ПОВРАТАК ДОНАЛДА ТРАМПА У БЕЛУ КУЋУ: Подршка Кијеву могла би потпуно да нестане

Novosti online

28. 08. 2023. у 18:40

ДО председничких избора у САД има више од годину дана, али савезници и противници Вашингтона широм света већ су почели да размишљају, па чак и да планирају, повратак Доналда Трампа у Белу кућу, пише "Волстрит џорнал".

ПОВРАТАК ДОНАЛДА ТРАМПА У БЕЛУ КУЋУ: Подршка Кијеву могла би потпуно да нестане

Фото: ЕПА

За многе престонице, могућност друге Трампове администрације је извор забринутости. Савезници од Париза до Токија сматрају Трампа несталним лидером који није заинтересован за неговање дугорочних веза како би се супротставио руском и кинеском експанзионизму, пише лист.

Други, укључујући Пекинг и Москву, виде потенцијалну корист од Трампа, кога виде као лидера који би могао да буде спреман да склопи споразуме и тако ублажи тензије у такозваним "врућим тачкама" као што су Украјина и Тајван, кажу аналитичари. Националистички и популистички политичари такође подржавају Трампа, додаје лист.

Међу најраспрострањенијим страховима је да ће Трамп изазвати глобални трговински рат. Бивши председник је запретио да ће увести нове царине на сву робу увезену у САД – што ће подједнако погодити и пријатеље и непријатеље, а тај потез би у време сукоба, могао би да унесе поделе у трансатлантским односима.

Трамп је такође запретио да ће повући САД из Северноатлантског савеза, што је његов бивши саветник за националну безбедност Џон Болтон назвао извесним ако буде поново изабран.

Неке владе покушавају да обезбеде војну помоћ Украјини како би тамо ојачале безбедност у случају да новоизабрани Трамп смањи подршку САД. Чланице Групе седам богатих земаља покушавају да постигну билатералне споразуме са Кијевом како би обезбедили оружје које испуњава стандарде НАТО-а.

- Постоји велика могућност да Трамп буде поново изабран. То нас Европљане тера да читамо знаке и преузмемо већу одговорност - рекао је Бењамин Хадад, француски посланик из странке председника Емануела Макрона. Другим речима, Европа ће морати значајно да прошири производњу оружја како би могла сама да снабдева Украјину, ако се Вашингтон повуче.

Са Трампом на челу САД, америчка подршка Украјини могла би да ослаби или потпуно нестане. Подршка САД Тајвану такође би могла да ослаби за време Трампа, ако Пекинг пристане на уступке у трговини, кажу аналитичари.

- Трамп мање цени савезнике САД и Пекинг стога очекује да ће савези и коалиције САД покварити и ублажити притисак на Кину - рекла је Бони Глејзер, извршни директор Индо-пацифичког програма у немачком Маршал фонду Сједињених Држава.

Ти сценарији изазивају језу међу савезницима у Европи и на Пацифику. Бајденова администрација је радила на продубљивању војне сарадње у Азији и побољшању односа Јапана и Јужне Кореје. А Вашингтон је послао милијарде долара у оружју и хуманитарну помоћ Украјини, омогућавајући Кијеву да се одржи на бојном пољу против Русије.

Неке владе, међутим, поздрављају могућност Трамповог повратка. Мађарски премијер Виктор Орбан, који одржава пријатељске односе са руским председником Владимиром Путином и противи се испоруци оружја са Запада Украјини, у бројним је приликама рекао да се нада да ће Трамп победити на следећим изборима, чак и када су Трампови правни проблеми расли.

- Наставите да се борите, господине председниче! Ми смо уз вас - написао је Орбан у недавној објави на друштвеним мрежама.

За Кину, Трамп је био лидер који је подстакао трговинске тензије са САД, што је политика коју је наставио и његов наследник Џозеф Бајден. Тарифе су остале на снази. Проширила су се ограничења за кинеске технолошке компаније, укључујући америчку забрану продаје напредних полупроводника и опреме за производњу чипова Кини прошле године.

- Што се тиче садржаја политике, иако је Трамп започео трговински рат, Бајден је био тај који ефикасније спроводи политику санкција - каже Мери Галагер, професорка политичких наука на Универзитету у Мичигену.

Јужна Кореја и Јапан су ове године окренули леђа годинама историјских свађа, омогућавајући дубљу војну координацију са Вашингтоном.

Јужнокорејски председник Јун Сук Јол успоставио је личну везу са Бајденом током званичне државне посете Белој кући у априлу и током недавног самита у Кемп Дејвиду. За разлику од Бајдена, Трамп је критиковао Сеул јер не плаћа довољно за отприлике 28.500 америчких војника стационираних у Јужној Кореји. Трамп је чак предложио повлачење трупа.

Јоризуми Ватанабе, бивши јапански дипломата, рекао је да очекује да ће подршка Трампу порасти у Јапану ако одлучно крене да смири тензије са Кином. "Када се све каже и уради, потребан нам је снажан амерички председник", објаснио је он.

На Блиском истоку, лидери Израела и Саудијске Арабије вагају да ли њихово настојање да успоставе дипломатске везе има боље шансе са Бајденом на власти или са Трампом. Иако су лидери у обе земље имали хладне односе са Бајденом, наводно сматрају да бу демократски председник могао бити боље позициониран од Трампа да посредује у пакту.

Трамп је и даље широко популаран у израелској јавности и повезан је са владом премијера Бењамина Нетанијахуа, најдесничарскијом и најрелигиознијом владом у историји земље. Али Трамп је био критичан према Нетанијахуу након што је премијер честитао Бајдену победу 2020.

У интервјуу овог лета, Нетанијаху је похвалио Трампа, али је одбио да каже да ли је био у блиском контакту са њим. "Мислим да је урадио ствари које су биле одличне за безбедност Израела", рекао је Нетањаху. "Дакле, ценим то."

Иран разматра ослобађање америчких заточеника у покушају да добије приступ приходима од нафте од око 6 милијарди долара. Новац, који је практично замрзнут у Јужној Кореји под америчким санкцијама, преноси се преко Швајцарске у Катар ради могућег пуштања у Иран.

Иран је овог месеца преместио четири држављана САД из затвора у кућни притвор, што је први корак у споразуму о ослобађању затвореника између Техерана и Бајденове администрације. Трамп се као председник повукао из споразума из 2015. који је поставио ограничења на ирански нуклеарни програм у замену за укидање санкција. Он је појачао санкције Ирану и критиковао ослобађање замрзнутих иранских средстава од стране Обамине администрације.

Обезбеђивање средстава је сада кључни циљ за Техеран, што је видљив сигнал обичним Иранцима да режим настоји да унапреди проблематичну економију земље, рекао је Алекс Ватанка, директор иранског програма на Блискоисточном институту, нестраначком истраживачком центру. "Покушавају да извуку што више уступака од Бајденовог тима", рекао је он.

(РТ Балкан)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА СИНЕРА: Прво допинг афера, а сада и ово