КИНА ПРЕУЗИМА АФРИКУ: Француски медији забринути - Док утицај Париза слаби, Пекинг тражи савезнике широм континента

Танјуг

26. 08. 2023. у 21:01

ШИРЕЊЕ Кине на западноафричко тржиште оружја је промена у стратегији за земљу која је досад фокусирала своју продају оружја на друге афричке регионе, пише Франс 24.

КИНА ПРЕУЗИМА АФРИКУ: Француски медији забринути - Док утицај Париза слаби, Пекинг тражи савезнике широм континента

Фото: Депоситпхотос

Француска телевизија додаје да се Пекинг не такмичи само за удео на новом тржишту, већ да усред опадања француског утицаја у западној Африци, Кина жели да стекне нове савезнике и изгради утицај у том делу афричког континента.

Највећи кинески произвођач оружја "Норинцо", седми по величини светски добављач војне опреме, отворио је нову продајну канцеларију у Сенегалу, а компанија већ има канцеларије у Нигерији, Анголи и на југу Африке.

Пекинг такође планира да успостави канцеларије за одржавање, поправку и ремонт возила и војне опреме у Малију и Обали Слоноваче, где већ продаје оружје, известио је специјализовани новински сајт "Милитари Африца".

Фото: Профимедиа

Долазак гиганта оружја на сенегалско тло кинески медији оценили су као напредак у јачању утицаја у западној Африци и изазов постојећем утицају Русије и Француске.

У бившим француским колонијама, Сенегалу и Обали Слоноваче, Француска је и даље највећи добављач оружја.

-Кина је увек била концентрисана на источну и централну Африку, али је до сада задржала мањи профил у западној Африци, а један од разлога је језичка баријера, рекао је Данило дел Фаве, специјалиста за кинеску безбедност и истраживач у непрофитној организацији Међународни тим за проучавање безбедности Верона (ИТСС).

Према мишљењу италијанског аналитичара, француски утицај у западној Африци је био под претњом друге конкурентске силе, Русије.

Русија је водила "офанзиву шармом" широм континента, проширујући комерцијалне везе и играјући на карту дуготрајне огорчености коју бивше колоније имају према Француској, чак је била домаћин самита афричких лидера у Санкт Петербургу у јулу.

По наређењу Москве, Вагнерова паравојна група наставила је са продајом оружја у западној Африци у исто време када је Француска протерана из Малија, а затим и из Буркине Фасо, због погоршања односа са војним хунтама које су последњих година преузеле власт у обе земље, додаје Франс 24.

-Способност Русије да извози оружје угрожена је због међународних санкција уведених од почетка рата у Украјини, рекао је Дел Фаве.

Кинески напори да уђу на тржиште, посебно у западној Африци, се повећавају свуда где Пекинг види „погоршање француског утицаја и ефекат међународних санкција на руску трговину“, додаје Дел Фаве.

Упркос демонстрацији јединства између Пекинга и Москве од почетка рата у Украјини, чини се да Кина нема дилеме да уђе у директну конкуренцију са својим руским савезником за тржиште оружја у западној Африци.

Фото: Профимедиа/Илустрација

Дел Фаве сматра да то није никакво изненађење.

Лук Пејти, специјалиста за кинеске економске односе на Данском институту за међународне студије сматра да долазак компаније "Норинцо" у Сенегал показује да су „кинеске компаније веома опортунистичке и спремне да попуне празнине у конкуренцији“.

-Кина и даље извози углавном лако наоружање, али видимо да повећавају продају напредније опреме као што су дронови или возила, рекао је Пејти.

Кина је тек у последњих 10 година постала главни снабдевач оружјем афричким земљама, али деценија је била довољно дуга да се изгради снажно присуство у сектору.

Пекинг је сада трећи по величини увозник оружја у Африци, иза Русије и САД, пише Франс 24.

Кинески државни медији пишу да физичка експанзија на западну Африку показује растућу жељу кинеског војно-индустријског комплекса не само да продаје оружје у Африци, већ да оствари ширу безбедносну сарадњу са афричким земљама.

Ерл Конте-Морган, специјалиста за кинеско-афричке односе на Универзитету Јужне Флориде тврди да ће продајна канцеларија "Норинцо" у Сенегалу омогућити компанији да помно прати дешавања на терену у Сенегалу и суседним земљама.

Та компанија и друге кинеске организације отварају канцеларије само у земљама које имају јаке историјске или комерцијалне везе са Кином, као што су Ангола и Нигерија.

-Долазак “Норинцо” у Сенегал је комерцијална прилика за групу, али и битка за моћ. Кина, као и Русија, има безбедносни и пословни интерес од слабљења француског и западног утицаја у овом региону, истакао је Конте-Морган и додао да то помаже у супротстављању утицају друге суперсиле - САД.

Еволуција циљева Пекинга у Африци такође је подстакла предузетништво међу кинеским компанијама за производњу оружја.

Традиционално, Кина је продавала оружје земљама које поседују природне ресурсе који су потребни Пекингу.

Фото Танјуг/АП

Продаја оружја Судану и Нигерији, на пример, олакшала је Кинезима приступ огромним резервама нафте две земље.

-Кина је економски мање-више доминантна у региону, тако да сада улаже напоре да прошири безбедносни утицај, сматра амерички експерт.

Демократска Република Конго је купила беспилотне летелице од Кине у фебруару, а аналитичари истичу да је продаја кинеских борбених авиона у Африци у порасту.

Са међународним санкцијама које потенцијално ометају руске напоре да прошири продају оружја Африци, а поверење у Пекинг расте, кинески добављачи оружја би могли да уђу - и можда доминирају - на новим тржиштима широм континента, наводи Франс 24.

Међутим, како се оцењује, било би прерано потцењивати Русију.

У подсахарској Африци, Русија је претекла Кину као највећи снабдевач оружјем од 2018. године, вођство које је успела да задржи 2022. године, упркос међународним санкцијама због рата у Украјини.

БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

СРПСКА ЛЕГЕНДА РАДИ У СКЛАДИШТУ ЗА 400 ЕВРА, А ИГРАЛА И ЗА РЕАЛ! Пропао сам и пао у депресију