница поменутих земаља. Цео континент је узаврео.

Извођење државних удара из различитих разлога многим актерима из позадине сада добро дође, у заузимању другачијих позиција на међународној сцени, кроз афричку призму. Интересе за Африку, поред Француске, значајно у последње време изражавају САД, Кина, Русија...

Прагматизам је ставка на коју практично сви рачунају. Много је, на крају, корисније сарађивати са новим режимима, него се замерати, окретати леђа и остати без дела колача у овом делу света богатом рудама и нафтом. Сада се, на неки начин, већ формира економски блок посттерористичког периода, иако с тероризмом још није све завршено.

С друге стране, аналитичари сматрају да војне хунте које долазе на власт пре свега желе да одбране сопствене интересе, а не да се жртвују у борби против милитантних исламиста или ради утврђивања демократије швајцарског типа. У том простору велике силе траже начин како ће даље да сарађују.

ТЕШКО ОСАМОСТАЉЕЊЕ

Француска у Африци настоји да је не примећују као доминантни фактор, док истовремено жели да задржи војне базе и могућност експлоатације привредних ресурса, у првом реду нафте. Та "слабост" и снага у исто време стварају код локалног становништва осећај амбивалентности, с јаким и свеприсутним актером који не може да им помогне. Желели би и да се, деценијама после ситцања независности, потпуно осамостале, али то је доста тешко с често корумпираним локалним режимима.  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез