ОЧЕКУЈУ СЕ САЛВЕ РУСКИХ РАКЕТА: Москва прилагођава ракете П500, П700 и П1000 за копнене ударе
У СВЕТЛУ испитивања која су дистрибуирана у различитим неруским медијима, како наводе руски војни ентузијасти, уочено је да руско Министарство одбране разматра трансформацију застарелих совјетских противбродских ракета у шире применљиве ракете земља-земља.
Упркос протоку времена, Русија задржава импресиван арсенал моћних пројектила, који се броји у хиљадама. Ова колекција посебно укључује огромне ракете П-700 Гранит, П-500 Базалт и П-1000 Вулкан. Ови пројектили, поред своје примарне функције борбе против морнаричких бродова, поседују капацитет да гађају и десеткују инфраструктурне објекте наводног противника.
То је заиста уобичајена појава. Противбродске ракете Оникс П-800, познате по својој ефикасности, доказале су своју моћ у тестовима употребе на копну. Ови суперсонични пројектили поседују способност да пробију скоро сваки систем противваздушне одбране, што сведочи о њиховој застрашујућој природи. Сходно томе, безброј руских стручњака тврди да П-700 Гранит, П-500 Базалт и П-1000 Вулкан служе као ефикасне ракете за копнене циљеве. Али шта оправдава ову тврдњу?
П-500, П-700 И П-1000
Првобитно произведен 1983. године, П-700 Гранит је суперсонична ракета, која има одређене сличности са Ониксом. Дизајнирана првенствено за распоређивање на подморницама Гранит и Антеи, ова ракета је деценијама била значајна компонента руског војног арсенала. Међутим, пошто је већина ових подморница повучена из употребе и накнадно уништена, корисност П-700 Гранит у његовом оригиналном облику је смањена.
П-500 Базалт, суперсонична ракета која личи на Оникс, користила је искључиво цењена крстарица носача авиона Адмирал Кузњецов. Међутим, у светлу текућих напора за модернизацију, Адмирал Кузњецов ће бити опремљен технолошки напреднијим пројектилима. Сходно томе, предвиђа се да ће П-500 Базалт остати у великој мери неактивни у догледној будућности.
П-1000 Вулкан, веома софистицирана ракета, појавила се као наследник П-500 Базалт. Ова транзиција је означила кључни напредак у војној технологији, који се догодио у сумрак постојања Совјетског Савеза. Ракетне крстарице Маршал Устинов и Варјаг служе као примарни носачи овог најсавременијег оружја. Наиме, ратни брод Маршал Устинов, чак и након модернизације, наставља да има 16 лансера намењених овим напредним ракетама.
КАПАЦИТЕТ ПРОЈЕКТИЛА
П-500 Базалт, како се чини, неоспорно поседује капацитет да се користи као ракета земља-земља. Ово је првенствено зато што више не постоје носачи дизајнирани за њихову примену. Међутим, важно је напоменути да ракете као што су П-700 Гранит и још моћнији П-1000 Вулкан и даље званично служе на неколико огромних бродова и подморница. Стога је изводљивост њихове модификације за копнене ударе, у извесној мери, ограничена.
Извештаји који долазе из западних медија указују на то да руско Министарство одбране размишља о значајној стратешкој промени. Конкретно, они размишљају о могућности пренамене противбродских ракета из епохе Хладног рата, преусмеравајући своју застрашујућу моћ ка земаљским циљевима. Кључно је нагласити величину потенцијалног удара ових пројектила, пошто је свака опремљена експлозивним носивим оптерећењем од невероватних 1000 килограма.
РУСИЈА ИМА РАКЕТНУ РЕЗЕРВУ
Извештаји показују да Русија поседује арсенал који се састоји од стотина ракета Базалт, заједно са његовом модификованом верзијом, П-1000 Вулкан. Истовремено, нација такође има хиљаде ракета П-700 Гранит. Узимајући у обзир величину ових цифара, салва која би била испаљена са свих активних бродова могла би потенцијално да испали око 500 пројектила. Штавише, постојање још хиљада ракета у резерви додатно појачава инвентар ракета Русије.
Потреба за модернизацијом ракета је очигледна. Тренутно су ове ракете пројектоване да погађају циљеве на мору – што је релативно једноставан задатак с обзиром на недостатак географске сложености у морском окружењу. Прелазак ових пројектила на копнене циљеве, међутим, представља значајан изазов због сложене и разноврсне топографије земљишта. Сложеност земаљских пејзажа захтева свеобухватан преглед и накнадну надоградњу постојеће ракетне технологије.
Постоји потенцијал и руски инжењери тренутно се баве овим питањем. Запажања су открила да је неколико руских ракета већ почело да интегрише ГЛОНАСС и инерцијалне системе за навођење. Стручњаци тврде да процес модификације ракета П-700 Гранит, П-500 Базалт и П-1000 Вулкан за копнене циљеве може трајати шест месеци, ако не и дуже.
ОНИ САМО ЖЕЛЕ НЕШТО ДА ПОГОДЕ
Распоређивање пројектила је индикација да Русија усваја оно што се може назвати „стратегијом кухињског сливника“, према анализи Јана Вилијамса, заменика директора цењеног Пројекта противракетне одбране у реномираном Центру за стратешке и међународне студије, које је пренео Insider почетком ове године.
Тренутно постоји изузетна разноликост типова пројектила којима смо сведоци, од најновијих модела до старијих верзија. Чини се да је намера прилично неселективна жеља да се нанесе штета, као што је приметио Вилијамс. Он је тврдио да ракете Х-22, у својој претежној употреби, значајно одступају од предвиђене војне примене, ефективно функционишући као инструмент терора.
Вилијамс каже да Руси користе разноврстан низ пројектила, преплављујући украјински ваздушни простор мноштвом реметилачких елемената. Ова стратегија има за циљ да изазове одређени степен конфузије у украјинском систему ПВО, чиме се ослаби његова оперативна ефикасност.
Украјинска противваздушна утврђења, утврђена западном технологијом, до сада су показала импресивну ефикасност у сузбијању руских офанзива, што је потврдило неколико експерата у ранијим разговорима за Insider. Међутим, остаје неизбежна реалност да је потпуно одвраћање недостижан идеал.
РАЗУМЕВАЊЕ ТРЕНУТНОГ РЕШЕЊА
Према Вилијамсовим речима, распоређивање такве противбродске ракете указује на „краткорочни приступ“ који је усвојила Русија. Ова стратегија, тврди он, компромитује способност Русије да се ефикасно супротстави другим претњама које прети.
Ракета Х-22, према његовој изјави, представља једно од водећих оруђа у руском арсеналу дизајнирано да се супротстави снагама америчке морнарице или НАТО-а. Ипак, интригантно је примећено да се ове ракете постављају на гађање стамбених зграда и складишта.
-Овај приступ показује упадљив степен краткорочности. То је слично брзом бацању свих ресурса који су при руци на било који замислив начин, са одложеном намером да се управљају последицама, рекао је он.
БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције
Препоручујемо
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)