САД И РУСИЈА НА ИВИЦИ ОРУЖАНОГ СУКОБА: Шест Ф-35 и осам Ф-16 'у лову' на руске Су-35 у близини Ал-Танфа (ВИДЕО)
У ДАЛЕКОМ географском пространству од бурних ратишта Украјине, надметање за моћ између Сједињених Држава и Русије се уочљиво манифестује унутар граница Сирије.
У региону Ал-Танф, пријављено је да је било укупно 19 случајева преступа. Ове прекршаје су починила три пара авиона Ф-35, четири пара авиона Ф-16, пар авиона Рафале и три коалиционe вишенаменскe беспилотнe летелицe MQ-1Ц. Ово је саопштио контраадмирал Вадим Кулит, заменик шефа Руског центра за помирење за Сирију, у свом најновијем обраћању медијима.
У његовом запажању је наглашено да су опасне сценарије у сиријском ваздушном простору често изазивале снаге коалиције на челу са Сједињеним Државама. У одвојеном саопштењу, Кулит је открио да је борбени авион Ф-16 западне коалиције дошао у алармантну близину руског авиона Су-35 у близини сиријске јужне границе.
Пре овог догађаја изнети су наводи у којима се каже да је било двадесет и шест случајева упада у ваздушни простор Сирије од стране авиона коалиције Сједињених Држава у року од само 24 сата. Иако су ове интеракције између две стране и војни посматрачи и званичници окарактерисали као узнемирујуће, овакво стање траје већ неколико недеља.
У епизоди алармантне новине и значајне опасности која се догодила раније овог месеца, Москва је тврдила да су два авиона Ф-35, део проамеричке коалиције, дошла алармантно близу пара Су-35 који су под окриљем Ваздушно-космичких снага Русије. Овај инцидент, како је објављено, догодио се у политички/војно нестабилном пејзажу Сирије 14. августа.
Према тврдњама које је изнела Русија, током дана је дошло до великог нарушавања ваздушног простора Сирије у региону Ал-Танф. Наводни починиоци су чинили низ напредних војних авиона из коалиције. Конкретно, наводно се радило о три пара Ф-16, три пара Ф-35, две јединице Рафала и један пар борбених авиона Тајфун. Поред тога, две вишенаменске беспилотне летелице MQ-1C су наводно биле укључене у упад.
На начин који подсећа на доследне руске оптужбе у вези са преступима које је починила међународна коалиција, западни медији стално шире извештаје о руским ексцесима. Почетне наговештаје о растућој напетости између две фракције открила је Централна команда САД [ЦЕНТЦОМ].
Претходно је генерал-потпуковник Алексус Гринкевич, који стоји на челу Централне команде америчких ваздухопловних снага, издао проницљиво упозорење. Гринкевич је са значајним ишчекивањем истакао да су околности „испуњене потенцијалом за озбиљну погрешну процену“. Даље је нагласио значајно погоршање професионалног понашања, феномен који је прогласио без преседана у свом искуству руског ваздухопловства.
После тога, Русија је узвратила сопственим низом навода, оптужујући Међународну коалицију предвођену Сједињеним Државама за бројна кршења. Атмосфера је сада пуна напетости, јер обе нације настављају да износе оптужбе за међусобно узнемиравање, ангажујући своје борбене авионе и копнено особље у овом ескалирајућем сукобу. Ситуација сугерише да су САД и Русија можда на ивици оружаног сукоба.
Важно је напоменути да и Сједињене Државе и Русија, две глобалне суперсиле, имају значајан војни утицај у ратом разореној Сирији. У званичном својству, Сједињене Државе предводе Међународну коалицију, снажан савез који је формиран у врелини 2014. Примарни циљ ове коалиције, као што је изричито наведено у њеном оснивању, је борба против подмукле претње коју представља Исламска држава.
Сједињене Државе су и значајна подршка Аутономној администрацији северне и источне Сирије, заједно са њеним војним огранком, Сиријским демократским снагама (СДФ). Ова подршка се манифестовала у различитим облицима, обухватајући материјалну помоћ, новчане прилоге и логистичку помоћ.
Како се безбедносна ситуација у Сирији погоршавала 2015. године, Русија је, за разлику од приступа Сједињених Држава, изабрала да се придружи режиму Башара Ал Асада и Ирану у покушају да се супротстави побуњеничким снагама. Упркос неколицини неизвесних ситуација које су се налазиле на ивици војног сукоба, Русија и коалиција коју предводе Сједињене Државе су углавном успеле да избегну директну конфронтацију једна са другом.
Како се календар окренуо ка 2023. години, дошло је до необичног скока у војним интеракцијама између два некадашња хладноратовска противника у Сирији. Ови појачани ангажмани сугерисали су динамику развоја, указујући да се ова блискоисточна нација суптилно трансформисала у најновије поприште свађе између два противника.
У марту је примећено значајно убрзање када је Гринкевич известио да су руски борбени авиони Су-34 Фулбек примећени како лете директно изнад Ал Танфа, примарне америчке војне базе у Сирији. Он је истакао да је мањина ових летелица била наоружана оружјем ваздух-ваздух, док је већина била опремљена муницијом ваздух-земља, укључујући и ракете навођене радаром и ракете са топлотним навођењем.
У каснијем развоју догађаја који се догодио у априлу, Централна команда Сједињених Држава [УС ЦЕНТЦОМ] је предузела корак да скине тајност са два видео снимка. На овим снимцима су приказани руски борбени авиони Су-35 који су у два одвојена случаја извршили веома опасна пресретања два америчка ловца. Као иронија, амерички Ф-16 су такође били умешани у извођење сличних маневара против руских Су-35, наглашавајући непрекидни наставак ове геополитичке игре мачке и миша између две силе.
Почетак јула обележила је атмосфера појачане напетости, пошто су се појавиле оптужбе из САД, оптужујући Русију за извођење опасних маневара у близини америчких војних беспилотних летелица. Овај инцидент је подстакао страхове да Москва намерно организује план да „сруши“ још један MQ-9 Reaper. Током овог периода, Гринкевич је артикулисао да су руски пилоти учествовали у више случајева узнемиравања дронова током сусрета.
У датим околностима, Гуринов је изнео даље информације, наводећи да су руски авиони, пошто су постали мета система наоружања MQ-9 Reaper, одмах реаговали размештањем сигналних ракета као вид противмере, изазване откривањем претње на њиховим радарским системима.
Насупрот томе, тврдње изнесене кроз серију извештаја и визуелних материјала, које су ширили заговорници западних идеологија на различитим платформама друштвених медија, пренеле су упадљиво другачији наратив. Ови извори су тврдили да америчка беспилотна летелица MQ-9 Reaper, која је активно учествовала у борбеним операцијама против ИСИС-а над спорним сиријским ваздушним простором, није била само пресретнута, већ је постала жртва снажног напада руског борбеног авиона.
У периоду који је уследио, учесталост таквих догађаја, о којима извештавају обе фракције, је скоро свакодневна. Војни посматрачи изражавају све већу забринутост да би ови догађаји могли бити претеча предстојећег војног сукоба у региону. Како све више инцидената испливава на површину, ова упозорења брзо прелазе са хипотетичких сценарија на алармантну стварност, чиме се наглашава озбиљност ситуације.
БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције
Препоручујемо
ИНЦИДЕНТ НА НЕБУ ИЗНАД СИРИЈЕ: Два Ф-35 опасно се приближила руском ловцу Су-35
25. 08. 2023. у 21:46
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (11)